Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Będzie projekt ustawy dot. nieuczciwej przewagi kontraktowej. Przełom dla rolników?
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:38

Będzie projekt ustawy dot. nieuczciwej przewagi kontraktowej. Przełom dla rolników?

rolnicy
Marek BAZAK/East News

Być może dzięki nowelizacji ustawy rolnicy nie będą doświadczali tak wielu skutków nieuczciwej przewagi nabywców ich produktów. 

Projekt ustawy chroniącej rolników

Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi została uchwalona dnia 15 grudnia 2016 r.

Od tamtej pory stało się jasne, że pewne zapisy prawne nie tworzą dostatecznie szczelnego systemu, który miałby zatrzymać zapędy nieuczciwych przedsiębiorców. 

Projekt nowelizacji ma zaktualizować polskie prawo, a także dostosować je do wymogów nakładanych w tym względzie przez Unię Europejską. Prawo unijne określa minimalny standard ochrony przed nieuczciwymi praktykami.

Jak wiadomo, w nowelizacji mają pojawić się dwie listy. Pierwsza z nich będzie zawierać wykaz praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową, które są bezwzględnie zakazane przez polskie prawo.

Druga lista będzie składać się z praktyk, które dozwolone są tylko w przypadku, gdy dostawca i nabywca zgodzili się na nie w spisanej uprzednio umowie.

Dalsze szczegóły planowanego projektu ustawy

Warto, by mieć na względzie, że wedle Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/644, polski rząd musi podjąć kroki w kierunku dostosowania omawianej ustawy do 1 maja 2021 roku. W życie nowe zapisy wejść muszą najpóźniej 1 listopada 2021 roku.

Kolejną kwestią regulowaną przez nowelizację ma być tryb postępowania organu (w Polsce jest to Prezes UOKiK) w przypadku praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową. Będą również precyzowały sposób zawiadamiania o takim wykroczeniu oraz ustalą kary za tego typu czyny. 

Nie tylko naciski ze strony UE, ale również sama rzeczywistość ukazała politykom, iż między dostawcami a nabywcami dochodzi niekiedy do niesprawiedliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Jak podaje portal sadnowoczesny.pl, za projekt nowelizacji odpowiedzialny jest wiceminister Ryszard Bartosik. Polityk powiedział: 

- Taka nierównowaga siły przetargowej może prowadzić do nieuczciwych praktyk handlowych, w których silniejsi ekonomicznie i organizacyjnie partnerzy handlowi narzucają słabszym kontrahentom korzystne dla siebie praktyki lub ustalenia umowne.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: sadnowoczesny.pl