RolnikInfo.pl
rolnicy

Marek BAZAK/East News

Będzie projekt ustawy dot. nieuczciwej przewagi kontraktowej. Przełom dla rolników?

11 Lutego 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Rolnicy mogą się ucieszyć, ponieważ aktualnie trwają pracę nad projektem nowelizacji ustawy przeciwdziałającej nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolno-spożywczymi. Projekt, zgodnie z zapewnieniami, ma być przyjęty przez Radę Ministrów jeszcze w pierwszym kwartale 2021 roku.

Być może dzięki nowelizacji ustawy rolnicy nie będą doświadczali tak wielu skutków nieuczciwej przewagi nabywców ich produktów. 

Projekt ustawy chroniącej rolników

Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi została uchwalona dnia 15 grudnia 2016 r.

Od tamtej pory stało się jasne, że pewne zapisy prawne nie tworzą dostatecznie szczelnego systemu, który miałby zatrzymać zapędy nieuczciwych przedsiębiorców. 

Projekt nowelizacji ma zaktualizować polskie prawo, a także dostosować je do wymogów nakładanych w tym względzie przez Unię Europejską. Prawo unijne określa minimalny standard ochrony przed nieuczciwymi praktykami.

Jak wiadomo, w nowelizacji mają pojawić się dwie listy. Pierwsza z nich będzie zawierać wykaz praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową, które są bezwzględnie zakazane przez polskie prawo.

Druga lista będzie składać się z praktyk, które dozwolone są tylko w przypadku, gdy dostawca i nabywca zgodzili się na nie w spisanej uprzednio umowie.

Dalsze szczegóły planowanego projektu ustawy

Warto, by mieć na względzie, że wedle Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/644, polski rząd musi podjąć kroki w kierunku dostosowania omawianej ustawy do 1 maja 2021 roku. W życie nowe zapisy wejść muszą najpóźniej 1 listopada 2021 roku.

Kolejną kwestią regulowaną przez nowelizację ma być tryb postępowania organu (w Polsce jest to Prezes UOKiK) w przypadku praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową. Będą również precyzowały sposób zawiadamiania o takim wykroczeniu oraz ustalą kary za tego typu czyny. 

Nie tylko naciski ze strony UE, ale również sama rzeczywistość ukazała politykom, iż między dostawcami a nabywcami dochodzi niekiedy do niesprawiedliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Jak podaje portal sadnowoczesny.pl, za projekt nowelizacji odpowiedzialny jest wiceminister Ryszard Bartosik. Polityk powiedział: 

- Taka nierównowaga siły przetargowej może prowadzić do nieuczciwych praktyk handlowych, w których silniejsi ekonomicznie i organizacyjnie partnerzy handlowi narzucają słabszym kontrahentom korzystne dla siebie praktyki lub ustalenia umowne.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: sadnowoczesny.pl

Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

arimr

Finanse i Prawo

ARiMR: poważne zmiany ws. składania wniosków o dotacje

Czytaj więcej >
grzybobranie

Finanse i Prawo

Grzybobranie. Za jeden błąd grożą nawet trzy lata więzienia

Czytaj więcej >
traktor przyczepa oc

Finanse i Prawo

Jakie kary grożą rolnikowi, który nie posiada OC ciągnika lub przyczepy? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >
wnioski dotacje

Finanse i Prawo

200 tys. złotych na rolniczy handel detaliczny. Jesienią rusza nabór wniosków

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

Resort rolnictwa: trwają prace nad nowym projektem ustawy ws. KRUS

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

KRUS: ogłoszono nowe kwoty przychodu zawieszające wypłatę emerytury i renty

Czytaj więcej >