Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Biznes > Rolnicy zapłacą długi Bielmleku. AGROunia opublikowała wezwanie do zapłaty
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 20.04.2021 02:00

Rolnicy zapłacą długi Bielmleku. AGROunia opublikowała wezwanie do zapłaty

Bielmlek - wezwanie do zapłaty
Facebook/ Bielmlek, AGROunia

Na profilu AGROunii na Facebooku pojawiło się jedno z wezwań do zapłaty za długi Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek. Pismo zostało skierowane do jednego z rolników od syndyka masy upadłościowej Bielmlek, Józef Gliński, a wynika z niego, że rolnik ma zapłacić kwotę 11,815,52 zł w terminie 21 dni od dnia doręczenia pisma.

- Zgodnie z ustawą - Prawo Spółdzielcze, członkowie spółdzielni uczestniczą w pokrywaniu strat do wysokości udziałów - art. 19 paragraf 2. Z kolei art. 28 tego prawa stanowi "W razie wszczęcia postępowania upadłościowego w ciągu roku od dnia, w którym członek przestał należeć do spółdzielni, obowiązany jest on wobec spółdzielni do uczestniczeniu w pokrywaniu jej start tak, jak gdyby był nadal członkiem - można przeczytać w uzasadnieniu. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[EMBED-6]

Ilu rolników zapłaci długi? 

Zgodnie z informacjami, które przekazała AGROunia prawie 1000 rolników ma spłacać długi Bielmleku. Długi mają zostać spłacone mimo tego, że rolnicy zrezygnowali z członkostwa w SM. 

Syndyk masy upadłościowej w rozmowie z portalem Money.pl przyznał, że jeszcze w okresie restrukturyzacji dług spółdzielni oszacowano na 240 mln zł. Jednak, jak przyznał Józef Gliński, dług na pewno wzrósł i wynosi więcej niż 240 mln zł. AGROunia przekazała natomiast, że rolnicy mają łącznie zapłacić około 20 milionów złotych.

Pomoc dla rolników z Bielmleku 

Od pewnego czasu AGROunia na czele z Michałem Kołodziejczakiem angażuje się w nagłaśnianie dramatycznej sytuacji rolników. Przedstawiciele AGROuni razem z rolnikami związanymi ze SM Bielmlek jeszcze przed świętami Wielkanocnymi protestowali w Bielsku Podlaskim, o czym więcej pisaliśmy >tutaj<. Jak zapowiadano na miejscu, pojawienie się pod siedzibą nie będzie jedyną formą pomocy, na jaką mogą liczyć rolnicy. 

Dzisiaj Michał Kołodziejczak spotkał się z senatorem Krzysztofem Kwiatkowskim, przewodniczącym Komisji Ustawodawczej, byłym prezesem Najwyższej Izby Kontroli. Jednym z tematów rozmowy była sprawa Bielmleku. Jak wynika z treści opublikowanych w mediach społecznościowych, senator zapowiedział "uruchomienie swoich możliwości, by jak najskuteczniej pomoc poszkodowanym rolnikom". 

Fot. Facebook/AGROunia