Bielmlek - wezwanie do zapłaty
Facebook/ Bielmlek, AGROunia
Autor Aneta Wasilewska - 20 Kwietnia 2021

Rolnicy zapłacą długi Bielmleku. AGROunia opublikowała wezwanie do zapłaty

Niestety, jak powiadomiła dzisiaj AGROunia za pośrednictwem mediów społecznościowych - rolnicy związani ze Spółdzielnią Mleczarską Bielmlek w Bielsku Podlaskim otrzymują oficjalne pisma z wezwaniem do zapłaty. - Rolnicy szturmem wzywani do zapłaty za długi spółdzielni Bielmlek zarządzanej przez prominentnego działacza Prawo i Sprawiedliwość Tadeusza Romanczuka - informuje AGROunia.

Na profilu AGROunii na Facebooku pojawiło się jedno z wezwań do zapłaty za długi Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek. Pismo zostało skierowane do jednego z rolników od syndyka masy upadłościowej Bielmlek, Józef Gliński, a wynika z niego, że rolnik ma zapłacić kwotę 11,815,52 zł w terminie 21 dni od dnia doręczenia pisma.

- Zgodnie z ustawą - Prawo Spółdzielcze, członkowie spółdzielni uczestniczą w pokrywaniu strat do wysokości udziałów - art. 19 paragraf 2. Z kolei art. 28 tego prawa stanowi "W razie wszczęcia postępowania upadłościowego w ciągu roku od dnia, w którym członek przestał należeć do spółdzielni, obowiązany jest on wobec spółdzielni do uczestniczeniu w pokrywaniu jej start tak, jak gdyby był nadal członkiem- można przeczytać w uzasadnieniu.

Popełnił trzy przestępstwa. Traktorzyście grozi do 5 lat pozbawienia wolnościPopełnił trzy przestępstwa. Traktorzyście grozi do 5 lat pozbawienia wolnościCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Ilu rolników zapłaci długi?

Zgodnie z informacjami, które przekazała AGROunia prawie 1000 rolników ma spłacać długi Bielmleku. Długi mają zostać spłacone mimo tego, że rolnicy zrezygnowali z członkostwa w SM.

Syndyk masy upadłościowej w rozmowie z portalem Money.pl przyznał, że jeszcze w okresie restrukturyzacji dług spółdzielni oszacowano na 240 mln zł. Jednak, jak przyznał Józef Gliński, dług na pewno wzrósł i wynosi więcej niż 240 mln zł. AGROunia przekazała natomiast, że rolnicy mają łącznie zapłacić około 20 milionów złotych.

Pomoc dla rolników z Bielmleku

Od pewnego czasu AGROunia na czele z Michałem Kołodziejczakiem angażuje się w nagłaśnianie dramatycznej sytuacji rolników. Przedstawiciele AGROuni razem z rolnikami związanymi ze SM Bielmlek jeszcze przed świętami Wielkanocnymi protestowali w Bielsku Podlaskim, o czym więcej pisaliśmy >tutaj<. Jak zapowiadano na miejscu, pojawienie się pod siedzibą nie będzie jedyną formą pomocy, na jaką mogą liczyć rolnicy.

Dzisiaj Michał Kołodziejczak spotkał się z senatorem Krzysztofem Kwiatkowskim, przewodniczącym Komisji Ustawodawczej, byłym prezesem Najwyższej Izby Kontroli. Jednym z tematów rozmowy była sprawa Bielmleku. Jak wynika z treści opublikowanych w mediach społecznościowych, senator zapowiedział "uruchomienie swoich możliwości, by jak najskuteczniej pomoc poszkodowanym rolnikom".

Agrounia

Fot. Facebook/AGROunia

Agrounia

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródła: Facebook/ AGROunia, Money.pl

Następny artykuł