RolnikInfo.pl
Bielmlek - wezwanie do zapłaty

Facebook/ Bielmlek, AGROunia

Rolnicy zapłacą długi Bielmleku. AGROunia opublikowała wezwanie do zapłaty

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Niestety, jak powiadomiła dzisiaj AGROunia za pośrednictwem mediów społecznościowych - rolnicy związani ze Spółdzielnią Mleczarską Bielmlek w Bielsku Podlaskim otrzymują oficjalne pisma z wezwaniem do zapłaty. - Rolnicy szturmem wzywani do zapłaty za długi spółdzielni Bielmlek zarządzanej przez prominentnego działacza Prawo i Sprawiedliwość Tadeusza Romanczuka - informuje AGROunia.

Na profilu AGROunii na Facebooku pojawiło się jedno z wezwań do zapłaty za długi Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek. Pismo zostało skierowane do jednego z rolników od syndyka masy upadłościowej Bielmlek, Józef Gliński, a wynika z niego, że rolnik ma zapłacić kwotę 11,815,52 zł w terminie 21 dni od dnia doręczenia pisma.

- Zgodnie z ustawą - Prawo Spółdzielcze, członkowie spółdzielni uczestniczą w pokrywaniu strat do wysokości udziałów - art. 19 paragraf 2. Z kolei art. 28 tego prawa stanowi "W razie wszczęcia postępowania upadłościowego w ciągu roku od dnia, w którym członek przestał należeć do spółdzielni, obowiązany jest on wobec spółdzielni do uczestniczeniu w pokrywaniu jej start tak, jak gdyby był nadal członkiem - można przeczytać w uzasadnieniu. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[EMBED-6]

Ilu rolników zapłaci długi? 

Zgodnie z informacjami, które przekazała AGROunia prawie 1000 rolników ma spłacać długi Bielmleku. Długi mają zostać spłacone mimo tego, że rolnicy zrezygnowali z członkostwa w SM. 

Syndyk masy upadłościowej w rozmowie z portalem Money.pl przyznał, że jeszcze w okresie restrukturyzacji dług spółdzielni oszacowano na 240 mln zł. Jednak, jak przyznał Józef Gliński, dług na pewno wzrósł i wynosi więcej niż 240 mln zł. AGROunia przekazała natomiast, że rolnicy mają łącznie zapłacić około 20 milionów złotych.

Pomoc dla rolników z Bielmleku 

Od pewnego czasu AGROunia na czele z Michałem Kołodziejczakiem angażuje się w nagłaśnianie dramatycznej sytuacji rolników. Przedstawiciele AGROuni razem z rolnikami związanymi ze SM Bielmlek jeszcze przed świętami Wielkanocnymi protestowali w Bielsku Podlaskim, o czym więcej pisaliśmy >tutaj<. Jak zapowiadano na miejscu, pojawienie się pod siedzibą nie będzie jedyną formą pomocy, na jaką mogą liczyć rolnicy. 

Dzisiaj Michał Kołodziejczak spotkał się z senatorem Krzysztofem Kwiatkowskim, przewodniczącym Komisji Ustawodawczej, byłym prezesem Najwyższej Izby Kontroli. Jednym z tematów rozmowy była sprawa Bielmleku. Jak wynika z treści opublikowanych w mediach społecznościowych, senator zapowiedział "uruchomienie swoich możliwości, by jak najskuteczniej pomoc poszkodowanym rolnikom". 

Fot. Facebook/AGROunia

Podobne artykuły

rolnik

Biznes

GUS: rolnik zarabia średnio 5,7 tys. zł. Pracownicy porzucają branżę na potęgę

Czytaj więcej >
sklep

Biznes

Rolnicy oszukani? Znany sklep pod lupą UOKiK, niepokojące doniesienia

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News

Biznes

Koniec wykorzystywania luki prawnej? PiS szykuje zmiany

Czytaj więcej >
brytyjski rolnik

Biznes

Brytyjski rolnik bogaci się w zaskakujący sposób. Wszystko dzięki krowom

Czytaj więcej >
bill gates

Biznes

Bill Gates zainwestował w rolnictwo. Ziemniaki sprzedaje firmie McDonald's

Czytaj więcej >
biedronka - kapusta

Biznes

"Mimo gradobicia, jest pełnowartościowa". Biedronka odkupi kapustę od rolników

Czytaj więcej >