RolnikInfo.pl

unsplash.com / fot. R. Wiedemann

Rolnik czyścił kombajn po pracy. Mężczyzna został okaleczony

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Po zakończonych żniwach rolnicy zajmują się konserwacją i czyszczeniem sprzętu wykorzystywanego na polach. Niestety, w trakcie rutynowych prac przy pojazdach nierzadko dochodzi do dramatycznych wypadków. O rolniku, który został dotkliwie okaleczony podczas czyszczenia kombajnu zbożowego, poinformowała Komenda Powiatowa Policji w Łęcznej.

Jak przekazali funkcjonariusze policji, rolnik podczas prac włożył rękę w otwór rewizyjny rury wysypowej pracującej maszyny.

Bolesna kontuzja podczas czyszczenia kombajnu

Choć współczesne maszyny rolnicze łączą w sobie wiele funkcji i znacząco usprawniają prace polowe, to na przestrzeni lat jedno pozostaje niezmienne: zbyt duża liczba wypadków przy pojazdach wykorzystywanych do produkcji rolnej.

Komenda Powiatowa Policji w Łęcznej poinformowała w ostatnich dniach o wypadku, który miał miejsce w jednym z gospodarstw w gminie Puchaczów na terenie województwa lubelskiego.

Mężczyzna, który zajmował się czyszczeniem kombajnu zbożowego, w pewnym momencie włożył rękę do rury wysypowej pracującej maszyny.

Pochopnie podjęta decyzja i chwila nieuwagi doprowadziło do bolesnej kontuzji wskutek kontaktu z włączonym mechanizmem kombajnu rolniczego.

Niepokojące dane dotyczące wypadków w pierwszym półroczu 2021 roku

Na miejsce zdarzenia przyjechali nie tylko funkcjonariusze policji, ale też zespół ratownictwa medycznego. Poszkodowany rolnik został niezwłocznie zabrany do szpitala w Łęcznej.

Służby nie podały dodatkowych informacji na temat skali obrażeń poniesionych przez 37-latka.

Jak informuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, w pierwszym półroczu bieżącego roku zgłoszono 6 017 zdarzeń wypadkowych. Jest to o 13,5% więcej przypadków w porównaniu do pierwszego półrocza 2020 roku.

W swoich statystykach wypadków KRUS wyróżnia rozmaite ich rodzaje, wśród których są m.in. zdarzenia takie jak pochwycenie i uderzenie przez części ruchome maszyn i urządzeń.

W pierwszym półroczu 2021 roku odnotowano 695 tego typu przypadków, co jest bardzo wyraźnym wzrostem wobec analogicznego okresu z 2020 roku, kiedy to do KRUS zgłoszono 386 podobnych zdarzeń.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Nieszczęśliwy rozładunek ziemniaków. Rolniczka trafiła do szpitala

  • Sejm przegłosował ustawę ws. większego zwrotu akcyzy dla rolników

  • Wspólna polityka rolna UE: czym jest, jakie są jej filary i cele?

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: farmer.pl, krus.gov.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Maszyny

16-latek kierował traktorem z przyczepami. Doszło do dramatu, ucierpiał 8-latek
Czytaj więcej >

Maszyny

Rozpędzonym autem wjechał w traktor. Jest jedna ofiara śmiertelna
Czytaj więcej >

Maszyny

Jaki kombajn do ziemniaków wybrać? Anna, Grimme, Bolko, samojezdny
Czytaj więcej >

Maszyny

Zderzenie ciągnika z samochodem osobowym. Traktor rozpadł się na kawałki
Czytaj więcej >

Maszyny

Zderzenie ciągnika z motocyklem. Nie żyje młody kierowca
Czytaj więcej >

Maszyny

Kombajn Bizon: ile waży, ile spala, jak działa, dlaczego nie jest już produkowany?
Czytaj więcej >
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]