Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Biznes > Rolniku, oczekuj telefonu od GUS. Ankieterzy zapytają o hodowlę
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 30.05.2024 18:22

Rolniku, oczekuj telefonu od GUS. Ankieterzy zapytają o hodowlę

dwie świnie
fot. Pixabay/ Peggychoucair

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ponownie będzie dzwonić do polskich rolników. Ankieterzy od 1 do 28 czerwca 2024 roku będą przeprowadzać badanie statystyczne z zakresu rolnictwa, a dokładniej produkcji żywca wieprzowego i pogłowia świń. Kto może wziąć udział w badaniu i w jakich terminach? Wyjaśniamy.

GUS zadzwoni do rolników. Jaki cel badania?

Główny Urząd Statystyczny wyznaczył kolejny termin badania statystycznego wśród rolników na terenie Polski. Celem badania GUS jest pozyskanie szczegółowych danych, które będą potem wykorzystane do analizy zmian w produkcji zwierzęcej. Chodzi o badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego.

Ponadto, dane zbierane przez ankieterów posłużą do oceny ogólnej sytuacji w sektorze rolnictwa. Wyniki przeprowadzonych badań pozwolą ukształtować politykę rolną i żywnościową kraju. 

Korzystać z nich będą instytucje rządowe i samorządowe, naukowcy, ale także sami rolnicy, dla których mogą być one wskazówką przy podejmowaniu decyzji gospodarczych. - czytamy w komunikacie GUS
 

Problem sadowników z Mazowsza. Takich owoców nikt nie kupi

Osoby fizyczne mogą wziąć udział w badaniu GUS w tych terminach

Badanie Głównego Urzędu Statystycznego obejmie osoby fizyczne jak i osoby prawne, a także jednostki organizacyjne, które nie mają osobowości prawnej. Gospodarstwa rolne zostaną wylosowane do udziału w badaniu statystycznym.  
Osoby fizyczne będą mogły wziąć udział w badaniu GUS na dwa sposoby. 

  1. Pierwszym jest wypełnienie formularza znajdującego się w Internecie. Żeby wziąć udział w badaniu on-line, należy zalogować się za pomocą loginu z listu Prezesa GUS oraz numeru PESEL użytkownika gospodarstwa rolnego. Termin przewidziano na dni od 1 do 5 czerwca 2024 roku.
  2. Drugi sposób to rozmowa z ankieterem. Przeprowadzony zostanie wywiad telefoniczny lub kontakt bezpośredni w dniach od 6 do 28 czerwca 2024 roku.
     

Terminy dla osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej

Badanie GUS nie ominie osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej. Te dwie grupy mogą też udzielić potrzebnych informacji na dwa sposoby:

  1. Wypełnienie formularza w Internecie. Aby się zalogować, należy podać dane uwierzytelniające z Portalu Sprawozdawczego GUS. Przewidziany termin to od 1 do 14 czerwca 2024 roku.
  2. Rozmowa telefoniczna z ankieterem. Wywiad telefoniczny przewidziano na dni od 17 do 28 czerwca 2024 roku.