Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Ruszyła wypłata środków dla producentów trzody chlewnej
Justyna  Nachman
Justyna Nachman 02.10.2023 19:23

Ruszyła wypłata środków dla producentów trzody chlewnej

Paul Anderson/Pixabay prosięta
Paul Anderson/Pixabay

ARiMR rozpoczęła wypłatę środków z tytułu pomocy na odbudowę produkcji trzody chlewnej. Wnioski o wsparcie można było składać od 28 sierpnia do 15 września 2023 r. Ponad 28 tys. producentów trzody chlewnej złożyło wnioski o pomoc.

Kto mógł starać się o dofinansowanie?

O pomoc mogli się starać producenci rolni zagrożeni utratą płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi wojną na Ukrainie. Prowadzona przez nich działalność musiała mieć status mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa, a oni sami powinni posiadać numer identyfikacyjny nadany w ARiMR w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów. 

Jakie były warunki otrzymania dofinansowania?

Niezbędnym warunkiem do spełnienia było prowadzenie w dniu 15 marca 2023 r. gospodarstwa, w którym utrzymywano świnie. Ponadto między 15 marca a 15 sierpnia 2023 r. musiały się w nim urodzić prosięta. Zwierzęta te musiały zostać oznakowane i zgłoszone do bazy IRZ do 31 sierpnia 2023 r. 

Ile pieniędzy można było otrzymać?

Stawka wsparcia wynosi 100 zł do każdego urodzonego prosięcia. Natomiast jeden producent rolny może otrzymać maksymalnie 500 tys. zł. Na chwilę obecną już blisko 70 mln zł trafiło na konta ok. 3,5 tys. rolników, którzy ubiegali się o pomoc na odbudowę produkcji trzody chlewnej. 

Źródło: ARiMR/gov.pl