Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Spadek ogłowia trzody chlewnej? Minister rozprawia się z fake newsami
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 17.05.2023 11:00

Spadek ogłowia trzody chlewnej? Minister rozprawia się z fake newsami

None
unsplash.com

Na briefingu prasowym poświęconym trzem nowym ustawom przyjętym przez Sejm, szef MRiRW Robert Telus odniósł się do fake newsów dotyczących spadku pogłowa trzody chlewnej oraz sprzedaży ziem państwowych cudzoziemcom. Minister wskazał, że zgodnie z danymi GUS spadek pogłowia trzody chlewnej w Polsce w latach 2016-2022 wyniósł 11,4%. 

Briefing prasowy po przyjęciu trzech nowych ustaw

Dzień przed briefingiem prasowym z udziałem szefa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) Roberta Telusa, Sejm podczas jednodniowego posiedzenia pochylił się nad zapisami prawnymi dotyczącymi polskiej wsi. W trakcie posiedzenia przyjęto ustawę dotyczącą Funduszu Ochrony Rolnictwa, nowelizację o zwrocie akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego oraz nowelizację ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz Prawa budowlanego.

W prezentacji pokazanej w trakcie spotkania z mediami Robert Telus odniósł się także do kwestii fake newsów, które narastają wokół dwóch wrażliwych społecznie kwestii: spadku pogłowia trzody chlewnej w Polsce oraz sprzedaży państwowej ziemi rolnej cudzoziemcom z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. 

Spadek pogłowia trzody chlewnej na przestrzeni lat

Robert Telus odniósł się do fake newsów, według których spadek pogłowia trzody chlewnej w Polsce miałby być coraz większy. 

Minister Robert Telus w swojej prezentacji powołał się na dane Głównego Urzędu Statystycznego, wskazując, że największy spadek pogłowia trzody chlewnej ogółem w Polsce miał miejsce w latach 2007-2015 i wynosił 36% (6,5 mln sztuk trzody mniej). Z kolei w latach 2016-2022 spadek ten się zmniejszył, wynosząc 11,4% (1,2 mln sztuk zwierząt mniej). 

Szef MRiRW wskazał na metody podejmowane, aby zmniejszyć to zjawisko: m.in. kontynuacja programu Locha+ oraz uproszczenia dla rolników utrzymujących świnie na użytek własny. 

Czy państwowa ziemia rolna jest sprzedawana cudzoziemcom na większą skalę?

Minister rolnictwa przedstawił także dane dotyczące skali sprzedaży państwowem ziemi rolnej cudzoziemcom z ZWRSP. Okazuje się, że w latach 2008-2015 sprzedano łącznie 695,33 ha (gdzie średnia wielkość nieruchomości wynosiła blisko 13 ha). Z kolei w latach 2016-2022 sprzedano 380,21 ha państwowej ziemi rolnej (przy czym średnia wielkość nieruchomości spadła do wartości nieco ponad 1,5 ha).