Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, KPRM, Kancelaria Premiera – aparat pomocniczy Prezesa Rady Ministrów. Powstała w wyniku reformy centrum administracji w 1997, przejmując część zadań Urzędu Rady Ministrów.
We wtorek 7 września 2021 roku rozpoczęło się Forum Ekonomiczne w Karpaczu. Spotkanie, na którym ma pojawić się około trzy tysiące osób, dotyczy dyskusji na temat problemów i wyzwań Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Na Forum obecny był również premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu został zapytany przez dziennikarkę Faktu o ceny chleba i inflację. W odpowiedzi padły m.in. słowa: - Pani mnie pyta o ceny w sklepach, a po drugiej stronie są rolnicy. Rolnicy cieszą się, że z wyjątkiem cen na trzodę chlewną akurat rosną ceny pszenicy, kukurydzy, rzepaku. Nawet mleko rośnie. Premier Mateusz Morawiecki i słowa podczas wywiadu na Forum w KarpaczuW czwartek 9 września 2021 roku dziennikarze Faktu mieli okazję spotkać się z premierem Mateuszem Morawieckim i zapytać go o jedne z najważniejszych kwestii dotyczących polskiej gospodarki. Szef rządu został zapytany m.in. o sposoby niesienia pomocy emerytom. Mateusz Morawiecki odparł, iż są nimi 13. i 14. emerytura. Dodał, iż trwają prace nad ustawą, która miałaby usunąć opodatkowanie z emerytur do 2,5 tysiąca złotych. Szef rządu nie sprecyzował jednak, czy nowe przepisy miałyby dotyczyć wszystkich emerytów, czy jedynie tych, którzy przez całe życie ubezpieczali się w systemie ZUS. Gdy dziennikarka Faktu zapytała premiera o to, ile kosztuje chleb, nie doczekała się bezpośredniej odpowiedzi. Mateusz Morawiecki przyznał, iż stara się co jakiś czas robić zakupy, a obserwowane w sklepach ceny porównuje do tych w skupach. Dodał jednocześnie, iż martwi go zjawisko postępującej inflacji, lecz ma nadzieję, że wskutek kolejnych działań i decyzji zjawisko to zostanie wyhamowane.
Rząd w ostatnim czasie uchwalił kilka ustaw związanych z sektorem rolnym. W piątek 30 lipca 2021 roku Rada Ministrów zdecydowała o przyjęciu projektu ustawy związanej z walką przeciw nieuczciwym praktykom w handlu produktami rolno-spożywczymi. Aby przeciwdziałać nieuczciwej przewadze kontraktowej, której ofiarami padają rolnicy, rząd zdefiniował szesnaście działań, za które będą nakładane sankcje. W wyniku zmiany przepisów prawa i sytuacja ekonomiczna rolników ma być chroniona w lepszy sposób. Szesnaście praktyk i nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowejNieuczciwe praktyki ze strony pośredników w handlu produktami rolno-spożywczymi to prawdziwa zmora producentów żywności. Po wielu apelach rolników, politycy zdecydowali się na podjęcie kroków w tej sprawie. Jak poinformowano na oficjalnej stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przyjęto projekt ustawy, w której określono szesnaście praktyk typowych dla nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolno-spożywczymi. Zdefiniowane nieuczciwe praktyki zostały podzielone na dwie grupy. Pierwsza z nich dotyczy zachowań, które w obrocie produktami rolno-spożywczymi są zakazane w sposób kategoryczny: >Pozostałe sześć praktyk ma natomiast charakter warunkowy: >