Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Czas na zmianę podejścia. KRIR ws. likwidacji norek
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:40

Czas na zmianę podejścia. KRIR ws. likwidacji norek

Marcin Hernik/Flickr
Marcin Hernik/Flickr

Członkowie Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) skierowali do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Grzegorza Pudy pismo w sprawie likwidacji ferm norek. Jak wskazano, należy zmienić podejście do zwalczania koronawirusa, który pojawia się na fermach.

Jak informowaliśmy >tutaj< na podstawie badań przeprowadzonych 21 czerwca bieżącego roku w Polsce stwierdzone zostało drugie ognisko w 2021 roku koronawirusa na fermie norek. Zgodnie z oficjalnymi informacjami, w dwóch gospodarstwach utrzymywano łącznie 8000 samic oraz 29000 młodych norek. Zgodnie z obowiązującymi procedurami, tam, gdzie stwierdza się ognisko koronawirusa, tam zwierzęta zostają uśpione i zlikwidowane. Z takim podejściem nie zgadzają się członkowie Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Rezygnacja z wybijania i utylizacji zwierząt

Członkowie KRIR w piśmie do Grzegorza Pudy, szefa resort rolnictwa zaznaczyli, że należy zrezygnować z wybijania i utylizacji zwierząt na obszarach zainfekowanych ferm.

- Niestety w dalszym ciągu zwierzęta z gatunku norki amerykańskiej nie zostały dopisane do artykułu 49 ust. 1 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, w związku z czym, hodowcom tych zwierząt nie przysługuje odszkodowanie zgodne z realną wartością utrzymywanych zwierząt - wskazuje KRIR.

Kwarantanna rozwiązaniem

Zdaniem członków KRIR w Polsce należy wprowadzić takie podejście, jak np. we Francji, Grecji, czy Hiszpanii, gdzie zrezygnowano z uboju sanitarnego na rzecz kwarantanny. Dzięki wprowadzeniu takiego rozwiązania rolnicy dalej będą mogli pracować, zarabiać, a także rozwijać swoje gospodarstwa.

Jednocześnie, członkowie KRIR zwrócili się do Grzegorza Pudy o "zabezpieczenie interesów hodowców poprzez ustawowe zabezpieczenie ewentualnych odszkodowań".

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych, Główny Inspektorat Weterynarii