Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Zmiana czasu na letni. W tym roku to wyjątkowy dzień
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 26.02.2024 21:34

Zmiana czasu na letni. W tym roku to wyjątkowy dzień

antyczny zegar
fot. Pixabay/Alexas_Fotos

Kiedy budzimy się o poranku i widzimy, że za oknem już świta, a dzień wydłużył się o kolejną godzinę, to znak, że wielkimi krokami zbliża się zmiana czasu na letni. Mimo że jest to skrócenie czasu spania o godzinę, to człowiek po przestawieniu się na tryb letni ma większą energię witalną - dłuższy dzień i więcej słońca dodaje sił. W tym roku przestawienie zegarka o godzinę do przodu wypadnie w nocy z 30 na 31 marca, to szczególny dzień dla Polaków
 

Kiedy narodził się pomysł zmiany czasu?

Praktykowanie zmiany czasu z zimowego na letni i odwrotnie, pojawił się 30 kwietnia 1916 roku w Niemczech. Przestawianie zegarków o godzinę w tył oraz do przodu nastąpiło podczas I wojny światowej i miało na celu zaoszczędzić, które stanowiło wówczas podstawę wojennego przemysłu.

Kolejni w Europie byli Anglicy, którzy zaraz przed końcem wojny wprowadzili ten sam system zmiany czasu Niemcy. Jednakże sama koncepcja wprowadzania sezonowych zmian pojawiła się już w XVIII. 

Uczony i polityk-Benjamin Franklin, który jest wynalazcą m.in. piorunochronu, doszedł do wniosku, że zmiana czasu będzie prawdopodobnie miała dobry wpływ na gospodarkę. Napisał artykuł o zmianie czasu, który ostatecznie odebrano jako humorystyczną opowiastkę. 

W Polsce zmiana czasu obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku. Obecnie czas zimowy i letni obowiązuje w niemal 70 krajach na świecie, w tym we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Stary Paczków. Nie żyje 67-latek przejechany przez ciągnik

Czy i kiedy zmiana czasu zniknie?

Zmiana czasu wzbudza cały wachlarz emocji. Wiele ludzi zastanawia się, czy przestawianie zegarków ma w ogóle sens. Taka dyskusja pojawiła się także w krajach europejskich. Wniosek dotyczący zmian czasu, został przedstawiony w Komisji Europejskiej w 2018 roku.

Według wyników badań przeprowadzonych w krajach członkowskich - za zniesieniem zmian czasu było wówczas ponad 4,6 mln osób, to aż 84 % respondentów. Komisja Europejska poddała projekt odnośnie zniesienia zmian czasu pod obrady w 2019 roku. Nowelizacja miała wskazywać na zakończenie z przestawianiem zegarków w Unii już w 2021 roku. 

Gdy już zaświeciło się zielone światło odnośnie zakończenia przestawiania czasu w krajach europejskich, pojawił się nowy problem i to na skalę światową- mianowicie pandemia COVID-19. Od tego momentu sprawy miały się nieco inaczej. W między czasie na głowę UE spadła także finalizacja brexitu, a kiedy wszystko wracało do normy, zaczęła się wojna w Ukrainie. To wszystko było powodem, dla którego kwestia zmiany czasu odeszła na dalszy plan.

W październiku 2021 roku Komisja Europejska wystosowała oficjalny komunikat, który mówi, że zegarki będziemy przestawiać dwa razy do roku w latach od 2022 do 2026 roku.

Zmiana czasu na letni w 2024 roku

Na czym polega zmiana czasu na letni? To proste. Wystarczy dodać jedną godzinę do przodu w nocy z 30 na 31 marca. Przestawiamy wskazówki zegara o godzinie 2:00 w nocy na godzinę 3:00, co jest jednoznaczne z tym, że będziemy spać o godzinę krócej. 

W tym roku zmiana czasu na letni wypada w dzień szczególny dla Polaków, czyli w Niedzielę Wielkanocną. W 2025 roku będzie to już 30 marca, natomiast w 2026 roku - 29 marca, co wynika z rozporządzenia UE w sprawie środkowoeuropejskiego czasu letniego.