Wino – napój alkoholowy uzyskiwany w wyniku fermentacji moszczu winogronowego.
Charakterystyczna aura nawiedzająca w tym roku Włochy, poskutkuje winem niesamowicie wysokiej jakości. Jednakże ma to również swoje ciemne strony. Włochy wyprodukują go znacznie mniej.
Każdy producent wina, który zamierza wyrabiać wino lub moszcz winogronowy z winogron w danym roku winiarskim, zobowiązany jest złożyć Informację o zamiarze wyrobu wina. Termin upływa lada dzień.
Trudna sytuacja na rynku wina we Francji. Minister rolnictwa Francji Marc Fesneau zapowiedział, że wesprze producentów. Nadwyżki alkoholu zostaną wykorzystane w innych produktach.
Choć każdy wie, że prowadzenie jakiegokolwiek pojazdu mechanicznego po spożyciu alkoholu jest surowo zabronione, to jednocześnie nie brakuje osób, które w świadomy sposób łamią ten zakaz. Sytuacja staje się niezwykle poważna, jeśli dotyczy rolników, którzy w stanie nietrzeźwości idą do pracy np. z wykorzystaniem ciężkich maszyn rolniczych. Według badania Alcosense Laboratories aż 28% osób żyjących na terenach wiejskich zna kogoś, kto wykonywał prace rolnicze na niebezpiecznym sprzęcie będąc pod wpływem alkoholu. Alarmujące dane dotyczące nietrzeźwościPraca w rolnictwie - czy to z wykorzystaniem maszyn, czy też podczas kontaktu ze zwierzętami - wymaga nieustającej uwagi i ostrożności. Wypadki w gospodarstwach nie są niczym rzadkim - niekiedy kończą się one nie tylko trwałą utratą zdrowia, ale również śmiercią. Tym bardziej alarmujące są dane badania Alcosense Laboratories, które przeprowadzono w okresie letnim ubiegłego roku na grupie 1045 mieszkańców polskiej wsi. Okazuje się bowiem, że aż 28% z nich zna kogoś, kto w stanie nietrzeźwości świadomie decydował się na pracę z użyciem niebezpiecznych maszyn w gospodarstwie. 55% respondentów stwierdziło, że nie zna nikogo, kto pracowałby w polu po spożyciu alkoholu, natomiast 17% osób wyznało, że nie ma na ten temat odpowiedniej wiedzy.