RolnikInfo.pl
ue

unsplash.com / fot. Christopher Carson

UE podjęła decyzję. Zniesiono zakaz krzyżowego skarmiania mączkami mięsno-kostnymi

8 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Podczas posiedzenia Rady Unii Europejskiej w lipcu 2021 roku podjęto decyzję o uchyleniu dotychczasowego zakazu krzyżowego skarmiania mączkami mięsno-kostnymi. Niewykluczone, że umożliwienie hodowcom drobiu i trzody chlewnej stosowania dodatkowych składników pasz sprawi, że żywienie zwierząt będzie nieco mniej kosztowne, dzięki czemu unijne rolnictwo stanie się bardziej konkurencyjne.

Warto jednak dodać, że zakaz krzyżowego skarmiania mączkami mięsno-kostnymi bez żadnych zmian obowiązuje hodowców przeżuwaczy. W dalszym ciągu zabronione jest również skarmianie wewnątrzgatunkowe.

Decyzja Rady UE ws. zniesienia zakazu krzyżowego skarmiania mączkami mięsno-kostnymi

Zmiana przepisów została uchwalona podczas lipcowego spotkania Rady Unii Europejskiej. Zgodnie z nową decyzją unijnych władz, hodowców drobiu i trzody chlewnej nie będzie obowiązywać dotychczasowy zakaz krzyżowego skarmiania mączkami mięsno-kostnymi swoich zwierząt.

Przypomnijmy: krzyżowe skarmianie mączkami mięsno-kostnymi jest sytuacją, w której w pokarmie dla świń wykorzystuje się dodatek przetworzonego białka z drobiu, a w paszach dla drobiu korzysta się z białek pochodzenia wieprzowego.

Dotychczas hodowcy drobiu i trzody chlewnej zamiast wspomnianych mączek mięsno-kostnych pochodzących od innych gatunków stosowali poekstrakcyjną śrutę sojową.

traktor

56-latka wyprzedzała ciągnik. Doszło do czołowego zderzenia

CZYTAJ DALEJ

Istnieją podejrzenia, że mączki mięsno-kostne będą tańsze niż sojowe dodatki do pasz, co może finalnie wpłynąć na lekkie obniżenie kosztów produkcji mięsa i podniesienie jego konkurencyjności wobec mięsa z pozaunijnych rynków.

Wyjątki od uchylonego zakazu

Niestety, decyzja Rady Unii Europejskiej nie ucieszyła wszystkich rolników zajmujących się chowem i hodowlą zwierząt.

Zakaz krzyżowego skarmiania mączkami mięsno-kostnymi nadal będzie obowiązywać właścicieli przeżuwaczy. Dodatkowo nie wolno będzie - jak dotychczas - wykorzystywać mączek w skarmianiu wewnątrzgatunkowym.

W obliczu nadchodzących zmian prawnych niektórzy eksperci wyrażają obawy co do możliwości stosowania się do wymogu niekrzyżowania drobiowych mączek z wieprzowymi - wbrew pozorom jest to niełatwe zadanie, jakie będą miały przed sobą zakłady przetwórcze specjalizujące się w ich wyrobie.

Kolejny potencjalny problem może pojawić się podczas nadzoru bezpieczeństwa paszowego ze strony władz weterynaryjnych - chodzi dokładnie o możliwość pobierania miarodajnych próbek do sprawdzania czystości materiału.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • PIP kontroluje legalność zatrudnienia w gospodarstwach. Są pierwsze mandaty

  • Ciężarówka z przyczepą runęła do rowu. Odpady mięsne na jezdni

  • Minister Grzegorz Puda skomentował strajki rolników. Odniósł się do postulatów Agrounii

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: okiemrolnika.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

alpakarnia pożar

Zwierzęta

Alpakarnia w płomieniach. Trudna akcja gaśnicza w gospodarstwie

Czytaj więcej >
kurczak

Zwierzęta

Jastrząb zaatakował kurę. Zdecydowana reakcja zwierząt w gospodarstwie

Czytaj więcej >
pzł dziki

Zwierzęta

PZŁ: odstrzelono ponad 50 tys. dzików. Zmniejszyła się liczba szkód łowieckich

Czytaj więcej >
owce

Zwierzęta

Owce uciekły z zagrody. Przejechał je pociąg

Czytaj więcej >
wilk

Zwierzęta

Wilki zaatakowały bydło na pastwisku. Zaginął byk

Czytaj więcej >
alpaka

Zwierzęta

Wielka Brytania: rząd chciał uśpienia chorej alpaki. Właścicielka walczyła do samego końca

Czytaj więcej >