RolnikInfo.pl > Biznes > UOKiK skontroluje punkty skupu jabłek. Powodem są zaniżane ceny towarów
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:42

UOKiK skontroluje punkty skupu jabłek. Powodem są zaniżane ceny towarów

uokik
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Sadownicy specjalizujący się w produkcji jabłek przeżywają trudny czas, bowiem w wielu skupach oferowane ceny za ich towary są porażająco niskie i nie dają im możliwości godnego zarobku. Wskutek wielu zgłoszeń oburzonych rolników do akcji wkroczył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Zapowiedziano, że ze względu na napływające informacje o zaniżanych cenach towarów UOKiK ma przeprowadzić szereg kontroli w punktach skupu jabłek na terenie całego kraju.

UOKiK będzie kontrolować ceny w skupach jabłek

Tegoroczne lato powoli przechodzi do historii, a jego miejsce zajmuje jesień, która kojarzy się m.in. ze zbiorem jabłek. Niestety, sadownicy nie mają powodów do radości - wszystko przez to, że oferowane ceny w skupach nie gwarantują im praktycznie żadnych zysków.

Jak podaje portal sadnowoczesny.pl, prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski otrzymał również informacje od różnych producentów jabłek o tym, iż dwie duże sieci handlowe próbowały wymusić dostawy jabłek po zaniżonych cenach.

Ze względu na pogłębiający się trend wykorzystywania przewagi kontraktowej i skargi rolników, do sprawy wkroczył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Zapowiedziano, że w skupach jabłek na terenie całej Polski zostaną przeprowadzone kontrole cen.

Czy sadownicy otrzymają godziwą zapłatę za swoje jabłka?

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zaznacza, że niskie ceny jabłek nie zawsze muszą wynikać z nieuczciwych praktyk handlowych, ale też z faktu, iż tegoroczna podaż jabłek jest wyjątkowo duża.

Pierwsze kontrole mają być przeprowadzane w województwie mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim i podkarpackim.

W tym samym czasie Związek Sadowników RP apeluje do producentów jabłek o solidarność i niegodzenie się na sprzedaż towaru po rażąco niskich cenach. Planuje się również przeprowadzenie protestów przed sklepami dużych sieci handlowych. Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: sadnowoczesny.pl