RolnikInfo.pl > Biznes > UOKiK zarzuca spółce wykorzystywanie przewagi kontraktowej. PolishAgri odpiera zarzuty
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:35

UOKiK zarzuca spółce wykorzystywanie przewagi kontraktowej. PolishAgri odpiera zarzuty

UOKiK - przewaga kontraktowa Polish Agri
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Jak wynika z ustaleń Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), spółka PolishAgri, która hurtowo skupuje różne gatunki, zawierała umowy, krzywdzące dostawców. Rolników zobowiązywano do dostaw także w przypadku wystąpienia okoliczności uniemożliwiających wykonanie kontraktu, a nawet niezależnych od rolnika. Na podstawie dowodów prezes UOKiK postawił spółce PolishAgri zarzuty nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

W zgromadzonym materiale dowodowym znalazły się informacje, że spółka obciąża rolników nadmiernym ryzykiem związanym z realizacją umowy, czyli żąda realizacji dostaw nawet w sytuacji, gdy doszło do niezależny od nich sytuacji (warunki klimatyczne, żywioły, kataklizmy).

- Zasady dobrych obyczajów w łańcuchu dostaw żywności wymagają uwzględnienia ryzyka, jakie ponoszą rolnicy. Stosowany przez spółkę mechanizm odpowiedzialności może być szczególnie dotkliwy dla tych gospodarstw, które dostarczają wyłącznie produkty z własnej działalności- przekazał Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Oświadczenie spółki 

Jak wskazał zarząd spółki w oficjalnym oświadczeniu, PolishAgri "z dużą atencją podchodziła do wszelkich dysproporcji w potencjale ekonomicznym dostawców". Zaznaczono także, że od czasu rozpoczęcia działalności UOKiK spółka z uznaniem podchodziła do prowadzonych przez Urząd działań, które na celu ochronę przed nieuczciwymi praktykami. 

- Polish Agri ze dziwieniem przejęła pojawiające się w opinii publicznej zarzuty, sugerujące brak posiadania przez naszych Dostawców wpływu na treść zawartych umów, czy występowanie praktyk zobowiązujących naszych Dostawców do realizacji dostaw pomimo wystąpienia zdarzeń uniemożliwiających wykonanie umowy z przyczyn od nich niezależnych - napisano w oświadczeniu. 

Co więcej, spółka zapewniła, że "nie pozostają jej obce zasady dobrych obyczajów w łańcuch dostaw", gdzie należy brać pod uwagę ryzyko, jakie mogą ponosić rolnicy. Zarząd Polish Agri jest przekonany, że wyjaśnienia, który zostały złożone w toku postępowania UOKiK, potwierdzą, że nie ma powodu do kontynuowania postępowania.

Jak wskazał UOKiK, za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej grozi kara do 3 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: UOKiK, Polish Agri