UOKiK - przewaga kontraktowa Polish Agri
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 3 Maja 2021

UOKiK zarzuca spółce wykorzystywanie przewagi kontraktowej. PolishAgri odpiera zarzuty

Jeszcze pod koniec marca bieżącego roku na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), pojawiła się informacja, że Tomasz Chróstny prezes UOKiK przedstawił zarzuty spółce PolishAgri. Jak wskazywano, spółka miała wykorzystywać swoją przewagę kontraktową wobec dostawców. Zarząd PolishAgri w oficjalnym oświadczeniu odpiera zarzuty.

Jak wynika z ustaleń Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), spółka PolishAgri, która hurtowo skupuje różne gatunki, zawierała umowy, krzywdzące dostawców. Rolników zobowiązywano do dostaw także w przypadku wystąpienia okoliczności uniemożliwiających wykonanie kontraktu, a nawet niezależnych od rolnika. Na podstawie dowodów prezes UOKiK postawił spółce PolishAgri zarzuty nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej.

Dramatyczne sceny w Plutyczach, Gienek zabrany przez policję. AGROunia obiecuje pomocDramatyczne sceny w Plutyczach, Gienek zabrany przez policję. AGROunia obiecuje pomocCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

W zgromadzonym materiale dowodowym znalazły się informacje, że spółka obciąża rolników nadmiernym ryzykiem związanym z realizacją umowy, czyli żąda realizacji dostaw nawet w sytuacji, gdy doszło do niezależny od nich sytuacji (warunki klimatyczne, żywioły, kataklizmy).

-Zasady dobrych obyczajów w łańcuchu dostaw żywności wymagają uwzględnienia ryzyka, jakie ponoszą rolnicy. Stosowany przez spółkę mechanizm odpowiedzialności może być szczególnie dotkliwy dla tych gospodarstw, które dostarczają wyłącznie produkty z własnej działalności- przekazał Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Oświadczenie spółki

Jak wskazał zarząd spółki w oficjalnym oświadczeniu, PolishAgri "z dużą atencją podchodziła do wszelkich dysproporcji w potencjale ekonomicznym dostawców". Zaznaczono także, że od czasu rozpoczęcia działalności UOKiK spółka z uznaniem podchodziła do prowadzonych przez Urząd działań, które na celu ochronę przed nieuczciwymi praktykami.

- Polish Agri ze dziwieniem przejęła pojawiające się w opinii publicznej zarzuty, sugerujące brak posiadania przez naszych Dostawców wpływu na treść zawartych umów, czy występowanie praktyk zobowiązujących naszych Dostawców do realizacji dostaw pomimo wystąpienia zdarzeń uniemożliwiających wykonanie umowy z przyczyn od nich niezależnych - napisano w oświadczeniu.

Co więcej, spółka zapewniła, że "nie pozostają jej obce zasady dobrych obyczajów w łańcuch dostaw", gdzie należy brać pod uwagę ryzyko, jakie mogą ponosić rolnicy. Zarząd Polish Agri jest przekonany, że wyjaśnienia, który zostały złożone w toku postępowania UOKiK, potwierdzą, że nie ma powodu do kontynuowania postępowania.

Jak wskazał UOKiK, za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej grozi kara do 3 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: UOKiK, Polish Agri

Następny artykuł