cpk
unsplash.com / fot. John McArthur
Autor Magdalena Więckowska - 14 Kwietnia 2021

Wiceminister infrastruktury zapowiedział konkretną datę rozpoczęcia budowy CPK

Centralny Port Komunikacyjny ma być jedną z najbardziej kosztownych inwestycji ostatnich lat, a z pewnością największym lotniskiem w naszym kraju. Niestety, przyszły port lotniczy ma znajdować się na terenie trzech gmin, które są terenami typowo rolniczymi.

Mieszkańcy gminy Baranowo, Wiskitki i Teresin mogą spodziewać się rozpoczęcia prac budowlanych w 2023 roku - taką informację podał wiceminister infrastruktury Marcin Horała na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

Wiceminister zapowiada rozpoczęcie budowy CPK na 2023 rok

Choć na wielu mieszkańcach Polski i Europy plany dotyczące budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego mogą robić ogromne wrażenie, to - jak to zwykle w życiu bywa - sprawa ma również swoją smutną stronę.

Port Lotniczy Solidarność, którego budowa ma ruszyć w 2023 roku, będzie mieścił się na powierzchni 3000 hektarów. Z założenia ma być punktem, który łączyć będzie transport lotniczy, kolejowy i drogowy.

Niestety, przestrzeń nie znosi próżni, a na terenach, na których ma powstać CPK od wielu pokoleń znajdują się gospodarstwa rolne. Jak dowiedziała się redakcja Rolnik Info w rozmowie z jednym z mieszkańców okolicy, życie mieszkańców uległo dramatycznej zmianie od momentu ogłoszenia lokalizacji przyszłego lotniska.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

Problemem stanowi planowanie jakichkolwiek inwestycji i pobieranie na ich rzecz dotacji z ARiMR. Rolnicy gminy Teresin, Wiskitki i Baranowo nie wiedzą, czy i w jaki sposób mogą rozwijać swoje gospodarstwa. Pytaniem pozostaje, czy w niedalekiej przyszłości prowadzona przez nich produkcja rolna będzie miała w ogóle rację bytu.

Do tego wszystkiego dochodzą również wizyty nieproszonych gości na terenach należących do rolników - zarówno polach uprawnych, jak i przydomowych posesjach. Firmy wynajmowane przez urzędników państwowych dokonują pomiarów geodezyjnych, wkraczając na prywatne tereny.

Dotychczas data rozpoczęcia budowy CPK była nieznana. Co więcej, dotychczas okoliczni mieszkańcy nie otrzymali precyzyjnych informacji na temat tego, jakie tereny obejmie planowany port lotniczy. Kolejną kwestią, która spędzała i spędza sen z powiek rolnikom są nieokreślone zasady, na jakich państwo wywłaszczy należące do nich tereny.

Plany wobec portu lotniczego

Jak stwierdził wiceminister Horała na antenie Programu 1 Polskiego Radia, większość pracy w kierunku rozpoczęcia budowy jest już wykonana, choć warto zaznaczyć, że przed rządowym zespołem stoi jeszcze sporo wyzwań.

Jednym z głównych zadań, które stoją przed ekipą rządzącą, jest uzyskanie decyzji środowiskowej. Jak stwierdził wiceminister infrastruktury, w tej kwestii badania przyrodnicze będą trwały rok.

Centralny Port Komunikacyjny ma stać się jednym z największych lotnisk w Europie - w pierwszym etapie ma obsługiwać nawet 45 milionów pasażerów rocznie.

Na terenie planowanej inwestycji znajdują się gleby klasy dobrej i bardzo dobrej. Wedle Tadeusza Szymańczaka, członka Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, wskutek powstania Portu Lotniczego Solidarność zniknie 21 wsi, 750 gospodarstw rolnych i 200 firm.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: materiały własne, interia.pl

Następny artykuł