RolnikInfo.pl
śliwki

unsplash.com / fot. W. Brandt

Ceny śliwek w handlu hurtowym i detalicznym: różnice na niekorzyść rolników

18 Września 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Sezon na śliwki trwa, a zainteresowanie owocami - zarówno w handlu hurtowym, jak i detalicznym - zdecydowanie rośnie. Rynek Hurtowym Bronisze opublikował w ostatnim czasie aktualne ceny za kilogram śliwek różnych odmian - można je kupić za kwoty od 1 do 2,50 złotych.

W tym samym czasie w popularnych supermarketach te same owoce klienci mogą nabyć za 2,99 złotych. Rolnicy nie kryją niezadowolenia i - podobnie jak producenci jabłek - wskazują na niesprawiedliwe mechanizmy handlowe.

Ceny śliwek w hurcie i detalu

Koniec lata i wczesna jesień są czasem, gdy nadchodzi zbiór śliwek. Jak przekazują eksperci Rynku Hurtowego Bronisze, w połowie września za kilogram owoców tego gatunku płaci się średnio 1-2,50 złotych.

Na bazarach w dużych miastach ceny śliwek są o wiele bardziej zróżnicowane - i bez wątpienia - dużo bardziej obciążające dla kieszeni potencjalnych konsumentów.

Choć można spotkać śliwki, które wyceniane są na około 2 złote, są to owoce niewielkie, których okres przydatności do spożycia jest bardzo krótki. Górna granica cen za kilogram śliwek w większych ośrodkach miejskich to nawet 9 złotych.

ciągnik silnik

Kujawsko-pomorskie: tragedia przy testowaniu silnika ciągnika rolniczego

CZYTAJ DALEJ

W supermarketach sprawa wygląda nieco inaczej - w popularnych sieciach sklepowych śliwki wielkoowocowe dostępne są nawet za 2,99 złotych.

Jabłka, śliwki i niezadowolenie producentów

Jak przedstawiają się ceny śliwek na innych rynkach hurtowych w Polsce? Giełda kaliska prezentuje podobny zakres cen co Bronisze - od 2 do 2,50 złotych za kilogram owoców.

Na Łódzkim Rynku Hurtowym Zjazdowa ceny śliwek różnych odmian wahają się od 1 do nawet 4 złotych za węgierkę dąbrowicką czy odmianę jubileum.

Lubelska Elizówka wpisuje się w krajowe trendy cenowe śliwek - owoce można tam nabyć (zależnie od odmiany) w zakresie od 1 do 3,50 złotych za kilogram.

W ostatnim czasie swoje niezadowolenie z powodu zbyt niskich cen w sieci sklepów Biedronka wyrazili producenci jabłek. Choć brak informacji, by sadownicy mieli sprzeciwiać się panującym mechanizmom handlowym podczas ewentualnych protestów, to nastrój wśród producentów z pewnością nie należy do najlepszych.

Jesteś rolnikiem? Tylko prawdziwi znawcy odpowiedzą na wszystkie pytania

Pytanie 1 z 7

Jajko z zerem na początku kodu pochodzi od kury z chowu:

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: sadyogrody.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

biedronka sadownicy jabłka

Ceny

Sadownicy strajkowali przed Biedronką. Padły mocne słowa

Czytaj więcej >
sadownicy

Ceny

Sadownicy płacą 15 zł brutto za godzinę zbioru jabłek. Brak chętnych

Czytaj więcej >
mrirw nawozy ceny

Ceny

MRiRW przedstawiło swoje stanowisko ws. cen nawozów rolniczych

Czytaj więcej >
warzywa

Ceny

UOKiK kontroluje ceny owoców i warzyw. "Komuna wróciła"

Czytaj więcej >
mrirw ceny minimalne

Ceny

MRiRW: cen minimalnych nie będzie. Rolnikom zalecono skracanie łańcucha dostaw

Czytaj więcej >
grzyby

Ceny

Tegoroczne ceny grzybów. Kurki już za 60 złotych za kilogram

Czytaj więcej >