RolnikInfo.pl
wieprzowina

unsplash.com / fot.Kameron Kincade

Średnio 6,50 zł za kilogram mięsa w klasie E. Kolejne podwyżki na rynku wieprzowiny

9 Marca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Kolejne notowania cen wieprzowiny w skupach dają hodowcom trzody chlewnej powody do coraz większego optymizmu. Nadzieja na to, że sytuacja na rynku wróci do normy jest coraz większa. Dowodem na to są m.in. średnie ceny tuczników, za których kilogram płaci się teraz w Polsce 6,50 zł.

Rynek wieprzowiny mocno ucierpiał przez afrykański pomór świń, czy zamknięcie sektora HoReCa wskutek pandemii koronawirusa. Na szczęście od początku roku średnie ceny wieprzowiny w skupach rosną praktycznie w całej Unii Europejskiej. 

Ceny wieprzowiny pną się w górę

Nowy tydzień przyniósł hodowcom trzody chlewnej kolejne dobre wiadomości. Z pewnością niemałe znaczenie ma tutaj nadchodząca Wielkanoc - choć obostrzenia związane z koronawirusem mogą wpłynąć na to, że Polacy będą ją świętować skromniej, to popyt na wieprzowinę najprawdopodobniej i tak wzrośnie.

Z tego względu polskie zakłady mięsne już teraz dbają o to, by dysponować wystarczającym zapleczem produktu na sprzedaż - nic zatem dziwnego, że wartość wieprzowiny po raz kolejny odnotowała wzrost.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na umocnienie obecnego trendu cenowego jest mniejsza liczba importowanych prosiąt z Danii z listopada 2020 roku. Jak twierdzi agronews.pl, dodatkową przyczyną wzrostów cen mogą być siarczyste mrozy w lutym, które spowolniły rozwój młodych świń.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Mniejsza podaż, większy popyt

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione wcześniej czynniki wpływające na rosnącą wartość wieprzowiny w skupach, sytuację można określić krótko: podaż wieprzowiny maleje.

Na obecną chwilę nie widać, by rynek był przesycony mięsem wieprzowym, co korzystnie wpływa na finanse hodowców trzody chlewnej.

Wedle agronews.pl, hodowcy, widząc rosnące ceny i prognozy kontynuacji trendu, wstrzymują się ze sprzedażą wieprzowiny do skupów. Działanie takie wpływa na kolejne wzrosty wartości mięsa.

W Polsce średnia cena w skupach za tuczniki w wadze żywej to 4,90 zł za kilogram. W przypadku tuczników w klasie E średnia wartość dochodzi do 6,50 zł za kilogram.

Biorąc pod uwagę innych dużych producentów wieprzowiny w Europie, warto zaznaczyć, że podwyżki cen widoczne są w Belgii, Hiszpanii i Francji. Wyjątkiem jest tutaj tylko Dania

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: agronews.pl

Podobne artykuły

Ceny - Lidl vs. Bronisze

Ceny

Tak właśnie się kroi polskich rolników. W Lidlu ziemniaki za 4,66 zł/kg, na Broniszach 0,47 zł/kg

Czytaj więcej >
woda

Ceny

94% gmin w Polsce chce podwyżek cen wody. Szykują się cięższe czasy dla rolników?

Czytaj więcej >
Ministerstwo rolnictwa - ceny nawozów

Ceny

"Ministerstwo nie ma wpływu na ceny". Odpowiedź resortu na problem rosnących kosztów nawozów

Czytaj więcej >
nawozy

Ceny

GUS: spadek produkcji nawozów azotowych. Ceny nadal będą rosnąć?

Czytaj więcej >
Ogórki - AGROunia

Ceny

"Syf, ale to śmierdzi". Marketowe ogórki pod lupą AGROunii

Czytaj więcej >
pieniądze

Ceny

Ceny gruntów znów się zmieniły. Ważna informacja od ARiMR dla wszystkich rolników

Czytaj więcej >