Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ceny > Średnio 6,50 zł za kilogram mięsa w klasie E. Kolejne podwyżki na rynku wieprzowiny
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:37

Średnio 6,50 zł za kilogram mięsa w klasie E. Kolejne podwyżki na rynku wieprzowiny

wieprzowina
unsplash.com / fot.Kameron Kincade

Rynek wieprzowiny mocno ucierpiał przez afrykański pomór świń, czy zamknięcie sektora HoReCa wskutek pandemii koronawirusa. Na szczęście od początku roku średnie ceny wieprzowiny w skupach rosną praktycznie w całej Unii Europejskiej. 

Ceny wieprzowiny pną się w górę

Nowy tydzień przyniósł hodowcom trzody chlewnej kolejne dobre wiadomości. Z pewnością niemałe znaczenie ma tutaj nadchodząca Wielkanoc - choć obostrzenia związane z koronawirusem mogą wpłynąć na to, że Polacy będą ją świętować skromniej, to popyt na wieprzowinę najprawdopodobniej i tak wzrośnie.

Z tego względu polskie zakłady mięsne już teraz dbają o to, by dysponować wystarczającym zapleczem produktu na sprzedaż - nic zatem dziwnego, że wartość wieprzowiny po raz kolejny odnotowała wzrost.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na umocnienie obecnego trendu cenowego jest mniejsza liczba importowanych prosiąt z Danii z listopada 2020 roku. Jak twierdzi agronews.pl, dodatkową przyczyną wzrostów cen mogą być siarczyste mrozy w lutym, które spowolniły rozwój młodych świń.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Mniejsza podaż, większy popyt

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione wcześniej czynniki wpływające na rosnącą wartość wieprzowiny w skupach, sytuację można określić krótko: podaż wieprzowiny maleje.

Na obecną chwilę nie widać, by rynek był przesycony mięsem wieprzowym, co korzystnie wpływa na finanse hodowców trzody chlewnej.

Wedle agronews.pl, hodowcy, widząc rosnące ceny i prognozy kontynuacji trendu, wstrzymują się ze sprzedażą wieprzowiny do skupów. Działanie takie wpływa na kolejne wzrosty wartości mięsa.

W Polsce średnia cena w skupach za tuczniki w wadze żywej to 4,90 zł za kilogram. W przypadku tuczników w klasie E średnia wartość dochodzi do 6,50 zł za kilogram.

Biorąc pod uwagę innych dużych producentów wieprzowiny w Europie, warto zaznaczyć, że podwyżki cen widoczne są w Belgii, Hiszpanii i Francji. Wyjątkiem jest tutaj tylko Dania

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: agronews.pl