RolnikInfo.pl
wieprzowina

unsplash.com / fot. Kenneth Schipper Vera

Na Ukrainie ceny wieprzowiny idą w górę. 20% drożej w 4 tygodnie

28 Lutego 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Dobrą wiadomością dla hodowców jest fakt, że ceny wieprzowiny na Ukrainie rosną. Towarzyszą temu jednak bardzo duże podwyżki cen wielu innych podstawowych produktów spożywczych. Jak podaje TVP Info powołując się na portal "Ekonomiczna Prawda", jajka i cukier kosztują aż o 50% więcej niż rok temu w tym samym okresie.

Ceny żywca wieprzowego na Ukrainie ukazują obecnie tę samą wzrostową tendencję, co ceny w Polsce czy w Niemczech. Warto jednak dodać, że u naszych wschodnich sąsiadów cena za kilogram wieprzowiny podrożała o 20% zaledwie w ciągu czterech tygodni.

Ceny wieprzowiny na Ukrainie

Cena żywca wieprzowego na ukraińskim rynku wzrosła z pułapu 37,40 UAH do 44,16 UAH za kilogram, co daje 20-procentową zmianę ceny. Podobnie jak w Polsce, jeszcze niedawno ukraińscy hodowcy trzody chlewnej zmagali się z dramatycznie niskimi cenami wieprzowiny.

Do ustabilizowanej i dobrej sytuacji na rynku wieprzowiny jeszcze daleko, ale w Polsce kolejne notowania cen dają powody do umiarkowanego optymizmu. Podobnie ma się rzecz z mięsem wieprzowym na Ukrainie.

Jak podaje farmer.pl, wedle ekspertów rosnący trend cenowy na Ukrainie ma się utrzymać przynajmniej do końca trzeciego kwartału 2021 roku. Czy można zatem powiedzieć, że w obecnym roku sytuacja hodowców trzody chlewnej w Europie kontynentalnej ulegnie diametralnej zmianie?

Ceny w górę

Prognozy mają to do siebie, że nie zawsze się sprawdzają, więc większość hodowców trzody chlewnej - zarówno z Polski, jak i z Ukrainy - z dużą niepewnością oczekuje kolejnych notowań cen na rynku. Na rynku ukraińskim najbardziej kryzysowy okazał się grudzień 2020, kiedy to ceny za kilogram wieprzowiny spadły do poziomu z 2017 roku - 34 UAH. Wtedy społeczeństwo na Ukrainie nie przejawiało dużego zainteresowania kupnem mięsa wieprzowego. 

Oksana Jurczenko, prezeska Stowarzyszenia Hodowców Trzody Chlewnej Ukrainy powiedziała:

- (...) obecnie jesteśmy świadkami całkiem odwrotnej sytuacji, kiedy popyt się odradza, ale nie ma wystarczającej podaży. Cena więc będzie rosła. Można już mówić o stopniowym wychodzeniu z dna cenowego do poziomu średnich cen żywca wieprzowego z ostatnich trzech lat.

Warto dodać, że w kwestii cen rosnące trendy obejmują nie tylko wieprzowinę, lecz również cukier, jajka i olej. Rok temu każdy z tych produktów kosztował kolejno 54,7%, 52,3% oraz 25,6% mniej niż obecnie.

Na jakie przyczyny drastycznie rosnących cen produktów spożywczych wskazuje ukraiński portal Ekonomiczna Prawda? Wskazuje on na suszę, zwiększenie importu przez Chiny, protekcjonistyczną politykę niektórych krajów, niepokój społeczny związany z koronawirusem, wyższe ceny gazu i prądu na Ukrainie oraz chciwość rolników, przetrzymujących wyprodukowane przez siebie produkty w oczekiwaniu na lepsze ceny.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Zapraszamy na naszą rozmowę z Michałem Kołodziejczakiem, liderem Agrounii.

Źródło: farmer.pl, tvp.info

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

śliwki

Ceny

Ceny śliwek w handlu hurtowym i detalicznym: różnice na niekorzyść rolników

Czytaj więcej >
biedronka sadownicy jabłka

Ceny

Sadownicy strajkowali przed Biedronką. Padły mocne słowa

Czytaj więcej >
sadownicy

Ceny

Sadownicy płacą 15 zł brutto za godzinę zbioru jabłek. Brak chętnych

Czytaj więcej >
mrirw nawozy ceny

Ceny

MRiRW przedstawiło swoje stanowisko ws. cen nawozów rolniczych

Czytaj więcej >
warzywa

Ceny

UOKiK kontroluje ceny owoców i warzyw. "Komuna wróciła"

Czytaj więcej >
mrirw ceny minimalne

Ceny

MRiRW: cen minimalnych nie będzie. Rolnikom zalecono skracanie łańcucha dostaw

Czytaj więcej >