Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Wilki zagryzają zwierzęta w gminie. Burmistrz wystosował komunikat
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:44

Wilki zagryzają zwierzęta w gminie. Burmistrz wystosował komunikat

wilki
unsplash.com / fot. Brianna R.

Na oficjalnej stronie internetowej gminy Lututów w województwie łódzkim pojawił się komunikat burmistrza związany z ostatnimi atakami wilków na zwierzęta gospodarskie. Wedle relacji jednego z mieszkańców wataha zagryzła bydło należące do rolnika.

W komunikacie burmistrz gminy Marek Pikuła zaapelował o ostrożność i niezbliżanie się do wilków.

Wilki w województwie łódzkim. Stanowisko burmistrza

Jeszcze niedawno sporadyczne wizyty wilków w pobliżu ludzkich domostw zdarzały się głównie w południowej części Polski. Ze względu na postępującą wycinkę lasów i zabieranie terytoriów, na których zwyczajowo bytowały wilki, drapieżniki te tracą dotychczasowe miejsca żerowania.

Wskutek tego wilki szukają pożywienia w pobliżu gospodarstw domowych, nierzadko zagryzając psy, kozy, owce, a nawet bydło.

Stanowisko w sprawie zajął burmistrz gminy Lututów (woj. łódzkie). Komunikat, który pojawił się na oficjalnej stronie gminy jest m.in. efektem zgłoszenia od jednego z mieszkańców miejscowości Kłoniczki faktu zagryzienia bydła przez watahę wilków.

Burmistrz Marek Pikuła w rozmowie z Radiem Ziemi Wieluńskiej wskazał, że część zwierząt należących do rolnika została zabita, a część - poszarpana przez drapieżniki.

Komunikat na oficjalnej stronie gminy

Choć nadal jest sporo osób, które powątpiewają w prawdziwość relacji dotyczących ataków wilków na zwierzęta gospodarskie, sprawa jest realnym problemem m.in. rolników z Podkarpacia.

Na portalu gminy Lututów możemy zapoznać się z treścią komunikatu ostrzegawczego wystosowanego przez burmistrza Marka Pikułę:

>

Warto pamiętać, że wilki wolą unikać bezpośredniego kontaktu z człowiekiem i atak ze strony zwierzęcia jest mało prawdopodobnym scenariuszem. Mimo to na widok drapieżnika należy zachować szczególną ostrożność, a także dbać o odpowiedni nadzór nad zwierzętami domowymi i gospodarskimi.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: lututowgmina.pl

Tagi: Wilki Koza