Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > "Wnioskuję o zarządzeniu całkowitego odstrzału dzików". Izba rolnicza interweniuje ws. ASF
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:41

"Wnioskuję o zarządzeniu całkowitego odstrzału dzików". Izba rolnicza interweniuje ws. ASF

milesz/Pixabay
milesz/Pixabay

Prezes Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Bronisław Węglewski zwrócił się do Wojewody Łódzkiego, Tobiasza Bocheńskiego w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) w województwa łódzkim. W piśmie wnioskowano o "zarządzeniu całkowitego odstrzału dzików".

- W wyniku wykrycia ognisk ASF w województwie łódzkim należało zutylizować 6608 sztuk trzody chlewnej znajdującej się w promieniu 1 km od ogniska. Jest to ogromna strata dla rolników jak również dla gospodarki a szczególnie dla budżetu - wskazano w piśmie do wojewody.

"Wnioskuję o zarządzeniu całkowitego odstrzału dzików"

Prezes Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Bronisław Węglewski kolejny raz zwrócił się do Wojewody Łódzkiego o "zarządzeniu całkowitego odstrzału dzików" w województwie łódzkim, ze szczególnym uwzględnieniem stref zagrożonych. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe ma być powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa ASF.

Co więcej, Węglewski zaapelował o uruchomienie skupu interwencyjnego z przeznaczeniem wieprzowiny na rezerwy państwowe.

Pomoc dla weterynarii

Dodatkowo do Wojewody Łódzkiego wpłynęła jeszcze prośba o wsparcie dla służb weterynaryjnych.

- Jednocześnie wnoszę o wzmocnienie kadrowe i finansowe służb weterynaryjnych szczególnie w rejonach o dużej koncentracji produkcji trzody chlewnej - dodał Węglewski.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródło: Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego