RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Wsparcie na tworzenie krótkich łańcuchów dostaw. Wnioski tylko do 12 maja
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:34

Wsparcie na tworzenie krótkich łańcuchów dostaw. Wnioski tylko do 12 maja

ARiMR - wnioski
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nabór w ramach Działanie 16 Współpraca nabór 2021 rozpoczął się 29 marca bieżącego roku i jak przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zakończy się 12 maja 2021 roku. Ze wsparcia skorzystać mogą grupy operacyjne na rzecz innowacji, czyli EPI, w której skład musi wchodzić minimum pięciu rolników.

Co więcej, EPI musi posiadać zdolność prawną (natomiast jeżeli jej nie ma, musi działać na podstawie umowy zawartej w formie pisemnej). W wymaganiach Agencja restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaznacza, że grupa EPI musi identyfikować się numerem w krajowym systemie ewidencji producentów.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Jaka wysokość wsparcia na tworzenie krótkich łańcuchów dostaw?

Jak informuje ARiMR, pomoc przyznawana jest w dwóch wysokościach. 325 000 zł otrzyma grupa, która zdecyduje się na zakup środka transportu. W pozostałych przypadkach kwota wsparcia wynosi 280 000 zł. Warto pamiętać, że pomoc przysługuje jednej grupie tylko raz w czasie realizacji PROW 2014-2020. 

W ramach operacji można przeznaczyć pieniądze na między innymi budowę, przebudowę czy remont obiektów, bądź infrastruktury, zakup nowych maszyn i urządzeń, czy zakup lub instalację wyposażenia. ARiMR przypomina, że suma kosztów planowanych do poniesienia w ramach tej operacji nie może być niższa niż 70% kwoty, jaką można przyznać na tę operację.

Gdzie złożyć wnioski?

Zgodnie z komunikatem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wnioski razem z dokumentacją przyjmowane są w Centrali ARiMR (Warszawa ulica Poleczki 33). Rolnicy mogą je składać osobiście lub przez pełnomocnika, ale to nie jedyna możliwość. Wnioski i dokumenty można także złożyć w formie elektronicznej (na platformie ePUAP), a także przesyłką rejestrowaną. Należy jednak pamiętać, że data wpływu do Centrali ARiMR, jest uznawana, jako dzień złożenia wniosków i dokumentacji. 

Wszelkie niezbędne dokumenty oraz wniosek można znaleźć na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa >tutaj<. Natomiast więcej informacji na temat wsparcia w ramach działania "Współpraca" dla naboru prowadzonego w 2021 roku, można znaleźć >tutaj<.

Krótkie łańcuchy dostaw 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomniała także, jaka jest w ogóle idea tworzenia krótkich łańcuchów dostaw. 

- Ideą krótkich łańcuchów dostaw jest współpraca i zbiorowe działanie małych gospodarstw rolnych, ale również niewielkich przedsiębiorstw. Ma to pozytywnie wpływać na lokalny rozwój gospodarczy oraz utrzymywanie ścisłych związków geograficznych i społecznych między konsumentami a producentami i podmiotami zajmującymi się przetwórstwem - informuje ARiMR. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: ARiMR

Tagi: Rolnicy ARiMR