RolnikInfo.pl
Ptasia grypa - ogniska

Jai79/Pixabay

Ponad milion sztuk drobiu do wybicia. Już 300 ognisk ptasiej grypy w Polsce

11 Maja 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat o stwierdzeniu kolejnych 28 ognisk ptasiej grypy w Polsce w 2021 roku. We wszystkich gospodarstwach, w których wykryto nowe ogniska ptasiej grypy, utrzymywano łącznie 1 014 525 sztuk drobiu. Najwięcej ognisk ptasiej grypy stwierdzono w województwie mazowieckim.

Ogniska ptasiej grypy nr 273 - 300 w 2021 roku stwierdzono na podstawie badań przeprowadzonych w dniach 27 kwietnia - 6 maja 2021 r. w następujących województwach:

  • lubelskie (1), 

  • kujawsko-pomorskie (1), 

  • mazowieckie (17), 

  • warmińsko-mazurskie (4), 

  • wielkopolskie (5). 

Fot. Na podstawie danych GIW

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

We wszystkich wyżej wymienionych gospodarstwach, gdzie stwierdzono ogniska ptasiej grypy, utrzymywano 1 014 525 sztuk drobiu.

 - W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, zgodnie z prawodawstwem krajowym i UE. Drób poddawany jest zabiciu i utylizacji, a wokół ognisk ustanowiono obszary zapowietrzone i zagrożone - wskazano w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii. 

Najwięcej nowych ognisk w woj. mazowieckim 

Na podstawie badań przeprowadzonych w dniach 27 kwietnia - 6 maja 2021 r. najwięcej ognisk ptasiej grypy stwierdzono w województwie mazowieckim w powiatrach:

  • ciechanowski (1),

  • żuromiński (6),

  • mławski (8),

  • ostrowski (1),

  • gostyniński (1).

Łącznie w gospodarstwach, gdzie zgodnie z ostatnim komunikatem Głównego Lekarza Weterynarii stwierdzono ogniska ptasiej grypy w województwie mazowieckim, utrzymywano 812 392 sztuk drobiu.

Jak informowaliśmy >tutaj<,  7 maja bieżącego roku, w Ciechanowie w Delegaturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się spotkanie Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z wystąpieniem ognisk ptasiej grypy w Polsce, w którym wziął udział między innymi Wojewoda Mazowiecki. Konstanty Radziwiłł po spotkaniu podczas konferencji prasowej zaznaczył, jak ważna jest współpraca z samorządami. Wojewoda Mazowiecki podczas konferencji zwrócił uwagę na kwestię grzebowisk

W minionym tygodniu także podczas posiedzenia w Sejmie Zbigniew Ziejewski z PSL mówił na temat ptasiej grypy i tego, jak choroba ptaków odbija się na branży drobiarskiej, w której zapanował dziś chaos. Polityk podczas wystąpienia w Sejmie zwrócił także uwagę na kwestię odszkodowań dla hodowców, więcej na ten temat pisaliśmy >tutaj<. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: GIW

Aneta WasilewskaAutor

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

świnie

Zwierzęta

Kierowca przewoził 70 świń. Pojazd zatrzymano do kontroli

Czytaj więcej >
myśliwy krowa

Zwierzęta

Myśliwy pomylił krowę ze zwierzyną łowną. Dramat rolnika

Czytaj więcej >
wścieklizna

Zwierzęta

Kolejne dwa przypadki wścieklizny. Choroba atakuje głównie jeden region

Czytaj więcej >
las grzybobranie

Zwierzęta

Nietypowe grzybobranie. W lesie znaleziono egzotyczne zwierzę

Czytaj więcej >
świnie

Zwierzęta

Niemcy: w oborze odkryto zmumifikowane świnie. Wszczęto śledztwo

Czytaj więcej >
pożar bydło

Zwierzęta

Nocny pożar w gospodarstwie. Zginęło 146 sztuk bydła

Czytaj więcej >