Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Ponad milion sztuk drobiu do wybicia. Już 300 ognisk ptasiej grypy w Polsce
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 11.05.2021 02:00

Ponad milion sztuk drobiu do wybicia. Już 300 ognisk ptasiej grypy w Polsce

Ptasia grypa - ogniska
Jai79/Pixabay

Ogniska ptasiej grypy nr 273 - 300 w 2021 roku stwierdzono na podstawie badań przeprowadzonych w dniach 27 kwietnia - 6 maja 2021 r. w następujących województwach:

  • lubelskie (1), 

  • kujawsko-pomorskie (1), 

  • mazowieckie (17), 

  • warmińsko-mazurskie (4), 

  • wielkopolskie (5). 

Fot. Na podstawie danych GIW

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

We wszystkich wyżej wymienionych gospodarstwach, gdzie stwierdzono ogniska ptasiej grypy, utrzymywano 1 014 525 sztuk drobiu.

 - W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, zgodnie z prawodawstwem krajowym i UE. Drób poddawany jest zabiciu i utylizacji, a wokół ognisk ustanowiono obszary zapowietrzone i zagrożone - wskazano w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii. 

Najwięcej nowych ognisk w woj. mazowieckim 

Na podstawie badań przeprowadzonych w dniach 27 kwietnia - 6 maja 2021 r. najwięcej ognisk ptasiej grypy stwierdzono w województwie mazowieckim w powiatrach:

  • ciechanowski (1),

  • żuromiński (6),

  • mławski (8),

  • ostrowski (1),

  • gostyniński (1).

Łącznie w gospodarstwach, gdzie zgodnie z ostatnim komunikatem Głównego Lekarza Weterynarii stwierdzono ogniska ptasiej grypy w województwie mazowieckim, utrzymywano 812 392 sztuk drobiu.

Jak informowaliśmy >tutaj<,  7 maja bieżącego roku, w Ciechanowie w Delegaturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się spotkanie Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z wystąpieniem ognisk ptasiej grypy w Polsce, w którym wziął udział między innymi Wojewoda Mazowiecki. Konstanty Radziwiłł po spotkaniu podczas konferencji prasowej zaznaczył, jak ważna jest współpraca z samorządami. Wojewoda Mazowiecki podczas konferencji zwrócił uwagę na kwestię grzebowisk

W minionym tygodniu także podczas posiedzenia w Sejmie Zbigniew Ziejewski z PSL mówił na temat ptasiej grypy i tego, jak choroba ptaków odbija się na branży drobiarskiej, w której zapanował dziś chaos. Polityk podczas wystąpienia w Sejmie zwrócił także uwagę na kwestię odszkodowań dla hodowców, więcej na ten temat pisaliśmy >tutaj<. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: GIW