RolnikInfo.pl
premier mateusz morawiecki

LUDOVIC MARIN/AFP/East News

Wzrosty cen energii. Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos na spotkaniu państw UE

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

5 października po szczycie Unii Europejskiej i krajów Bałkanów Zachodnich w słoweńskim Brdzie miało miejsce nieformalne spotkanie szefów państw i rządów UE. W trakcie dyskusji poruszono kwestie dotyczące m.in. współpracy transatlantyckiej, cyberbezpieczeństwa i gwałtownego wzrostu cen energii w Europie.

Premier Mateusz Morawiecki w trakcie spotkania wskazał, że aktualna sytuacja energetyczna znajduje swoje źródło w uzależnieniu od rosyjskiego Gazopromu. Szef polskiego rządu wskazał, że w ten sposób Rosja sztucznie reguluje ceny gazu.

Nieformalne spotkanie przywódców krajów UE. Dyskusja na temat cen energii

Przez ostatnie tygodnie media żyją m.in. stale rosnącymi cenami energii, które wpływają nie tylko na życie milionów odbiorców indywidualnych, ale też na utrudnione warunki produkcji żywności w gospodarstwach rolnych. Każdy dzień z wzrostem cen gazu oznacza dla rolników jedno - kolejne podwyżki wartości nawozów.

Nie trzeba dodawać, że na zredukowaniu wysokich cen gazu zależy nie tylko wszystkim obywatelom Unii Europejskiej, ale też przywódcom wszystkich państw Wspólnoty.

We wtorek 5 października 2021 roku w słoweńskim Brdzie odbył się szczyt Unii Europejskiej z państwami Bałkanów Zachodnich. Po części oficjalnej, podczas której dyskutowano m.in. na temat strategii odbudowy gospodarki po pandemii COVID-19, miało miejsce nieformalne spotkanie polityków. Zgromadzeniu przywódcy państw poruszyli kwestię cen energii w UE. Głos w sprawie zabrał m.in. premier Hiszpanii i szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.

Stanowisko premiera Mateusza Morawieckiego

Premier Mateusz Morawiecki powiedział:

- Podczas szczytu, jako jedna z kilku osób, zarysowałem ryzyka związane z cenami energii. W dużym stopniu są one sztucznie kształtowane przez przykręcenie kurka przez Rosję i Gazprom. Jestem przekonany, że głos premiera Hiszpanii i mój wybrzmiały znacząco.

Polityk przyznał, że obecne ceny gazu są na niebotycznym poziomie. Mateusz Morawiecki dodał:

- Przestrzegaliśmy przed tym i dlatego będziemy na pewno bardzo intensywnie dyskutować, a ja będę z całą pewnością proponował Radzie Ministrów i Sejmowi rozwiązania, które będą również rozwiązaniami ochronnymi dla tych, w których wzrost cen energii wywołany polityką klimatyczną UE (...) najbardziej uderzy.

Na obecną chwilę nic nie wskazuje na to, by ceny gazu, a - co za tym idzie - ceny nawozów - miały wyhamować lub nieco spaść. Kwestia wysokich kosztów energii zostanie poruszona podczas posiedzenia Rady Europejskiej zaplanowanej na 21-22 października w Brukseli.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Lubelszczyzna: traktorzysta wjechał pod pociąg

  • Nadchodzą kolejne podwyżki cen gazu w 2022 roku. Niekorzystne wieści dla rolników

  • GUS: nowe dane dotyczące produkcji warzyw gruntowych w Polsce

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło gov.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

policja

Podpalacz słomy ujęty przez policjantów. Oniemieli, gdy wydało się, kim jest

Czytaj więcej >
puda

Minister Grzegorz Puda skomentował strajki rolników. Odniósł się do postulatów Agrounii

Czytaj więcej >
rolnik

Rolnik nie chciał oddać swojej ziemi pod gazociąg. Zatrzymała go policja

Czytaj więcej >
grunty - rolnicy

Ogromne straty rolników z gminy Stupsk. Od jesieni ubiegłego roku zalewane są ich łąki i grunty orne

Czytaj więcej >