RolnikInfo.pl
ryby

unsplash.com / fot. Lance Anderson

Zabraknie ryb w morzach i oceanach? Przełowienie jest nadal nierozwiązanym problemem

4 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Czy możliwa będzie sytuacja, w której w morzach i oceanach zabraknie ryb? Póki co jest to mało prawdopodobny scenariusz, lecz nie zmienia to faktu, że sytuacja wielu morskich gatunków nie przedstawia się optymistycznie. Powodem są notorycznie przekraczane

Wspólna Polityka Rybołówstwa stoi na straży zrównoważonego poławiania ryb, przy jednoczesnym dbaniu o interesy rybaków. Niestety, naukowcy wskazują, że nawet od 2013 roku limity połowowe niektórych gatunków ryb są co roku przekraczane. 

Przeławianie nadal nierozwiązanym problemem

Justyna Zajchowska, przedstawicielka kampanii na rzecz zakończenia przełowienia w Europie północno-zachodniej twierdzi, że wiele stad ryb pada ofiarą zachłanności rybaków. Efektem są przetrzebione populacje licznych gatunków ryb.

Przykładem ryb, które padły ofiarą nadmiernego poławiania, są dorsze w Morzu Bałtyckim. Obecnie istnieje zakaz jego odławiania ze względu na nierozsądne zachowania rybaków w poprzednich latach. Przekraczali oni bowiem limity połowowe tego gatunku od 2013 roku.

Jak podaje Justyna Zajchowska, 38% zbadanych stad ryb w północno-wschodniej części Oceanu Atlantyckiego jest poławianych w nadmierny sposób. Czy zatem założenia Wspólnej Polityki Rybołówstwa nie przynoszą żadnego efektu? 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-5]

Przesadą byłoby popadać w skrajny pesymizm - choć dane nie są w pełni zadowalające, to nie należy pomijać faktu, że naciski ze strony unijnych władz przynoszą pewne efekty. W niektórych miejscach przetrzebione stada ryb odbudowały się - przykładem mogą być stada gładzicy w Morzu Północnym.

W przypadku czasowych limitów odławiania ryb nie chodzi jednak o utrudnianie życia rybakom lub ich karanie - w późniejszym czasie notują oni znacznie wyższe połowy, a co za tym idzie - wyższe zyski finansowe.

Wspólna Polityka Rybołówstwa

Wodny ekosystem jest niezwykle wrażliwy, a jego zasoby łatwo się wyczerpują. Z tego względu powstała potrzeba stworzenia Wspólnej Polityki Rybołówstwa - dzięki niej rybołówstwo i akwakultura mają być bardziej ekologiczne i zrównoważone.

Działania te mają na celu nie tylko ochronę środowiska, ale także dbałość o interesy rybaków oraz stały dostęp żywności dla obywateli Unii Europejskiej.

We Wspólnej Polityce Rybołówstwa nieodzowną częścią są tzw. limity połowowe, które dają rybom szansę na odbudowę stad. W 2021 roku zabronione jest odławianie dorsza, poza tzw. przyłowem (kiedy to ryby tego gatunku są poławiane przy okazji łowienia innych gatunków ryb), który został ograniczony o 70% do 600 ton.

W 2021 roku ograniczone zostały połowy śledzi na Bałtyku, zwiększone - kwoty połowowe łososia, szprota i gładzicy.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: farmer.pl, ec.europa.eu, consilium.europa.eu

Podobne artykuły

Stephen & Claire Farnsworth/Flickr (zdjęcie poglądowe)

Zwierzęta

Pod nieobecność gospodarza wszedł do chlewni. Miał pobrać krew, uśpił prosięta

Czytaj więcej >
ebaso/Pixabay

Zwierzęta

GIW: Kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich

Czytaj więcej >
futrzarstwo

Zwierzęta

Internautka o futrzarstwie: "To żadne rolnictwo nie jest". Gorzka krytyka wobec rolników

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Zwierzęta

Główny Lekarz Weterynarii zaapelował do hodowców norek

Czytaj więcej >
milesz/Pixabay

Zwierzęta

Zapadł wyrok w sprawie. Myśliwy został skazany za znęcanie się nad dzikiem

Czytaj więcej >
Otwarte Klatki/ Materiały Prasowe

Zwierzęta

Hodowca drobiu skazany. Zabił 2000 zwierząt ze szczególnym okrucieństwem

Czytaj więcej >