RolnikInfo.pl
ryby

unsplash.com / fot. Lance Anderson

Zabraknie ryb w morzach i oceanach? Przełowienie jest nadal nierozwiązanym problemem

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Czy możliwa będzie sytuacja, w której w morzach i oceanach zabraknie ryb? Póki co jest to mało prawdopodobny scenariusz, lecz nie zmienia to faktu, że sytuacja wielu morskich gatunków nie przedstawia się optymistycznie. Powodem są notorycznie przekraczane

Wspólna Polityka Rybołówstwa stoi na straży zrównoważonego poławiania ryb, przy jednoczesnym dbaniu o interesy rybaków. Niestety, naukowcy wskazują, że nawet od 2013 roku limity połowowe niektórych gatunków ryb są co roku przekraczane. 

Przeławianie nadal nierozwiązanym problemem

Justyna Zajchowska, przedstawicielka kampanii na rzecz zakończenia przełowienia w Europie północno-zachodniej twierdzi, że wiele stad ryb pada ofiarą zachłanności rybaków. Efektem są przetrzebione populacje licznych gatunków ryb.

Przykładem ryb, które padły ofiarą nadmiernego poławiania, są dorsze w Morzu Bałtyckim. Obecnie istnieje zakaz jego odławiania ze względu na nierozsądne zachowania rybaków w poprzednich latach. Przekraczali oni bowiem limity połowowe tego gatunku od 2013 roku.

Jak podaje Justyna Zajchowska, 38% zbadanych stad ryb w północno-wschodniej części Oceanu Atlantyckiego jest poławianych w nadmierny sposób. Czy zatem założenia Wspólnej Polityki Rybołówstwa nie przynoszą żadnego efektu? 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-5]

Przesadą byłoby popadać w skrajny pesymizm - choć dane nie są w pełni zadowalające, to nie należy pomijać faktu, że naciski ze strony unijnych władz przynoszą pewne efekty. W niektórych miejscach przetrzebione stada ryb odbudowały się - przykładem mogą być stada gładzicy w Morzu Północnym.

W przypadku czasowych limitów odławiania ryb nie chodzi jednak o utrudnianie życia rybakom lub ich karanie - w późniejszym czasie notują oni znacznie wyższe połowy, a co za tym idzie - wyższe zyski finansowe.

Wspólna Polityka Rybołówstwa

Wodny ekosystem jest niezwykle wrażliwy, a jego zasoby łatwo się wyczerpują. Z tego względu powstała potrzeba stworzenia Wspólnej Polityki Rybołówstwa - dzięki niej rybołówstwo i akwakultura mają być bardziej ekologiczne i zrównoważone.

Działania te mają na celu nie tylko ochronę środowiska, ale także dbałość o interesy rybaków oraz stały dostęp żywności dla obywateli Unii Europejskiej.

We Wspólnej Polityce Rybołówstwa nieodzowną częścią są tzw. limity połowowe, które dają rybom szansę na odbudowę stad. W 2021 roku zabronione jest odławianie dorsza, poza tzw. przyłowem (kiedy to ryby tego gatunku są poławiane przy okazji łowienia innych gatunków ryb), który został ograniczony o 70% do 600 ton.

W 2021 roku ograniczone zostały połowy śledzi na Bałtyku, zwiększone - kwoty połowowe łososia, szprota i gładzicy.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: farmer.pl, ec.europa.eu, consilium.europa.eu

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

Ptasia Grypa - Pomorska Izba Rolnicza

Komunikat Inspekcji Weterynaryjnej: "Należy zachować szczególną ostrożność podczas dokonywania zakupu piskląt"

Czytaj więcej >
bocian

Samotny bociani tata wychowuje czwórkę dzieci, matka zginęła tragicznie [WIDEO]

Czytaj więcej >
mapa asf

Od 1 listopada ważne zmiany dla hodowców trzody chlewnej

Czytaj więcej >
alpaka

Wielka Brytania: rząd chciał uśpienia chorej alpaki. Właścicielka walczyła do samego końca

Czytaj więcej >