RolnikInfo.pl

gitd.gov.pl

Zatrzymano transport z kombajnem. Wykryto poważne naruszenia

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

W czwartek 1 lipca 2021 roku na stronie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego pojawiła się informacja o zatrzymaniu przewozu kombajnu zbożowego w Stalowej Woli. Ciężarówkę transportującą maszynę rolniczą skontrolowali pracownicy podkarpackiego oddziału ITD.

Szybko okazało się, że zestaw nie spełnia ważnych norm bezpieczeństwa: wymiary kombajnu były za duże, a kierowca nie dysponował odpowiednim zezwoleniem i pojazdem pilotującym.

Transport z kombajnem zbożowym został zatrzymany

Na drogach dochodzi do wielu wykroczeń związanych nie tylko z kulturą jazdy kierowców, ale też z normami bezpieczeństwa, które obowiązują podczas transportu dużych ładunków.

Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego pojawiła się informacja dotycząca niedawnego zatrzymania ciężarówki przewożącej kombajn zbożowy.

Pojazd został zatrzymany przez pracowników podkarpackiego oddziału ITD we wtorek 29 czerwca 2021 roku na drodze krajowej numer 77 w Stalowej Woli, po czym skierowano go do kontroli w punkcie ważenia zestawów transportowych.

Kilka ważnych uchybień

W punkcie ważenia pojazdów okazało się, że masa i naciski osi ciężarówki z kombajnem nie dają pracownikom ITD żadnych powodów do zastrzeżeń.

Mimo to dalsze dociekania ujawniły, że transport kombajnu nie był przygotowany zgodnie z obowiązującymi normami bezpieczeństwa.

Problem stanowiły wymiary - jak przekazują pracownicy ITD, maszyna rolnicza była za wysoka, za szeroka i za długa.

Co więcej, zestaw transportowy przewoził kombajn zbożowy bez obowiązkowego pojazdu pilotującego. Dodatkowo kierowca przedstawił zezwolenie przewozowe dotyczące błędnej kategorii.

Ze względów bezpieczeństwa transport został zatrzymany w celu usunięcia wykrytych uchybień.

Z komunikatu Inspektoratu Transportu Drogowego wynika, że osoba przewożąca kombajn zbożowy najprawdopodobniej zapłaci karę finansową za niedopilnowanie norm obowiązujących podczas transportu.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: gitd.gov.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Maszyny

16-latek kierował traktorem z przyczepami. Doszło do dramatu, ucierpiał 8-latek
Czytaj więcej >

Maszyny

Rozpędzonym autem wjechał w traktor. Jest jedna ofiara śmiertelna
Czytaj więcej >

Maszyny

Jaki kombajn do ziemniaków wybrać? Anna, Grimme, Bolko, samojezdny
Czytaj więcej >

Maszyny

Zderzenie ciągnika z samochodem osobowym. Traktor rozpadł się na kawałki
Czytaj więcej >

Maszyny

Zderzenie ciągnika z motocyklem. Nie żyje młody kierowca
Czytaj więcej >

Maszyny

Kombajn Bizon: ile waży, ile spala, jak działa, dlaczego nie jest już produkowany?
Czytaj więcej >
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]