RolnikInfo.pl
susza rolnicza

unsplash.com / fot. D. Dimmock

Zbadano 2477 gmin. Gdzie zagrożenie suszą rolniczą jest największe?

27 Września 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Wskutek potężnych zmian klimatycznych na całym świecie coraz częstszym problemem, który pojawia się w trakcie procesu produkcji żywności, jest susza rolnicza. Na podstawie badań przeprowadzonych we wszystkich 2477 gminach w Polsce wiadomo, że w naszym kraju niedobór wody jest aktualnym problemem. W bieżącym roku susza dotknęła m.in. Pojezierze Południowo- i Zachodniopomorskie, jak i Pojezierze Wielkopolskie.

Raportowanie IUNG-BIP obejmuje czas od 21 lipca do 20 września 2021 roku.

Susza rolnicza zagrożeniem dla upraw w Polsce

Dla producentów żywności roślinnej tegoroczny sezon był najeżony wieloma trudnościami wywołanymi gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Wiosenne przymrozki, susza, późniejsze nawalne deszcze z burzami i gradem z pewnością nie wpłynęły pozytywnie na hektary upraw rolnych.

Jednym z dotkliwych wyzwań zagrażających współczesnemu rolnictwu jest susza, która z roku na rok coraz częściej występuje w całej Europie.

Badania pod kątem ryzyka wystąpienia suszy rolniczej przeprowadził Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy. Raportowanie stanu gleb we wszystkich gminach w Polsce objęło okres od 21 lipca do 20 września 2021 roku.

Jak podaje portal Sadyogrody.pl średnia wartość KBW (tj. Klimatycznego Bilansu Wodnego) wyniosła 25 mm, co jest z pewnością zasługą wyjątkowo deszczowego sierpnia. Warto dodać, że na podstawie wspomnianego wskaźnika ocenia się na danym obszarze zagrożenie suszą.

ursus

Senior pojechał Ursusem na pole. Doszło do tragedii

CZYTAJ DALEJ

Dalsze szczegóły badań IUNG-BIP

Wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego wzrosła w ostatnim czasie o 15 mm w porównaniu do poprzedniego okresu raportowania, który obejmował daty od 11 lipca do 10 września 2021 roku.

W jakich częściach Polski zauważalny był największy niedobór wody, który istotnie zagrażał pracy rolników?

Wedle dociekań Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w tym roku wskutek suszy najbardziej ucierpiała zachodnia część Pojezierza Zachodniopomorskiego, południe Pojezierza Południowopomorskiego, a także Pojezierze Wielkopolskie. Deficyt wody wyniósł tam aż -120 do -149 mm.

W pozostałych częściach kraju odnotowano deficyt na poziomie od 0 do -119 mm. Sytuacja była na tyle zróżnicowana, że w niektórych gminach zauważono nadmiar wody.

IUNG-BIP podsumowuje, że aktualnie na terenie naszego kraju mamy do czynienia z zagrożeniem suszą. Czy w kolejnych sezonach sytuacja będzie coraz gorsza? Nie można tego wykluczyć, dlatego z pewnością warto podjąć rozważania na temat inwestycji w zbiorniki retencyjne na terenie gospodarstw rolnych.

Czy masz wiedzę na poziomie szkoły podstawowej? Tylko 2,3% osób odpowiada poprawnie na wszystkie pytania

Pytanie 1 z 7

Pod wpływem intensywnie rozmnażających się glonów, woda w jeziorze przybiera barwę siną, brązową, zieloną. Zjawisko to nazywamy:

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Minister Puda spotka się z Kołodziejczakiem. Agrounia wystosowała oświadczenie

  • W jakich sytuacjach obrońcy zwierząt mogą wejść do gospodarstwa? Prawo mówi jasno

  • KAS wkroczyła do gospodarstwa. Nielegalny proceder udaremniony

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: sadyogrody.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

kampania cukrownicza

Uprawy

Kampania cukrownicza ruszyła. Obiecujące prognozy ws. produkcji cukru

Czytaj więcej >
pestycydy

Uprawy

Kolejne pestycydy wycofane z rynku. Lista dostępnych środków coraz krótsza

Czytaj więcej >
wykopki ziemniaki

Uprawy

Trwają wykopki ziemniaków. Niekorzystne wieści z pól

Czytaj więcej >
sad jabłka

Uprawy

Rolnicy pracowali na platformie w sadzie. Ciągnik wjechał na gałąź

Czytaj więcej >
pszczelarz pasieka

Uprawy

Warmińsko-mazurskie: straż graniczna wykryła nielegalny proceder w pasiece

Czytaj więcej >
pestycydy

Uprawy

Naukowcy zbadali jeden z pestycydów. Substancja wpływa na masę ciała

Czytaj więcej >