RolnikInfo.pl > Wiadomości > 200 rolników zablokowało wjazd ukraińskich ciężarówek do Polski
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 10.06.2023 16:43

200 rolników zablokowało wjazd ukraińskich ciężarówek do Polski

zboże
unsplash.com

Około dwustu rolników zablokowało wjazd ukraińskich ciężarówek do Polski, powodując poważne utrudnienia na przejściu granicznym w Dorohusku. Protestujący domagali się działań rządu w związku z napływem ukraińskiego zboża. Przybyły na miejsce minister rolnictwa Robert Telus zapewnił o realizacji postulatów rolników.

Blokada drogi i utrudnienia na granicy polsko-ukraińskiej

W piątek 9 czerwca 2023 roku, na skrzyżowaniu drogi krajowej 12 i drogi wojewódzkiej nr 816 w Dorohusku, grupa około dwustu rolników zablokowała przejazd ciężarówkom przybywającym z Ukrainy. Działanie wywołało znaczne utrudnienia na polsko-ukraiński przejściu granicznym i ogromne kolejki pojazdów (nawet 13 kilometrów) czekających na przepustkę. Blokada drogi trwała przez całą noc do około godziny 12:00 w sobotę 10 czerwca 2023 roku. 

Polscy rolnicy nie chcą napływu ukraińskiego zboża

Organizatorzy protestu podkreślają, że ich działania mają związek z napływem ukraińskiego zboża na rynek polski. Protestujący rolnicy domagali się większego zaangażowania polskiego rządu w sprawy związane z handlem zagranicznym oraz wdrożenia skutecznych mechanizmów ochrony rodzimego rolnictwa. Miejsce strajku zostało zabezpieczone przez policję.

Obietnice ministra rolnictwa i perspektywa wsparcia

Minister rolnictwa Robert Telus spotkał się z przedstawicielami protestujących w nocy z piątku na sobotę. Telus zapewnił, że większość postulatów rolników jest już realizowana przez rząd, włączając w to dopłaty do uprawy pszenicy. Minister przedstawił również dalsze formy wsparcia, które zostały przygotowane przez rząd i obiecał, że środki te zostaną przekazane rolnikom jeszcze w czerwcu.