RolnikInfo.pl
Agroturystyka

Marek BAZAK/East News

Ministerstwo Rolnictwa nie wyklucza dodatkowego wsparcia dla gospodarstw agroturystycznych. Już niebawem pojawi się kampania edukacyjna

9 Marca 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Jeszcze na początku lutego do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi została skierowana interpelacja w sprawie wsparcia dla rolników prowadzących gospodarstwa agroturystyczne. Posłowie Koalicji Obywatelskiej zwrócili się do MRiRW, by złożone zostały wyjaśnienia w zakresie tego, dlaczego rolnicy, którzy prowadzą gospodarstwa agroturystyczne, zostali wykluczeni z możliwości otrzymania rekompensaty za wprowadzony przez rząd zakaz prowadzenia działalności zarobkowej, jakie działania podejmie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, by udzielić wsparcia dla rolników, którzy prowadzą gospodarstwa agroturystyczne i przede wszystkim, kiedy działania zostaną przez ministerstwo. W ostatnich dniach wpłynęła odpowiedź z MRiRW.

- Jednocześnie dziwię się, że minister rolnictwa i rozwoju wsi nie podjął skutecznych działań zapewniających pomoc i rekompensatę dla gospodarstw prowadzących usługi w zakresie agroturystyki. W wielu częściach kraju np. na południu Polski, przychody z tytułu agroturystyki są jedynym źródłem utrzymania dla tych rolników - pojawiło się w interpelacji skierowanej do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Grzegorza Pudy. 

MRiRW: pomoc dla rolników, którzy prowadzą gospodarstwa agroturystyczne 

- Widząc potrzebę wsparcia rolników, prowadzących działalność agroturystyczną, którzy zostali dotknięci ekonomicznymi skutkami epidemii COVID-19, w związku z wprowadzanymi obostrzeniami, dotyczącymi m.in. świadczenia usług hotelarskich w gospodarstwach rolnych, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi konsultacje z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii, które to jest właściwe dla działu administracji publicznej, jakim jest turystyka - przekazał w odpowiedzi Szymon Giżyński z MRiRW.

Giżyński przypomniał także, że rolnicy w ramach tarczy antykryzysowej zyskali prawo do odroczenia zwrotu wpłat za usługi niewykonane z powodu epidemii COVID-19 oraz do zaproponowania klientowi vouchera w zamian za zwrot gotówki.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Działania Ministerstwa Rolnictwa 

Jak wskazano w odpowiedzi, rolnicy, także ci, którzy prowadzą działalność agroturystyczną, mogą liczyć na pomoc. 

- Resort rolnictwa i rozwoju wsi od początku trwania pandemii postulował rozważenie ujęcia w tarczy antykryzysowej zapisów w zakresie wsparcia postojowego rolników, którzy prowadzą działalność, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców. Jednak mając na uwadze toczącą się dyskusję na temat rozprzestrzeniania się koronawirusa (SARAS-Cov-2) oraz podejmowane przez Rząd decyzje, należy zauważyć, że sytuacja jest bardzo dynamiczna i z każdym dniem zwiększa się liczba chorych z powodu koronawirusa. Wymusza to bardzo dużą priorytetyzację działań i warunkuje konieczność podejmowania przez Rząd decyzji, które mają pośredni lub bezpośredni wpływ na życie społeczno-ekonomiczne wszystkich obywateli naszego kraju - przypomina Giżyński.

Jednak, pomimo pomocy, na którą już dziś mogą liczyć rolnicy, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie wyklucza dodatkowych form pomocy. 

- Zasadne jest prowadzenie działań mających na celu ewentualne wypracowanie zasad dodatkowego wsparcia. Rozmowy w przedmiotowym obszarze zarówno z resortem właściwym dla działu administracji publicznej, jakim jest turystyka jak i przedstawicielami branży agroturystycznej miały już miejsce. Dalsze uzgodnienia planowane są w najbliższym czasie - dodaje.

Ministerstwo planuje kampanię społeczną 

- Ponadto, mając na uwadze wpływ epidemii koronawirusa na dotychczasowe preferencje części społeczeństwa, dotyczące sposobu spędzania wolnego czasu, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje w najbliższym czasie kampanię informacyjno-edukacyjną nt. wypoczynku na wsi. Należy mieć świadomość, że pewną nadzieję na poprawę sytuacji gospodarstw agroturystycznych daje zmiana sposobu wypoczynku przez wielu Polaków, którzy niejednokrotnie nie mają możliwości, bądź sami rezygnują z wyjazdów za granicę, czy do popularnych kurortów. Bardzo często decydują się na spędzenie wolnego czasu w bezpieczniejszych warunkach w wąskim gronie rodzinnym i na łonie natury - informuje Giżyński.

Właśnie kampania informacyjnoedukacyjna, jak twierdzi Giżyński, będzie mieć "bezbezpośredni, pozytywny wpływ na sytuację branży agroturystycznej".

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Aneta Wasilewska

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

cpk rolnicy

Wiadomości

Alarmujące informacje ws. CPK. Jaki los czeka rolników?

Czytaj więcej >
pzł polski związek łowiecki

Wiadomości

PZŁ o utrudnieniach w procesie zwalczania ASF. Wspomniano o rolnictwie wielkoobszarowym

Czytaj więcej >
kołodziejczak strajk

Wiadomości

Agrounia i personel medyczny dalej strajkują. Kołodziejczak skrytykował pewną grupę zawodową

Czytaj więcej >
premier mateusz morawiecki

Wiadomości

Premier: nowy system ubezpieczeń dla rolników już w październiku

Czytaj więcej >
ubojnia

Wiadomości

Szereg rażących nieprawidłowości w ubojni. Lekarz weterynarii nie reagował?

Czytaj więcej >
strajk medyków agrounia

Wiadomości

Agrounia strajkuje z medykami. Policja znalazła niepokojący ładunek w busie

Czytaj więcej >