Premia dla młodych rolników - ARiMR
gosiak1980 /Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 28 Marca 2021

ARiMR: Premia dla młodego rolnika. Już 31 marca rozpoczyna się nabór

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 31 marca bieżącego roku, czyli od środy rozpocznie nabór wniosków w ramach "Poddziałania 6.1 Premie dla młodych rolników". Rolnicy mogą ubiegać się o premię w wysokości 150 000 zł.

Jedynie w ubiegłym roku do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło ponad pięć tysięcy wniosków o przyznanie pomocy. W tym roku zainteresowani będą mogli ubiegać się o wsparcie już od środy, 31 marca 2021 roku. W tym roku wnioski do ARiMR można składać do 29 maja 2021 r. (czwartek).

Wysokość premii dla młodych rolników wynosi 150 000 zł i płatna jest w dwóch ratach (pierwsza 80% pomocy - 120 000 zł, druga 20% pomocy - 30 000 zł.) Warto pamiętać, że wsparcie przyznawane jest na gospodarstwo tylko raz.

Rolnik z Lublina powrócił. Między blokami znowu można zobaczyć maszyny rolniczeRolnik z Lublina powrócił. Między blokami znowu można zobaczyć maszyny rolniczeCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Kto może ubiegać się o wsparcie?

O wsparcie w ramach "Poddziałania 6.1 Premie dla młodych rolników" mogą ubiegać się między innymi:

  • osoby pełnoletnie przed 40 rokiem życia,
  • osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje zawodowe (lub osoba, która w okresie 36 miesięcy zobowiąże się uzupełnienia kwalifikacji),
  • osoba, która posiada gospodarstwo rolne z powierzchnią minimum 1 ha,
  • osoba, która prowadziła działalność rolniczą przed złożeniem wniosku,
  • osoba, która przedstawi biznesplan, dotyczący rozwoju swojego gospodarstwa.

Jakie zmiany w premii dla młodych rolników w 2021 r.?

Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zgodnie z nowelizacją rozporządzeń w ramach operacji "Premia dla młodych rolników" odnośnie do naboru, który odbywać się będzie w 2021 roku, ulegnie kilka zmian. Przede wszystkim rolnicy do 31 sierpnia 2025 roku (wcześniej datą był 31 sierpnia 2023 r.) będą mieli ostateczny termin na zakończenie realizacji biznesplanu i złożenia wniosków o drugą ratę. Co więcej, zmianie uległ także wykaz kierunków studiów oraz przepisy dotyczące połączenia limitów środków dla woj. mazowieckiego i pozostałych województw. Młodzi rolnicy od naboru w 2021 roku będą mogli także składać biznesplan za pośrednictwem nośników USB.

Więcej szczegółowych informacji na temat zmian w premii dla młodych rolników znaleźć można na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa >tutaj<. Natomiast dokumenty można znaleźć >tutaj<.

Zgodnie z danymi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na dzień 28.02.2021 r. w ramach premii dla młodych rolników złożono 29 403 wniosków o przyznanie pomocy, w tym 22 546 razy przyznano decyzję o wypłacie. Łącznie ARiMR dla 17 746 beneficjentów zrealizowała płatności w wysokości 1 744 440 000,00 zł.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: ARiMR

Następny artykuł