ASF - Polska
milesz/Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 14 Lutego 2021

ASF w Polsce. Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła 452 przypadki

Niestety, wirus afrykańskiego pomoru świń w Polsce nie traci na sile. Główny Lekarz Weterynarii potwierdził już 452 przypadki ASF na terenie kraju od początku 2021 roku. Wiąż w statystyce największej ilości przypadków, przoduje jedno województwo.

Zgodnie z danymi przekazanymi przez Inspekcję Weterynaryjną jedynie do piątku 12 lutego bieżącego roku potwierdzono 452 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce.

Afrykański pomór świń w Polsce

Jak wynika z informacji na bieżąco aktualizowanych przez Głównego Lekarza Weterynarii na podstawie raportów od wojewódzkich inspektoratów weterynarii, wynika, że ASF w Polsce występuje w ośmiu województwach.

Najwięcej z nich, bo aż 263 przypadki ASF potwierdzone zostały w województwie lubuskim. Więcej na temat afrykańskiego pomoru w województwie lubuskim pisaliśmy >tutaj<.

Rolnik na polu dostrzegł niebieskie światła karetki. Pomógł bez wahaniaRolnik na polu dostrzegł niebieskie światła karetki. Pomógł bez wahaniaCzytaj dalej

Niestety, ciężka sytuacja zaczęła mieć miejsce w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie do 12 lutego potwierdzono 78 przypadków ASF.

Rośnie liczna nowych przypadków ASF

W ostatnich dniach znacznie wzrosła liczba nowych przypadków, które zostały potwierdzone w województwie lubelskim (32 przypadki ASF) oraz w województwie podkarpackim (27 przypadków ASF).

- Inspekcja Weterynaryjna w ostatnim okresie nie stwierdziła nowych przypadków ASF w woj. zachodniopomorskim. Ich liczba wciąż wynosi tam 22 - informuje portal Agropolska.

Na ten moment najmniejszą ilość nowych przypadków ASF wśród dzików potwierdzono w województwie mazowieckim (15 przypadków ASF), na Dolnym Śląsku (11 przypadków ASF) i na Podlasiu (4 przypadków ASF).

Główny Inspektorat Weterynarii na bieżąco aktualizuje mapę nowych przypadków ASF w Polsce. Mapa dostępna jest >tutaj<.

W 2020 roku w Polsce potwierdzono 4156 przypadków ASF wśród dzików.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Agropolska

Następny artykuł