truskawki - ceny
Jakub Kaminski/East News
Autor Aneta Wasilewska - 30 Kwietnia 2021

Ceny truskawek szybko nie spadną. Plantatorzy ponieśli dodatkowe koszty

Ujemne temperatury sprawiły, że część kwiatów wymarzła, co już dziś wpływa na ceny owoców. Plantatorzy otwarcie przyznają, że ceny truskawek będą wysokie i szybko nie spadną. Przymrozki zmusiły plantatorów do dodatkowej pracy, która wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Rozpoczyna się sezon na polskie truskawki. Plantatorzy w Polsce, którzy uprawiają truskawki w szklarniach, już rozpoczynają zbiory. Ich ceny, jak podaje WP, już dziś wynoszą od 30 zł/kg w hurcie, a na bazarach do 50 zł/kg. Jak przewidują plantatorzy, ich ceny szybko nie będą spadać. Mroźne kwietniowe noce i przymrozki opóźniły zbiory owoców zarówno spod osłon foliowych, jak i gruntowych.

Jak przyznał Jacek Wysocki, plantator z Mazowsza w rozmowie z WP, w tym roku do przykrywania truskawek wykorzystywał dwie warstwy folii, ale chłód i tak wpłynął na owoce, uszkadzając je na wielu plantacjach. Co za tym idzie, owoce mogą być słabszej jakości. Plantator nie spodziewa się, że ceny truskawek szybko spadną. Plantator obawia się nawet, że truskawek może nawet zabraknąć.

Rolnik Rolnik "pożyczył" ciągnik i pojechał uprawiać swoje poleCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Dodatkowe koszty dla plantatorów

Ze względu na przymrozki plantatorzy musieli wykonać więcej dodatkowej pracy, która wiąże się z wyższymi kosztami. Hanna Andrzejewska, plantatorka truskawek z Sarbinowa w rozmowie z TVP przyznała, że koszty włókniny wynoszą 6,5 tysiąca złotych brutto na jeden hektar, do tego doliczyć trzeba koszty jeszcze droższej folii i robociznę.

Plantatorzy otwarcie przyznają, że ze względu na wyższe koszty uprawy, ceny truskawek będą wyższe.

Oprócz truskawek krajowych konsumenci będą mieli także możliwość zakupu importowanych. Dziś na rynku w Broniszach ceny importowanych truskawek wynosił od 12 zł do 18 zł za kilogram.

Ceny truskawek w ostatnich latach

Zgodnie z danymi GUS przeciętne ceny skupu truskawek za 100 kg wynosiły:

  • 232,18 zł - 2010,
  • 250,95 zł - 2015,
  • 302,49 zł - 2016,
  • 466,33 zł - 2017,
  • 390,06 zł - 2018,
  • 383 zł - 2019.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: WP, TVP, GUS, Bronisze.com.pl

Następny artykuł