RolnikInfo.pl Zwierzęta Gospodarstwa czekają dodatkowe kontrole. Jest pilny apel do hodowców bydła
Fot. GIW, NNehring/Getty Images/CanvaPro

Gospodarstwa czekają dodatkowe kontrole. Jest pilny apel do hodowców bydła

31 stycznia 2025
Autor tekstu: Julia Bogucka

Pierwsze informacje o występowaniu groźnej choroby za zachodnią granicą pojawiły się w pierwszej połowie stycznia. Od tamtej pory wdrożono szereg procedur, które mają na celu zabezpieczenie polskiego bydła i zapobiegnięcie wszelkim konsekwencjom ekonomicznym. Główny Inspektorat Weterynarii wydaje kolejne komunikaty i zwraca się z apelem w stronę hodowców.

Groźna choroba bydła przybyła z Zachodu

Pierwsze informacje na temat groźnej choroby bydła w Niemczech pojawiły się jeszcze w pierwszej połowie stycznia. To pierwsze przypadki od 37 lat , a niepokój spowodował przede wszystkim fakt, że ogniska występują w pobliżu granicy z Polską. Pryszczyca, poważne schorzenie, pojawiło się w gminie Hoppegarten w Brandenburgii .

To zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy zwierząt parzystokopytnych — bydło, świnie, owce czy kozy. W przypadku wystąpienia ogniska zlikwidować należy całe stado, a za tym idą tragiczne konsekwencje ekonomiczne zarówno w hodowli, jak i przemyśle mięsnym. Eksperci podkreślają, że zetknięcie się z tym schorzeniem to poważne wyzwanie.

Obszar, który dotknęła choroba, natychmiast został objęty wymaganą kontrolą, wdrożono również środki zapobiegawcze. Mowa o 72-godzinnym zakazie przemieszczania zwierząt oraz wyznaczeniu stref ochronnych: zapowietrzonej w promieniu 3 km i zagrożonej w promieniu 10 km . Co więcej, wszystkie zwierzęta zostały zabite.

Szablony Lelum 1280x720 (23).jpg
Fot. Matthias Zomer/Pexels/CanvaPro
Grypa ptaków w Polsce. W ogniskach znajduje się ponad 0,5 mln ptaków
Ta choroba powoduje zaburzenia w rozwoju świń. Można jej zapobiec

Zapowiedziano kontrolę bydła w Polsce

Reakcja pojawiła się również po polskiej stronie granicy, służby weterynaryjne natychmiast wdrożyły wymagane procedury obejmujące między innymi rygorystyczne kontrole transportów zwierząt na granicach.

Każdy transport zwierząt wrażliwych na pryszczycę, takich jak świnie czy bydło, jest teraz szczegółowo sprawdzany przez Inspekcję Weterynaryjną – czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

To jednak niejedyne formy kontroli, które zostały wdrożone na terenie Polski. W komunikacie Inspektoratu czytamy również o konieczności przeprowadzania dodatkowych badań w przypadku podejrzenia wystąpienia choroby niebieskiego języka.

W związku ze stwierdzeniem ogniska FMD w Niemczech, w którym w pierwszym etapie wykonano badania laboratoryjne w kierunku choroby niebieskiego języka (BT) i uzyskano ujemne wyniki z pobranych próbek, podjęto decyzję, że w ramach diagnostyki różnicowej przy podejrzeniu wystąpienia BT, przy jednoczesnym wystąpieniu objawów klinicznych choroby zakaźnej, przeprowadza się badanie w kierunku pryszczycy. Wszelkie informacje o ewentualnym wystąpieniu chorób zakaźnych zwierząt wymagających zgłoszenia są dystrybuowane po potwierdzeniu ognisk i po uzyskaniu miarodajnych wyników badań w urzędowych laboratoriach – wyjaśnił GIW.

W tym roku na terenie Polski wyznaczono 3 kolejne ogniska choroby niebieskiego języka opisywanego jako BT. Strefą ograniczającą przemieszczanie się bydła objęto już ponad połowę kraju . Najnowszy komunikat GIW apeluje do hodowców.

Komunikat GIW
Fot. GIW

Zobacz: Już można składać wnioski na dopłaty. Rolnicy mają czas tylko do 28 lutego

Główny Inspektorat Weterynarii wygłosił komunikat

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydało do tej pory tylko jedno rozporządzenie o zasadach przemieszczania i wymienia strefy objęte ograniczeniami, które datowane jest na 19 grudnia . Rolnicy alarmują, że pojawiają się utrudnienia w związku z wydaniem zezwoleń, co wynika z braku przepisów. Hodowcy opierają się na ten moment na komunikatach Głównego Inspektoratu Weterynarii, wspomagani są przez Powiatowych Lekarzy .

GIW przekazał najnowsze informacje i zalecenia związane z postępowaniem w przypadku posiadania zwierząt parzystokopytnych . Apel jest ważny i zawiera najważniejsze zasady.

Główny Lekarz Weterynarii apeluje o przestrzeganie zasad bioasekuracji przez podmioty związane ze zwierzętami parzystokopytnymi z gatunków wrażliwych, a w przypadku przewoźników zwierząt o konieczności dezynfekcji środków transportu, zgodnie z wymaganiami rozporządzenia nr 1/2005. Zwierzęta wprowadzane do stada muszą pochodzić z wiadomego źródła, muszą być oznakowane, w przypadku handlu wewnątrzunijnego zaopatrzone w świadectwo zdrowia potwierdzające ich pochodzenie i status zdrowotny, a w przypadku świń świadectwo zdrowia musi być zapewnione także w obrocie krajowym. Pasza i ściółka (oraz siano i słoma) wprowadzane do gospodarstwa muszą pochodzić z wiadomego źródła. W gospodarstwie należy zapewnić czystość i higienę w pomieszczeniach, w których utrzymywane są zwierzęta. Do dezynfekcji należy stosować środki dezynfekcyjne, które inaktywują wirus pryszczycy tj. środki o pH kwaśnym poniżej 6 lub zasadowym powyżej 9. Do gospodarstwa nie powinny być wprowadzane sprzęty ani narzędzia używane w innych gospodarstwach. Personel obsługujący zwierzęta powinien przestrzegać zasad higieny oraz stosować odzież i obuwie dedykowane do obsługi zwierząt. Należy również bezwzględnie przestrzegać zakazu wchodzenia na teren gospodarstwa osób postronnych - czytamy w kolejnym komunikacie GIW.

Do sklepów trafi chleb z mączką z owadów? KE nie pozostawia złudzeń, wydała rozporządzenie
Grypa ptaków nie odpuszcza. Stwierdzono kolejne ogniska choroby
Obserwuj nas w
autor
Julia Bogucka

Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Żywo zainteresowana polską polityką oraz mechanizmami zarządzającymi mediami społecznościowymi. Fanka gier komputerowych i malarstwa amatorskiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś