Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś

Giw

GIW - Główny Inspektorat Weterynarii

spłoszony kot
17.10.2024 12:55 Groźna choroba zwierząt powraca. Kolejne ognisko wykryto u kota

Główny Lekarz Weterynarii oficjalnie potwierdził 9 przypadków zachorowań zwierząt na wściekliznę. Wśród nich znajdowały się głównie lisy, jenot a teraz także i kot. Większość przypadków zachorowań miała miejsce na terenie jednego województwa.  

afrykański pomór świń
22.06.2024 22:47 ASF przenosi się z paszą? Nowe badania dają odpowiedź

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych w 2024 roku nowych ogniskach afrykańskiego pomoru świń w Polsce. To już 10 ognisk w tym roku. Nowe badania przeprowadzone w Niemczech dają odpowiedzi, co do rozważanych sposobów rozpowszechniania się choroby wraz z żywnością dla zwierząt. 

Lis, wścieklizna
08.04.2024 23:23 Ruszyła akcja szczepienia lisów. Wydano ostrzeżenia

Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat o rozpoczęciu akcji szczepień przeciwko wściekliźnie wśród wolno żyjących lisów. Akcja zostanie przeprowadzona na terenie 8 województw. 

krowa
14.09.2023 16:02 Znęcanie się nad zwierzętami w ubojni. Jest już stanowisko Głównego Lekarza Weterynarii w tej sprawie

Skandaliczne praktyki stosowane w ubojni w powiecie sokołowskim na Mazowszu. Na ujawnionych nagraniach osoby pracujące przy rozładunku zwierząt brutalnie traktują leżące krowy i konie przywiezione do ubojni. Prokurator polecił wszczęcie dochodzenia w tej sprawie. Decyzją PWL, do czasu usunięcia uchybień, działalność zakładu została wstrzymana. 

Kury
26.07.2023 19:00 Rzekomy pomór drobiu na Podlasiu

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że do dnia 24 lipca 2023 r. wyznaczono cztery ogniska rzekomego pomoru drobiu w Polsce. Wszystkie ogniska zlokalizowane są na terenie województwa podlaskiego w powiecie białostockim. 

kurczęta
22.07.2023 17:00 Nie wjadą na Ukrainę. Utylizacja kilkuset tysięcy piskląt

13 lipca 2023 roku Ukraina ogłosiła zakaz importu jaj wylęgowych, żywego drobiu oraz produktów drobiarskich pochodzących z Polski w związku z wykryciem rzekomego pomoru drobiu w Polsce. Decyzja ta spowodowała zatrzymanie transportów piskląt kurzych brojlerów i konieczność utylizacji kilkuset tysięcy piskląt. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz alarmuje o poważnych konsekwencjach tej sytuacji.

kot
18.07.2023 20:00 Tajemnicza choroba kotów. GIW komunikuje

W Polsce nadal trwają badania dotyczące choroby, która dotyka koty i wykazuje związek z wirusem H5N1 Genotypu CH, będącym wcześniej przyczyną zarażenia bociana białego. Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że do 17 lipca 2023 r. przekazano do badań próbki pochodzące od łącznie 61 zwierząt, spośród których 34 dały wynik dodatni.

Świnie
12.07.2023 08:00 Nowe ognisko ASF. Tym razem w województwie mazowieckim

Afrykański pomór świń zbiera kolejne żniwo. Kolejne ognisko ASF zostało naniesione na mapę udostępnioną przez Główny Inspektorat Weterynarii. Obecne zgłoszenie jest już 11 ogniskiem choroby w Polsce. 

dzik
18.06.2023 11:00 GIW: dwa nowe ogniska ASF w Polsce

Narasta problem afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce: Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził na mapie Polski nowe ogniska tej niebezpiecznej choroby. Trzecie ognisko ASF zostało wykryte w gospodarstwie rolno-hodowlanym niedaleko miejscowości Bezwola, położonej w powiecie radzyńskim, podczas gdy czwarte ognisko pojawiło się w gospodarstwie rolnym w pobliżu miejscowości Dąbrówka Polska, w powiecie gołdapskim.

paulfox/Pixabay
19.03.2022 02:41 Rośnie liczba przypadków wścieklizny u zwierząt

W Polsce od początku roku stwierdzono łącznie 33 przypadki wścieklizny u zwierząt. Zgodnie z komunikatem Głównego Lekarza Weterynarii, w ostatnich dniach odnotowano pierwszy przypadek wścieklizny u jednego zwierzęcia domowego. Jak wynika z komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii, na podstawie danych przeprowadzonych w dniu 9 lipca bieżącego roku, w Polsce potwierdzono trzy kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich oraz jeden przypadek u zwierzęcia domowego.

ptasia grypa
19.03.2022 02:38 GIW o ptasiej grypie w Europie: Francja i Niemcy na szczycie rankingu

Jeśli chodzi o zachorowania na wirus ptasiej grypy u dzikiego ptactwa, najwięcej ognisk odnotowano na terenie Niemiec i Danii - podaje komunikat GIW. Ptasia grypa nie daje za wygranąZ dniem 15 lutego Główny Lekarz Weterynarii wystosował komunikat, w którym odniósł się do aktualnej sytuacji w zakresie występowania ptasiej grypy w Europie. Jak podano w informacji, w analizie wzięto pod uwagę kraje członkowskie Unii Europejskiej, a także Wielką Brytanię, Irlandię Północną, Norwegię i Ukrainę. Główny Inspektorat Weterynaryjny przekazał w komunikacie: W chwili obecnej w Europie najwięcej ognisk HPAI u drobiu stwierdzono we Francji oraz Niemczech, a najwięcej przypadków u dzikiego ptactwa odnotowuje się w Niemczech oraz Danii. W wielu państwach członkowskich UE występują pojedyncze przypadki grypy ptaków.Analiza sytuacji epizootycznej w krajach Europy dotyczy okresu od 1 stycznia do 12 lutego 2021 roku.