GIW, czyli Główny Inspektorat Weterynarii, to jeden z organów administracji państwowej – jest on odpowiedzialny za szeroko pojęty nadzór nad bezpieczeństwem weterynaryjnym w Polsce. Podlega on Głównemu Lekarzowi Weterynarii i działa na podstawie Ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej, sprawując kontrolę nad hodowlą zwierząt, obrotem produktami pochodzenia zwierzęcego oraz przeciwdziałaniem chorobom zakaźnym
Siedziba GIW mieści się w Warszawie przy ulicy Wspólnej 30, a aktualnym Głównym Lekarzem Weterynarii jest Krzysztof Jażdżewski, powołany na tę funkcję przez Premiera RP na wniosek Ministra Rolnictwa.
Działalność GIW obejmuje zarówno kontrole weterynaryjne, jak i opracowywanie strategii związanych z ochroną zdrowia zwierząt oraz bezpieczeństwem żywności. Inspektorat współpracuje z innymi instytucjami krajowymi i unijnymi, a także wdraża procedury związane z wymogami eksportowymi i importowymi dla produktów pochodzenia zwierzęcego.
Do kluczowych zadań Głównego Inspektoratu Weterynarii należy szeroko pojęta kontrola nad sektorem hodowlanym i przetwórczym, w tym nad bezpieczeństwem żywności pochodzenia zwierzęcego. GIW odpowiada za certyfikację i nadzór nad zakładami produkcyjnymi, sprawdzając, czy spełniają one normy sanitarno-weterynaryjne, a także unijne regulacje dotyczące dobrostanu zwierząt.
GIW prowadzi także działania prewencyjne w zakresie chorób zakaźnych zwierząt, takich jak afrykański pomór świń (ASF) czy ptasia grypa, koordynując procedury eliminacji ognisk chorobowych. Jego kompetencje obejmują również nadzór nad transportem zwierząt, kontrolę pasz oraz monitorowanie importu i eksportu mięsa czy innych produktów odzwierzęcych. W przypadku wykrycia nieprawidłowości GIW może nakładać kary administracyjne – włącznie z cofnięciem uprawnień do prowadzenia działalności.
Inspekcja weterynaryjna działająca w ramach GIW, ma prawo do przeprowadzania kontroli w gospodarstwach rolnych, zakładach przetwórczych i wszelkich miejscach, w których odbywa się produkcja lub handel produktami pochodzenia zwierzęcego. Oznacza to, że przedsiębiorcy zajmujący się hodowlą, ubojem, przetwórstwem lub sprzedażą muszą liczyć się z możliwością wizyty inspektorów, często niezapowiedzianej.
Nieudzielenie dostępu do kontroli GIW może skutkować poważnymi reperkusjami – nie tylko karami finansowymi, ale nawet (w skrajnych przypadkach) zakazem prowadzenia działalności. Główny Inspektorat Weterynarii ma również prawo do przeprowadzania interwencji w sytuacjach, w których podejrzewa on naruszenia prawa w zakresie dobrostanu zwierząt. W praktyce oznacza to, że rolnik nie ma możliwości odmowy kontroli, a wszelkie próby jej utrudniania będą jedynie mnożyć jego problemu.
Pokaż więcej
Poważne informacje dla hodowców bydła z Polski. Komisja Europejska poinformowała o wykryciu kolejnego ogniska poważnej choroby, która dziesiątkuje stada i wymaga natychmiastowych, drastycznych reakcji. Odległość od naszego kraju jest znikoma, Główny Inspektorat Weterynarii wydał komunikat w tej sprawie. Zostały podjęte kroki.
Główny Lekarz Weterynarii oficjalnie potwierdził 9 przypadków zachorowań zwierząt na wściekliznę. Wśród nich znajdowały się głównie lisy, jenot a teraz także i kot. Większość przypadków zachorowań miała miejsce na terenie jednego województwa.
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych w 2024 roku nowych ogniskach afrykańskiego pomoru świń w Polsce. To już 10 ognisk w tym roku. Nowe badania przeprowadzone w Niemczech dają odpowiedzi, co do rozważanych sposobów rozpowszechniania się choroby wraz z żywnością dla zwierząt.
Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat o rozpoczęciu akcji szczepień przeciwko wściekliźnie wśród wolno żyjących lisów. Akcja zostanie przeprowadzona na terenie 8 województw.
Skandaliczne praktyki stosowane w ubojni w powiecie sokołowskim na Mazowszu. Na ujawnionych nagraniach osoby pracujące przy rozładunku zwierząt brutalnie traktują leżące krowy i konie przywiezione do ubojni. Prokurator polecił wszczęcie dochodzenia w tej sprawie. Decyzją PWL, do czasu usunięcia uchybień, działalność zakładu została wstrzymana.
Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że do dnia 24 lipca 2023 r. wyznaczono cztery ogniska rzekomego pomoru drobiu w Polsce. Wszystkie ogniska zlokalizowane są na terenie województwa podlaskiego w powiecie białostockim.
13 lipca 2023 roku Ukraina ogłosiła zakaz importu jaj wylęgowych, żywego drobiu oraz produktów drobiarskich pochodzących z Polski w związku z wykryciem rzekomego pomoru drobiu w Polsce. Decyzja ta spowodowała zatrzymanie transportów piskląt kurzych brojlerów i konieczność utylizacji kilkuset tysięcy piskląt. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz alarmuje o poważnych konsekwencjach tej sytuacji.
W Polsce nadal trwają badania dotyczące choroby, która dotyka koty i wykazuje związek z wirusem H5N1 Genotypu CH, będącym wcześniej przyczyną zarażenia bociana białego. Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że do 17 lipca 2023 r. przekazano do badań próbki pochodzące od łącznie 61 zwierząt, spośród których 34 dały wynik dodatni.
Afrykański pomór świń zbiera kolejne żniwo. Kolejne ognisko ASF zostało naniesione na mapę udostępnioną przez Główny Inspektorat Weterynarii. Obecne zgłoszenie jest już 11 ogniskiem choroby w Polsce.
Narasta problem afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce: Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził na mapie Polski nowe ogniska tej niebezpiecznej choroby. Trzecie ognisko ASF zostało wykryte w gospodarstwie rolno-hodowlanym niedaleko miejscowości Bezwola, położonej w powiecie radzyńskim, podczas gdy czwarte ognisko pojawiło się w gospodarstwie rolnym w pobliżu miejscowości Dąbrówka Polska, w powiecie gołdapskim.
W Polsce od początku roku stwierdzono łącznie 33 przypadki wścieklizny u zwierząt. Zgodnie z komunikatem Głównego Lekarza Weterynarii, w ostatnich dniach odnotowano pierwszy przypadek wścieklizny u jednego zwierzęcia domowego. Jak wynika z komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii, na podstawie danych przeprowadzonych w dniu 9 lipca bieżącego roku, w Polsce potwierdzono trzy kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich oraz jeden przypadek u zwierzęcia domowego.
Jeśli chodzi o zachorowania na wirus ptasiej grypy u dzikiego ptactwa, najwięcej ognisk odnotowano na terenie Niemiec i Danii - podaje komunikat GIW. Ptasia grypa nie daje za wygranąZ dniem 15 lutego Główny Lekarz Weterynarii wystosował komunikat, w którym odniósł się do aktualnej sytuacji w zakresie występowania ptasiej grypy w Europie. Jak podano w informacji, w analizie wzięto pod uwagę kraje członkowskie Unii Europejskiej, a także Wielką Brytanię, Irlandię Północną, Norwegię i Ukrainę. Główny Inspektorat Weterynaryjny przekazał w komunikacie: W chwili obecnej w Europie najwięcej ognisk HPAI u drobiu stwierdzono we Francji oraz Niemczech, a najwięcej przypadków u dzikiego ptactwa odnotowuje się w Niemczech oraz Danii. W wielu państwach członkowskich UE występują pojedyncze przypadki grypy ptaków.Analiza sytuacji epizootycznej w krajach Europy dotyczy okresu od 1 stycznia do 12 lutego 2021 roku.