RolnikInfo.pl
kas

rzeszow.tvp.pl

Groźne substancje na granicy. KAS zatrzymała transport dla rolników

1 Lipca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Krajowa Administracja Skarbowa nie po raz pierwszy dokonała zatrzymania przewozu niebezpiecznych dla upraw substancji na teren Polski. Jak informuje rzeszowska TVP na przejściu granicznym w Medyce i Korczowej udaremniono wjazd transportu z 400 opakowaniami pestycydów o nieznanym pochodzeniu.

Warto pamiętać, że pestycydy bez etykiet są co prawda tańsze, ale stanowią realne zagrożenie zarówno dla upraw, jak i środowiska naturalnego. Ich stosowanie grozi również utratą unijnych dopłat.

Krajowa Administracja Skarbowa kontra tajemnicze pestycydy

Wedle informacji przekazanych przez rzeszow.tvp.pl, do zatrzymania transportu z pestycydami nieznanego pochodzenia doszło na dwóch polsko-ukraińskich przejściach granicznych: w Medyce i Korczowej.

Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej udaremnili tym samym wjazd 400 opakowań środków ochrony roślin, które nie posiadały odpowiedniej dokumentacji poświadczających bezpieczeństwo ich stosowania.

Warto dodać, że - jak podaje rzeszowska TVP - od stycznia 2021 roku Krajowa Administracja Skarbowa zatrzymała na przejściach granicznych 540 kilogramów i litrów nielegalnych pestycydów.

konflikt

Pomagają za darmo, sąsiadka nasyła policję. Potworna zawiść na wsi

CZYTAJ DALEJ

Zagrożenie dla rolników, upraw i środowiska naturalnego

Jeśli do Polski cały czas trafiają transporty z setkami sztuk opakowań pestycydów nieznanego pochodzenia, oznaczać to może, że w naszym kraju na tego typu produkty jest nadal całkiem spory popyt.

Jest to zjawisko bardzo niepokojące, ponieważ środki ochrony roślin, które nie posiadają odpowiednich dokumentów poświadczających zgodność z normami bezpieczeństwa, mogą doprowadzić do skażenia żywności i zniszczenia lokalnego ekosystemu.

Cechą, która często przeważa nad względami bezpieczeństwa, są niskie ceny nielegalnych pestycydów. Rolnicy, których gospodarstwa nierzadko funkcjonują na granicy opłacalności, w każdy możliwy sposób próbują ciąć koszty - niestety w tym przypadku kosztem zdrowia innych ludzi.

Warto podkreślić, że kupno podejrzanych środków ochrony roślin nie zawsze jest świadomym działaniem ze strony konsumentów - zdarza się bowiem, że opakowania podrobionych produktów są bardzo podobne do tych oryginalnych.

Jak zatem chronić swoje uprawy przed ryzykownym działaniem nielegalnych pestycydów? Podstawową zasadą, jaką powinni przestrzegać wszyscy gospodarze, jest kupowanie środków ochrony roślin w zarejestrowanych do tego sklepach.

Zakupy przez internet i na bazarach zawsze będą w tym względzie ryzykowne - a warto pamiętać, że za stosowanie nielegalnych pestycydów rolnikom grozi nawet utrata unijnych dotacji.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: rzeszow.tvp.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

kołodziejczak agrounia

Wiadomości

Kołodziejczak zajął stanowisko w sprawie wniosku PSL. Nie kryje dezaprobaty

Czytaj więcej >
grzyby

Wiadomości

Wykręcać czy odcinać? Wybitny specjalista dementuje popularne mity o grzybach

Czytaj więcej >
kontrole

Wiadomości

Wzmożona liczba kontroli w gospodarstwach. Wszystko przez skargi i donosy na rolników

Czytaj więcej >
ustawa

Wiadomości

Rekompensaty ws. stanu wyjątkowego. Rząd podjął decyzję

Czytaj więcej >
piątka dla zwierząt

Wiadomości

Sylwia Spurek zaproponowała nową "piątkę dla zwierząt". Burza komentarzy w sieci

Czytaj więcej >
sejm

Wiadomości

17.09 Sejm zajmie się nową ustawą. Rolnicy będą lepiej chronieni w handlu żywnością

Czytaj więcej >