grzegorz puda
Twitter / @GrzegorzPuda
Autor Magdalena Więckowska - 6 Lutego 2021

Nieoczekiwane spotkanie górali z ministrem rolnictwa. Przedstawili swój postulat

Minister resortu rolnictwa Grzegorz Puda spotkał się z przedstawicielami Związku Podhalan. Górale chcieliby, by pasterstwo zostało uwzględnione w Nowej Polityce Rolnej. Rozmowy z szefem resortu dotyczyły również wyzwań i problemów, z jakimi spotykają się mieszkańcy Podhala.

Minister Grzegorz Puda opisał spotkanie na swoim profilu na portalu Twitter, dziękując bacom ze Związku Podhalan za wspólną dyskusję i wkład w kulturę Polski.

Minister Grzegorz Puda spotkał się z bacami

Bacowie ze Związku Podhalan skupili się na dyskusji dotyczącej Wspólnej Polityki Rolnej. Warto przypomnieć, iż takim mianem określa się wszelkie działania wobec sektora rolnego. Ich inicjatorem jest Unia Europejska, a dotyczą one rolnictwa, leśnictwa, uprawy winorośli oraz ogrodnictwa.

Trudno jednak szukać w polskiej WPR konkretnego odniesienia do pasterstwa - a kwestia ta jest niebywale ważna dla Podhalan, którzy zamieszkują w dużej mierze obszary wiejskie i są odpowiedzialni m.in. za stan pastwisk.

Problematyczną kwestią jest fakt, że bacowie często nie są właścicielami gruntów (czasami również owiec) - w efekcie nie są przewidziani na listach beneficjentów otrzymujących wsparcie z WPR. Mimo to produkują sery, wypasają owce, a także utrzymują pastwiska w dobrym stanie.

Rolnik stracił panowanie nad pojazdem. Zniszczył ciągnik, dom i słup oświetleniowyRolnik stracił panowanie nad pojazdem. Zniszczył ciągnik, dom i słup oświetleniowyCzytaj dalej

Goście ministra Grzegorza Pudy wyrazili swój postulat, jakim jest ujęcie pasterstwa i ich działalności w WPR. Przy okazji bacowie powołali się na istniejące już strategie z krajów takich jak Rumunia, Czechy, Francja, Niemcy i Słowacja.

Komentarz ministra rolnictwa

Przedstawiciele Związku Podhalan przy okazji spotkania z szefem resortu rolnictwa wskazali na problemy, z jakimi mierzą się górale - jednym z większych jest nieuczciwa konkurencja w postaci produktów imitujących certyfikowaną żywność produkowaną przez mieszkańców Podhala.

Minister Grzegorz Puda zauważył, że potrzebna jest promocja sprzedaży bezpośredniej podhalańskich produktów: oscypka, bryndzy, redykołka i innych. Górale wyrazili nadzieję na promocję i popularyzację wiedzy na temat certyfikowanej, oryginalnej górskiej żywności wśród konsumentów i turystów.

Na swoim profilu na Twitterze minister rolnictwa napisał:

Dziękuję za spotkanie bacom ze Związku Podhalan, to była ważna dyskusja. Chciałbym szczególnie podziękować rodzinom bacowskim, które poprzez tradycyjny kulturowy wypas owiec, pielęgnują obrzędy i zwyczaje pasterstwa górskiego, stanowiącego ważny element kultury regionów górskich.

Dyskusja między stronami nie jest zamknięta - ustalono, że dalsze rozmowy będą prowadzone w niedalekiej przyszłości.

grzegorz puda

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: raportrolny.pl

Następny artykuł