RolnikInfo.pl
grzegorz puda

Twitter / @GrzegorzPuda

Nieoczekiwane spotkanie górali z ministrem rolnictwa. Przedstawili swój postulat

6 Lutego 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Minister resortu rolnictwa Grzegorz Puda spotkał się z przedstawicielami Związku Podhalan. Górale chcieliby, by pasterstwo zostało uwzględnione w Nowej Polityce Rolnej. Rozmowy z szefem resortu dotyczyły również wyzwań i problemów, z jakimi spotykają się mieszkańcy Podhala.

Minister Grzegorz Puda opisał spotkanie na swoim profilu na portalu Twitter, dziękując bacom ze Związku Podhalan za wspólną dyskusję i wkład w kulturę Polski. 

Minister Grzegorz Puda spotkał się z bacami 

Bacowie ze Związku Podhalan skupili się na dyskusji dotyczącej Wspólnej Polityki Rolnej. Warto przypomnieć, iż takim mianem określa się wszelkie działania wobec sektora rolnego. Ich inicjatorem jest Unia Europejska, a dotyczą one rolnictwa, leśnictwa, uprawy winorośli oraz ogrodnictwa.

Trudno jednak szukać w polskiej WPR konkretnego odniesienia do pasterstwa - a kwestia ta jest niebywale ważna dla Podhalan, którzy zamieszkują w dużej mierze obszary wiejskie i są odpowiedzialni m.in. za stan pastwisk. 

Problematyczną kwestią jest fakt, że bacowie często nie są właścicielami gruntów (czasami również owiec) - w efekcie nie są przewidziani na listach beneficjentów otrzymujących wsparcie z WPR. Mimo to produkują sery, wypasają owce, a także utrzymują pastwiska w dobrym stanie.

Goście ministra Grzegorza Pudy wyrazili swój postulat, jakim jest ujęcie pasterstwa i ich działalności w WPR. Przy okazji bacowie powołali się na istniejące już strategie z krajów takich jak Rumunia, Czechy, Francja, Niemcy i Słowacja.

Komentarz ministra rolnictwa

Przedstawiciele Związku Podhalan przy okazji spotkania z szefem resortu rolnictwa wskazali na problemy, z jakimi mierzą się górale - jednym z większych jest nieuczciwa konkurencja w postaci produktów imitujących certyfikowaną żywność produkowaną przez mieszkańców Podhala.

Minister Grzegorz Puda zauważył, że potrzebna jest promocja sprzedaży bezpośredniej podhalańskich produktów: oscypka, bryndzy, redykołka i innych. Górale wyrazili nadzieję na promocję i popularyzację wiedzy na temat certyfikowanej, oryginalnej górskiej żywności wśród konsumentów i turystów. 

Na swoim profilu na Twitterze minister rolnictwa napisał: 

Dziękuję za spotkanie bacom ze Związku Podhalan, to była ważna dyskusja. Chciałbym szczególnie podziękować rodzinom bacowskim, które poprzez tradycyjny kulturowy wypas owiec, pielęgnują obrzędy i zwyczaje pasterstwa górskiego, stanowiącego ważny element kultury regionów górskich.

Dyskusja między stronami nie jest zamknięta - ustalono, że dalsze rozmowy będą prowadzone w niedalekiej przyszłości.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: raportrolny.pl

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
Zbiórka dla pogorzelców z Nowej Białej/Zrzutka.pl

Wiadomości

Wieś stanęła w płomieniach. Pomoc dla pogorzelców z Nowej Białej

Czytaj więcej >
prezes pis

Wiadomości

Prezes PiS o rychłych zmianach na wsi. Obietnice dla rolników

Czytaj więcej >
premier

Wiadomości

Premier o rolnictwie podczas konferencji w Balicach: "Jest oczkiem w głowie"

Czytaj więcej >
sylwia spurek

Wiadomości

Europosłanka nie chce, by zwierzęta postrzegano jako jedzenie. Internauci odpowiedzieli

Czytaj więcej >
bijatyka

Wiadomości

Bijatyka byłego radnego PiS i handlarza na targu [WIDEO]

Czytaj więcej >