RolnikInfo.pl
imgw

ventusky.com

Zaczęło się w nocy. IMGW wydaje alerty pogodowe dla części województw

5 Lutego 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Już w nocy z 4 na 5 lutego IMGW zapowiedział powrót srogiej zimy na terenie kraju. Dla regionów w północnej Polsce zapowiedziano alerty pogodowe pierwszego stopnia ze względu na silny mróz. Południowe części są objęte alertem pierwszego stopnia wskutek możliwych oblodzeń.

IMGW na swojej stronie internetowej zapowiada, iż już w nocy z 4 lutego na 5 lutego temperatura mocno spadnie - zwłaszcza na północy. Można spodziewać się także gęstej mgły. 

Alerty pogodowe IMGW

W województwie warmińsko-mazurskim oraz podlaskim IMGW wydało ostrzeżenia pogodowe pierwszego stopnia ze względu na silny mróz. Temperatura może spaść do -15°C. 

Kolejne ostrzeżenia wydano w centralnej części Polski - na Mazowszu, a także w województwie lubelskim. Alerty pierwszego stopnia są ogłoszone również dla sporej części województwa świętokrzyskiego, dolnośląskiego, śląskiego i małopolskiego. Powodem jest tutaj zagrożenie oblodzeniami

Wiadomo, że temperatura spadnie najbardziej w północnych częściach Polski, natomiast na południu pojawi się jedynie lekki mróz, który może jednak spowodować pokrycie dróg i chodników warstwą lodu. W ostatnich dniach na południu Polski mieliśmy do czynienia z deszczami i roztapianiem uprzednio spadłej pokrywy śniegowej, a nadchodzący zimny front z łatwością zamieni zalegającą wodę w oblodzenie zagrażające pieszym i kierowcom. 

Prognozę IMGW potwierdzają przewidywania na portalu ventusky.com - temperatura spadnie przede wszystkim w północno-wschodniej części Polski, a sytuacja ta będzie się utrzymywała mniej więcej do połowy przyszłego tygodnia.

Śnieg i wiatr 

5 lutego w północnej i wschodniej części Polski możemy spodziewać się więcej słońca z lokalnymi zachmurzeniami i niewielkimi opadami śniegu. Większy stopień zachmurzenia będzie obecny na południowym zachodzie, gdzie spadnie więcej śniegu, śniegu z deszczem oraz deszczu.

Również wiatr w znaczącej części Polski będzie dużo słabszy - porywy do 80 km/h utrzymają się jedynie na terenach górskich. Ponadto niewykluczona będzie mgła, która skróci widoczność do 200 metrów - tego typu zjawiska mogą spodziewać się mieszkańcy północnej Polski. 

Przez kolejne dni zauważalny będzie podział kraju na cieplejsze regiony południowe oraz mroźną północ. Niezależnie od miejsca zamieszkania bądźmy ostrożni - w nocy temperatura w całej Polsce będzie spadać nawet od -7°C do -15°C. 

Jak zapowiada IMGW, kolejne dni w Polsce pokażą dynamicznie zmieniającą się aurę - w większości regionów będzie padał śnieg. Pojawi się jednakże marznący deszcz oraz deszcz ze śniegiem. Pod koniec weekendu wzrośnie prędkość wiatru - nawet do 70km/h.

Warto dodać, że od najbliższego poniedziałku IMGW prognozuje intensywne opady śniegu wraz z zawiejami i zamieciami - nawet 15 cm na Mazowszu. Lubelszczyźnie i Dolnym Śląsku

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

  • Kara więzienia dla traktorzysty? Pasażer nie zapomni feralnej wycieczki z nietrzeźwym kierowcą

  • Rolnik nie chciał oddać swojej ziemi pod gazociąg. Zatrzymała go policja

  • Koniec złudzeń. "Niewykonalny obowiązek" rolników nie ulegnie zmianie

Źródło: ventusky.com, imgw.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wieprzowina

Wiadomości

Czechy: polskie mięso nafaszerowane antybiotykiem. 60-krotne przekroczenie norm

Czytaj więcej >
agrounia kołodziejczak nawozy

Wiadomości

Agrounia będzie blokować zakłady nawozowe. Akcja rusza 11 października

Czytaj więcej >
polski ład kaczyński

Wiadomości

Ogłoszono siedem propozycji dla rolników w ramach Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
premier mateusz morawiecki

Wiadomości

Wzrosty cen energii. Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos na spotkaniu państw UE

Czytaj więcej >
fermy norek

Wiadomości

Wyniki śledztwa ws. ferm norek. Padły poważne oskarżenia

Czytaj więcej >
owoce warzywa

Wiadomości

Plastikowe opakowania warzyw i owoców odejdą do lamusa? Jest interpelacja poselska

Czytaj więcej >