Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Zaczęło się w nocy. IMGW wydaje alerty pogodowe dla części województw
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:38

Zaczęło się w nocy. IMGW wydaje alerty pogodowe dla części województw

imgw
ventusky.com

IMGW na swojej stronie internetowej zapowiada, iż już w nocy z 4 lutego na 5 lutego temperatura mocno spadnie - zwłaszcza na północy. Można spodziewać się także gęstej mgły. 

Alerty pogodowe IMGW

W województwie warmińsko-mazurskim oraz podlaskim IMGW wydało ostrzeżenia pogodowe pierwszego stopnia ze względu na silny mróz. Temperatura może spaść do -15°C. 

Kolejne ostrzeżenia wydano w centralnej części Polski - na Mazowszu, a także w województwie lubelskim. Alerty pierwszego stopnia są ogłoszone również dla sporej części województwa świętokrzyskiego, dolnośląskiego, śląskiego i małopolskiego. Powodem jest tutaj zagrożenie oblodzeniami

Wiadomo, że temperatura spadnie najbardziej w północnych częściach Polski, natomiast na południu pojawi się jedynie lekki mróz, który może jednak spowodować pokrycie dróg i chodników warstwą lodu. W ostatnich dniach na południu Polski mieliśmy do czynienia z deszczami i roztapianiem uprzednio spadłej pokrywy śniegowej, a nadchodzący zimny front z łatwością zamieni zalegającą wodę w oblodzenie zagrażające pieszym i kierowcom. 

Prognozę IMGW potwierdzają przewidywania na portalu ventusky.com - temperatura spadnie przede wszystkim w północno-wschodniej części Polski, a sytuacja ta będzie się utrzymywała mniej więcej do połowy przyszłego tygodnia.

Śnieg i wiatr 

5 lutego w północnej i wschodniej części Polski możemy spodziewać się więcej słońca z lokalnymi zachmurzeniami i niewielkimi opadami śniegu. Większy stopień zachmurzenia będzie obecny na południowym zachodzie, gdzie spadnie więcej śniegu, śniegu z deszczem oraz deszczu.

Również wiatr w znaczącej części Polski będzie dużo słabszy - porywy do 80 km/h utrzymają się jedynie na terenach górskich. Ponadto niewykluczona będzie mgła, która skróci widoczność do 200 metrów - tego typu zjawiska mogą spodziewać się mieszkańcy północnej Polski. 

Przez kolejne dni zauważalny będzie podział kraju na cieplejsze regiony południowe oraz mroźną północ. Niezależnie od miejsca zamieszkania bądźmy ostrożni - w nocy temperatura w całej Polsce będzie spadać nawet od -7°C do -15°C. 

Jak zapowiada IMGW, kolejne dni w Polsce pokażą dynamicznie zmieniającą się aurę - w większości regionów będzie padał śnieg. Pojawi się jednakże marznący deszcz oraz deszcz ze śniegiem. Pod koniec weekendu wzrośnie prędkość wiatru - nawet do 70km/h.

Warto dodać, że od najbliższego poniedziałku IMGW prognozuje intensywne opady śniegu wraz z zawiejami i zamieciami - nawet 15 cm na Mazowszu. Lubelszczyźnie i Dolnym Śląsku

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: ventusky.com, imgw.pl

Tagi: Zima Miasto