RolnikInfo.pl

Facebook / Komitet Obrony Chłopów

Rolnik nie chciał oddać swojej ziemi pod gazociąg. Zatrzymała go policja

19 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Pan Marek Hońko, wraz z innymi kilkunastoma rolnikami niezgadzającymi się na budowę gazociągu na swoich gruntach, związali Komitet Obrony Chłopów. O całej sytuacji informuje wpis KOC na portalu społecznościowym Facebook.

Rolnik kontra gazociąg

Całe zdarzenie miało miejsce na polu pana Marka w Jankielówce 29 stycznia 2021 roku. Tego dnia na polu zjawili się pracownicy wykonujący konstrukcję gazociągu Polska-Litwa. Przyjechali wraz z egzekutorem, urzędnikiem państwowym.

Grupa osób, która pojawiła się na terenie należącym do pana Marka, powiedziała, że zgodnie z tzw. specustawą o inwestycjach gazowych rolnik ma w obowiązku udostępnić pod budowę gazociągu fragment swojego pola.

Co zrozumiałe, panu Markowi nie spodobał się przymus oddania fragmentu działki pod inwestycję. Między stronami wywiązała się kłótnia, a wkrótce potem właściciel pola przyjechał na miejsce traktorem, po czym rozpoczął demontaż płotu postawionego przez pracowników państwowych. Portal Wirtualna Polska podaje słowa pana Marka:

- Byłem bardzo kulturalny, powstrzymywałem się od przekleństw, a mogłem iść na nich z kosą czy widłami. Policja zabrała mnie z pola i wywiozła 40 kilometrów do Ełku.

Dalszy rozwój sprawy

Cała sytuacja została opisana na facebookowym profilu Komitetu Obrony Chłopów, do którego należy również pan Marek Hońko z Podlasia. Rozwinięto tam kwestię dotyczącą zatrzymania rolnika: 

Został wypuszczony dopiero wieczorem. Na prośbę by go odwieziono na miejsce, z którego go zabrano tj. na pole, na którym pozostał niezabezpieczony ciągnik rolniczy dostał odpowiedź, że są autobusy. Pan Marek jest rolnikiem utrzymuje się z krów mlecznych tego dnia krowy zostały niewydojone nie muszę tłumaczyć, jakie będą następstwa niedokonania wieczornego doju. [pis. oryg.]

Pan Marek Hońko wskazał w rozmowie z Wirtualną Polską, iż decyzja, jaką podjął wojewoda oraz zapisy pozwoleń środowiskowych co do lokalizacji gazociągu nie były mu przedstawione. Powiedział: 

- Wypadałoby najpierw się dogadać, a potem budować.

Warto dodać, że sytuacja w podlaskiej Jankielówce nie jest odosobnionym przypadkiem związanym z budową gazociągu Polska-Litwa. Podobne kłótnie między urzędnikami państwowym i a właścicielami gruntów trwają w gminie Kalinowo w województwie warmińsko-mazurskim oraz w gminie Raczki na Podlasiu.

Budowany gazociąg między Polską a Litwą ma połączyć port w Świnoujściu z portem w litewskiej Kłajpedzie. Celem inwestycji jest transport skroplonego gazu i budowa bezpieczeństwa energetycznego.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

  • Kara więzienia dla traktorzysty? Pasażer nie zapomni feralnej wycieczki z nietrzeźwym kierowcą

  • Rolnicy mogli ubiegać się o 100 tys. zł. Tymczasem do ARiMR nie wpłynęło nawet 70 wniosków

  • Od 12 lutego 33 grosze obniżki dla hodowców bydła. Nowe rozporządzenie MRiRW

Źródło: wp.pl, Komitet Obrony Chłopów (Facebook)

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Podpalacz słomy ujęty przez policjantów. Oniemieli, gdy wydało się, kim jest
Czytaj więcej >

Wiadomości

Minister Grzegorz Puda skomentował strajki rolników. Odniósł się do postulatów Agrounii
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ogromne straty rolników z gminy Stupsk. Od jesieni ubiegłego roku zalewane są ich łąki i grunty orne
Czytaj więcej >

Wiadomości

Rolnik oskarżony o spowodowanie lokalnej katastrofy ekologicznej. Grozi mu do 8 lat więzienia
Czytaj więcej >

Wiadomości

IMGW wydało ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Alerty obowiązują w 6 województwach
Czytaj więcej >

Wiadomości

Od 1 lipca wchodzi nowy obowiązek dla wszystkich posiadaczy domów
Czytaj więcej >
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]