RolnikInfo.pl
Zasiłek opiekuńczy - projekt rozporządzenia

Iberion - materiały własne

Jest projekt rozporządzenia ministerstwa rolnictwa ws. zasiłku opiekuńczego z KRUS

10 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19. Organem odpowiedzialnym za przygotowanie projektu rozporządzenia jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, natomiast osobą odpowiedzialną za przygotowanie jest Grzegorz Puda, minister rolnictwa. Jak wynika z projektu rozporządzenia, zasiłek opiekuńczy miałby przysługiwać do 25 kwietnia 2021 roku.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) miałby przysługiwać do 25 kwietnia bieżącego roku, czyli wzorem poprzednich rozporządzeń, prawo do świadczenia zostałoby przedłużone o dwa tygodnie. 

- Przedmiotowy projekt rozporządzenia przewiduje przyznanie prawa do pobierania przez ubezpieczonych zasiłku opiekuńczego jednakże nie dłużej niż do dnia 25 kwietnia 2021 r. - można przeczytać w wykazie prac legislacyjnych. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Obecnie zasiłek opiekuńczy przysługuje do 11 kwietnia 

Zgodnie z Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 marca 2021 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 zasiłek opiekuńczy przysługuje do 11 kwietnia bieżącego roku.

Obecnie zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom i opiekunom, ubezpieczonym w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, którzy z powodu zamknięcia placówki wychowawczo-edukacyjnej (żłobek, przedszkole, szkoła) w wyniku COVID-19 nie mogą zapewnić opieki nad dzieckiem w wieku do 8 roku życia, bądź dziecka z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat albo dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności, lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Warto pamiętać, że o zasiłek opiekuńczy nie można ubiegać się, gdy drugi rodzic, bądź opiekun może sprawować opiekę nad dzieckiem, tj. jest bezrobotny, lub korzysta z urlopu rodzicielskiego. Wniosek o zasiłek opiekuńczy znajduje się na stronie internetowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. 

Sytuacja w Polsce

Ministerstwo Zdrowia powiadomiło dziś o 24 856 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Najwięcej nowych zakażeń odnotowano w województwie śląskim, mazowieckim i wielkopolski. Odnotowano także 193 zgony z powodu koronawirusa i 556 śmierci osób z chorobami współistniejącymi. Łącznie z dzisiejszymi danymi w Polsce od początku pandemii zakażonych zostało 2 552 898 osób, a 58 176 zmarło. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami, dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Wykaz prac legislacyjnych, KRUS, Ministerstwo Zdrowia/Twitter

Aneta WasilewskaAutor

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wspólna polityka rolna wpr

Finanse i Prawo

Wspólna polityka rolna UE: czym jest, jakie są jej filary i cele?

Czytaj więcej >
akcyza

Finanse i Prawo

Sejm przegłosował ustawę ws. większego zwrotu akcyzy dla rolników

Czytaj więcej >
tablice rejestracyjne

Finanse i Prawo

Czy tablice ciągników rejestracyjnych będą musiały być wymienione? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >
obrońcy zwierząt

Finanse i Prawo

W jakich sytuacjach obrońcy zwierząt mogą wejść do gospodarstwa? Prawo mówi jasno

Czytaj więcej >
mrirw zaliczki

Finanse i Prawo

MRiRW: 18 października rusza wypłata zaliczek płatności bezpośrednich

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

Historyczne zmiany ws. KRUS. Jest już projekt ustawy

Czytaj więcej >