Karp - Grzegorz Puda
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi/Spotkanie z przedstawicielami organizacji rybackich/ 11.02.2021
Autor Aneta Wasilewska - 12 Lutego 2021

Resort rolnictwa: nie będzie zmian przepisów ws. sprzedaży żywych karpi

Jak przekazuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, nie będzie zmian przepisów w sprawie sprzedaży żywych karpi. Informacje pojawiły się po spotkaniu z przedstawicielami organizacji rybackich - hodowców karpi.

Wczoraj, 11 lutego, odbyło się spotkanie ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Grzegorza Pudy razem z przedstawicielami organizacji rybackich - hodowców karpi. Zebrani na spotkaniu omawiali problemy wynikające ze sprzedaży karpi i przepisów je regulujących.

Problem ze sprzedażą ze względu na żądania organizacji ekologicznych

Podczas spotkania przedstawiciele największych organizacji hodowców karpia przedstawili szefowi resortu problemy związane z handlem, które pojawiają się w związku z eskalacją żądań organizacji ekologicznych. Każdego roku w Polsce przed świętami Bożego Narodzenia pojawia się debata społeczna na temat tego, czy w sklepach wciąż powinno się sprzedawać żywe karpie. W grudniu zeszłego roku aktywiści zwrócili się bezpośrednio do Grzegorza Pudy, o czym więcej pisaliśmy >tutaj<.

Traktorzysta urządził kulig i uciekał przed policją. Teraz odpowie przed sądemTraktorzysta urządził kulig i uciekał przed policją. Teraz odpowie przed sądemCzytaj dalej

- Minister Puda podkreślił, że wzrasta świadomość – zarówno konsumentów, jak i sprzedających – w zakresie konieczności zapewnienia przetrzymywanym rybom odpowiednich warunków - przekazuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na swojej stronie.

Zaznaczone zostało, że wraz ze wzrostem świadomości, zaobserwować także wzrost liczby kontroli wykonywanych przez Inspekcje Weterynaryjne.

Zmian przepisów nie będzie

- Uczestnicy spotkania uznali, że rozwiązania zawarte w Zaleceniach w sprawie postępowania z żywymi rybami przeznaczonymi do sprzedaży detalicznej przygotowane w 2020 roku przez Głównego Lekarza Weterynarii, a także zapisy w tym zakresie Ustawy o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 r., powinny pozostać w niezmienionej formie - informuje MRiRW.

Jak zaznaczono na spotkaniu, zmiany, które dotyczyć będą sprzedaży ryb w Polsce powinny odbywać się "ewolucyjne". Na ten moment nie zapowiedziano jednak wprowadzenia zmian w zakresie sprzedaży żywych ryb.

- W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele: Gospodarstwa Rybackiego Brzeszcze, Polskiego Towarzystwa Rybackiego, Federacji Organizacji Rybackich, Towarzystwa Promocji Ryb Pan Karp, Związku Producentów Ryb Organizacji Producentów, Organizacji Producentów Polski Karp - przekazało ministerstwo.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł