Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Kolejne ognisko ASF. Wybito blisko 1000 świń
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:41

Kolejne ognisko ASF. Wybito blisko 1000 świń

unsplash.com / fot. Kenneth Schipper Vera
unsplash.com / fot. Kenneth Schipper Vera

Kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) zostało potwierdzone w Polsce. Nowe ognisko stwierdzono w gospodarstwie w powiecie mławskim. W gospodarstwie utrzymywano blisko 1000 sztuk świń.

26 ognisko ASF w 2021 roku zostało stwierdzone w Uniszkach Gumowskich w gminie Wieczfnia Kościelna w powiecie mławskim w województwie mazowieckim.

"Skończyliśmy zabijanie tych sztuk"

Jak mówił na antenie Radia7 powiatowy lekarz weterynarii w Mławie Roman Domański, w gospodarstwie utrzymywano łącznie 963 sztuki warchlaków.

- Skończyliśmy zabijanie tych sztuk. Sztuki zabite jadą do zakładu utylizacyjnego i prowadzona jest w tej chwili dezynfekcja wszystkich obiektów, bo są to dwa obiekty - dodał Domański.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Radio7, dziś powinno zostać wydane rozporządzenie wojewody mazowieckiego wyznaczające obszary zapowietrzony i zagrożony.

26 ognisk ASF w 2021 roku

Do tej pory od początku roku w Polsce stwierdzono 26 ognisk ASF. Jak informowaliśmy >tutaj<, minister rolnictwa i rozwoju wsi, Grzegorz Puda powiadomił o naborze wniosków o pomoc na refundację wydatków na bioasekurację dla rolników, którzy utrzymują świnie.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródła: Radio7, GIW