RolnikInfo.pl > Wiadomości > KRUS: Centra Rehabilitacji Rolników wznawiają działalność
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:37

KRUS: Centra Rehabilitacji Rolników wznawiają działalność

KRUS - wiadomosc
Marek BAZAK/East News

Zgodnie z informacją przekazaną 4 marca bieżącego roku przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, wznowiona zostaje rehabilitacja lecznicza w Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS. Od 18 marca (czwartek) 2021 roku rozpoczynają się już pierwsze turnusy. 

KRUS: warunek rozpoczęcia rehabilitacji 

Jak informuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, warunkiem, który umożliwia rozpoczęcie rehabilitacji, jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

Test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2 musi zostać wykonany nie wcześniej niż na 4 dni przed rozpoczęciem turnusu rehabilitacyjnego. 

- Na badanie należy zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem - informuje Kasa. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Co więcej, wykonanie testu diagnostycznego jest bezpłatne. Lista placówek, w których wykonywane są badania, znajduje się >tutaj<. 

Rehabilitacja lecznicza w Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS

Rehabilitacja lecznicza w Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS organizowana jest w formie 21-dniowych turnusów. Jak informuje KRUS, każdego roku z rehabilitacji korzysta około 14 tys. osób.

- Głównym celem prowadzonej rehabilitacji jest zapobieganie inwalidztwu lub ograniczenie go do poziomu umożliwiającego ubezpieczonemu dalsze wykonywanie pracy w gospodarstwie rolnym, a w przypadku osób, które zdolność do pracy utraciły jej przywrócenie, o ile jest to możliwe w wyniku leczenia i rehabilitacji. Z tego względu należy podkreślić, że rehabilitacja nie jest adresowana do wszystkich rolników objętych ubezpieczeniem społecznym - można przeczytać na stronie KRUS.

Warunki korzystania z rehabilitacji KRUS:

  • z rehabilitacji rolniczej można korzystać nie częściej niż raz w roku,

  • rehabilitacje przysługują osobom, które mają ustalone prawo do zasiłku chorobowego z tytułu czasowej niezdolności do pracy trwającej ponad 180 dni,

  • rehabilitacje przysługują osobom, które mają ustalone prawdo do okresowej renty z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.

- Pobyt na turnusie jest dla rolnika bezpłatny, a zakład rehabilitacji leczniczej zwraca osobie skierowanej koszty przejazdu do placówki rehabilitacyjnej w wysokości odpowiadającej cenie biletu najtańszego dostępnego środka transportu zbiorowego. Korzystanie z rehabilitacji za pośrednictwem KRUS nie pozbawia rolników prawa do leczenia uzdrowiskowego, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia - informuje KRUS.

Więcej informacji na temat rehabilitacji leczniczej KRUS można znaleźć >tutaj<.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: KRUS

Powiązane
minister rolnictwa
Nowej minister rolnictwa szykuje wielkie zmiany. Dotkną rolników i nie tylko
kukurydza
Afera z listami importerów zboża z Ukrainy. Więcej pytań niż odpowiedzi
uprawa rzepaku
AMS - nowe narzędzie kontroli gospodarstw rolnych w rękach ARIMR