RolnikInfo.pl > Wiadomości > Majowa pogoda rozczaruje rolników. IMGW wydał kolejne ostrzeżenia
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:34

Majowa pogoda rozczaruje rolników. IMGW wydał kolejne ostrzeżenia

IMGW
unsplash.com / fot. Roman Synkevych

Pocieszeniem na końcówkę może być fakt, że widmo przymrozków staje się coraz mniej realne. Mimo to Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kilka ostrzeżeń dla szeregu regionów w Polsce. 

Alerty IMGW

Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, do końca dnia w niedzielę 23 maja 2021 roku w kilku województwach obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska synoptycy ocenili na 80%.

Opady gradu są szczególnie szkodliwe dla młodych, wschodzących roślin, a także kwitnących drzew. Gradu i burz spodziewać się mogą mieszkańcy północno-wschodniej, centralnej i zachodniej Polski. Wszystkie obszary objęte alertami przedstawiamy na poniższej mapie przygotowanej przez IMGW: 

Choć sytuacja hydrologiczna w naszym kraju nieco się uspokoiła po ostatnich dniach z ulewnymi opadami deszczu, to synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali kolejne ostrzeżenie przed gwałtownymi wzrostami stanów wody.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-7]

Alerty obowiązują przez cały dzień w niedzielę 23 maja 2021 roku na rzece Brytnica i w jej zlewni, rzece Przemszy i jej zlewni, rzece Pszczynka, zlewni Mała Wisła od zbiornika Goczałkowice do ujścia Przemszy, a także rzece Soła i w jej zlewni.

Pogoda w kratkę

Portal ventusky.com prezentuje podobną prognozę w porównaniu do tej przedstawianej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niedzielę (23.05) najchłodniej będzie na zachodzie Polski - maksymalnie 14 stopni Celsjusza, a najcieplej - na południowym wschodzie, gdzie termometry wskażą nawet 19 kresek powyżej zera. 

Poniedziałek (24.05) przyniesie lekkie ocieplenie, bowiem na terenie całego kraju temperatura podniesie się do 19 stopni Celsjusza. We wtorek (25.05) front ciepłego powietrza przemieści się na teren wschodniej Polski. 

Środowa aura (26.05) będzie podobna do tej z wtorku, podczas gdy w czwartek (27.05) południowe regiony Polski odczują podwyższenie temperatury - nawet do 23 stopni Celsjusza. Od piątku (28.05) i przez resztę weekendu nieznacznie się ochłodzi, a na terenie całej Polski temperatura będzie oscylować od 11 do 19 kresek powyżej zera. 

Nie trzeba dodawać, że nieustające opady deszczu w maju solidnie rozczarowały rolników - można jedynie mieć nadzieję, że czerwcowa pogoda okaże się bardziej łaskawa. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: IMGW, ventusky.com

Powiązane
minister rolnictwa
Nowej minister rolnictwa szykuje wielkie zmiany. Dotkną rolników i nie tylko
kukurydza
Afera z listami importerów zboża z Ukrainy. Więcej pytań niż odpowiedzi
uprawa rzepaku
AMS - nowe narzędzie kontroli gospodarstw rolnych w rękach ARIMR