RolnikInfo.pl
IMGW

unsplash.com / fot. Roman Synkevych

Majowa pogoda rozczaruje rolników. IMGW wydał kolejne ostrzeżenia

23 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Po bardzo zimnym kwietniu przyszedł maj - choć rolników mile zaskoczyło kilka ciepłych dni, to przez większość czasu producentom owoców i warzyw dokuczała w pracy bardzo niska temperatura i obfite opady atmosferyczne.

Pocieszeniem na końcówkę może być fakt, że widmo przymrozków staje się coraz mniej realne. Mimo to Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kilka ostrzeżeń dla szeregu regionów w Polsce. 

Alerty IMGW

Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, do końca dnia w niedzielę 23 maja 2021 roku w kilku województwach obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska synoptycy ocenili na 80%.

Opady gradu są szczególnie szkodliwe dla młodych, wschodzących roślin, a także kwitnących drzew. Gradu i burz spodziewać się mogą mieszkańcy północno-wschodniej, centralnej i zachodniej Polski. Wszystkie obszary objęte alertami przedstawiamy na poniższej mapie przygotowanej przez IMGW: 

Choć sytuacja hydrologiczna w naszym kraju nieco się uspokoiła po ostatnich dniach z ulewnymi opadami deszczu, to synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali kolejne ostrzeżenie przed gwałtownymi wzrostami stanów wody.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-7]

Alerty obowiązują przez cały dzień w niedzielę 23 maja 2021 roku na rzece Brytnica i w jej zlewni, rzece Przemszy i jej zlewni, rzece Pszczynka, zlewni Mała Wisła od zbiornika Goczałkowice do ujścia Przemszy, a także rzece Soła i w jej zlewni.

Pogoda w kratkę

Portal ventusky.com prezentuje podobną prognozę w porównaniu do tej przedstawianej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niedzielę (23.05) najchłodniej będzie na zachodzie Polski - maksymalnie 14 stopni Celsjusza, a najcieplej - na południowym wschodzie, gdzie termometry wskażą nawet 19 kresek powyżej zera. 

Poniedziałek (24.05) przyniesie lekkie ocieplenie, bowiem na terenie całego kraju temperatura podniesie się do 19 stopni Celsjusza. We wtorek (25.05) front ciepłego powietrza przemieści się na teren wschodniej Polski. 

Środowa aura (26.05) będzie podobna do tej z wtorku, podczas gdy w czwartek (27.05) południowe regiony Polski odczują podwyższenie temperatury - nawet do 23 stopni Celsjusza. Od piątku (28.05) i przez resztę weekendu nieznacznie się ochłodzi, a na terenie całej Polski temperatura będzie oscylować od 11 do 19 kresek powyżej zera. 

Nie trzeba dodawać, że nieustające opady deszczu w maju solidnie rozczarowały rolników - można jedynie mieć nadzieję, że czerwcowa pogoda okaże się bardziej łaskawa. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: IMGW, ventusky.com

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

grzegorz puda

Wiadomości

Grzegorz Puda skrytykował poprzedni rząd. Stanowcze słowa z mównicy sejmowej

Czytaj więcej >
trąba powietrzna pogoda

Wiadomości

Pomorze: trąba lądowa nad wsią. IMGW ostrzega przed trudnymi warunkami pogodowymi

Czytaj więcej >
kołodziejczak agrounia

Wiadomości

Kołodziejczak zajął stanowisko w sprawie wniosku PSL. Nie kryje dezaprobaty

Czytaj więcej >
grzyby

Wiadomości

Wykręcać czy odcinać? Wybitny specjalista dementuje popularne mity o grzybach

Czytaj więcej >
kontrole

Wiadomości

Wzmożona liczba kontroli w gospodarstwach. Wszystko przez skargi i donosy na rolników

Czytaj więcej >
ustawa

Wiadomości

Rekompensaty ws. stanu wyjątkowego. Rząd podjął decyzję

Czytaj więcej >