wieś Grabiec
TOMASZ GOLLA/AGENCJA SE/East News (zdj. ilustracyjne)
Autor Magdalena Więckowska - 16 Kwietnia 2021

Mieszkanka wsi po porodzie udusiła noworodka podkolanówką. Sąd wydał wyrok

W 2019 roku Polskę obiegła informacja o 17-latce ze wsi Grabiec, która po porodzie udusiła swoje nowo narodzone dziecko podkolanówką, po czym wrzuciła je do rzeki. Sąd Okręgowy wydał wyrok łagodzący, tłumacząc, że Dorota D. działała pod wpływem szoku poporodowego.

Polacy są zszokowani decyzją sądu, bo kobieta (która ma obecnie 19 lat) za zabójstwo noworodka spędzi w więzieniu rok. Wyrok nie jest prawomocny.

Rok więzienia za pozbawienie życia noworodka

Wieś Grabiec mieści się w gminie Szczekociny na terenie województwa śląskiego. Trudno sobie wyobrazić skalę dramatu, jaki wydarzył się tam na początku maja 2019 roku. Od tamtej pory cała Polska z zapartym tchem oczekiwała na decyzję sądu w kwestii pozbawienia życia noworodka przez jego 17-letnią matkę.

Dorota D. tuż po porodzie udusiła bowiem swoje dziecko podkolanówką, po czym wrzuciła je do rzeki. Sprawa wyszła na jaw, gdy ciało noworodka zostało przypadkowo znalezione w wodzie przez jednego z mieszkańców wsi.

W marcu 2020 roku rozpoczął się proces sądowy. Obecnie Dorota D. ma 19 lat i właśnie usłyszała wyrok za zabójstwo, jakim jest rok pozbawienia wolności. Decyzja sądu zadziwiła nie tylko mieszkańców Grabca, ale i całej Polski.

Pokazała zdjęcie po pracy w oborze. Internauta: Pokazała zdjęcie po pracy w oborze. Internauta: "Rolnicy tylko dopłaty biorą i wszystko im Unia daje"Czytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

Wedle relacji rzecznika częstochowskiego Sądu Okręgowego, kwalifikacja czynu z zabójstwa została zmieniona na działanie pod wpływem szoku poporodowego. W takich okolicznościach osoba winna może spędzić za kratkami od trzech miesięcy do pięciu lat.

Szok poporodowy

Jak twierdzą specjaliści cytowani przez portal baby-shower.pl, szok poporodowy może być wywołany ogromną zmianą hormonalną, która ma miejsce w ciele kobiety w trakcie i tuż po porodzie. Nie jest to zjawisko powszechne, gdyż tylko 10% kobiet zmaga się z uczuciem osadzenia, stanami lękowymi, które prowadzą do agresji wobec siebie lub dziecka.

Proces przeciwko Dorocie D. był niejawny, toteż opinia publiczna nie ma żadnych dodatkowych informacji na temat tego, co wpłynęło na złagodzenie wyroku wobec skazanej.

Wyrok Sądu Okręgowego w Częstochowie nie jest prawomocny, a prokuratura zapowiada, że złoży w tej sprawie apelację. Za zabójstwo groziło Dorocie D. nawet dożywotnie pozbawienie wolności.

Na podstawie artykułu naukowego zatytułowanego Przestępczość kobiet i wobec kobiet – spojrzenie kryminologiczno-penitencjarne autorstwa Henryka Machela wiemy, że przestępczość wśród kobiet w Polsce nie jest duża, a jej poziom utrzymuje się na poziomie od 7 do 10%.

Dowiedziono, że typowe dla kobiet stany fizjologiczne takie jak ciąża czy karmienie piersią mogą w pewnym stopniu przyczyniać się do zachowań sprzecznych z obowiązującym prawem.

Na poniższej mapie prezentujemy lokalizację wsi Grabiec na mapie Polski:

wieś Grabiec

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

źródło: zawiercie.naszemiasto.pl

Następny artykuł