RolnikInfo.pl
mlekpol

pixabay.com

Ważne wiadomości z konferencji SM Mlekpol. Nadzieja dla rolnictwa?

10 Lutego 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

W środę 10 lutego 2021 roku odbyła się konferencja pod hasłem "Rozwój branży mleczarskiej w czasie epidemii COVID-19". Prelegentami byli: Edmund Borawski, Prezes Zarządu SM Mlekpol, Zbigniew Groszyk, Wiceprezes Zarządu ds. Produkcji SM Mlekpol, a także Małgorzata Cebelińska, Dyrektor Handlu SM Mlekpol.

SM Mlekpol jest poważnym graczem na rynku mleka nie tylko w Polsce i Europie, ale i na całym świecie. Podczas konferencji prelegenci opowiedzieli zarówno o historii Spółdzielni, która obchodzi w tym roku swoje czterdziestolecie, jak i o wszelkich nowoczesnych rozwiązaniach, które obejmują zrównoważony rozwój i nowe potrzeby konsumentów.

Konferencja SM Mlekpol

Choć konferencja SM Mlekpol odbyła się w przestrzeni wirtualnej, to poruszane podczas niej tematy dotykały jak najbardziej fizycznego aspektu rolnictwa, biznesu i branży mleczarskiej. Trójka prelegentów, wśród których był Edmund Borawski, Prezes Zarządu SM Mlekpol, Zbigniew Groszyk, Wiceprezes Zarządu ds. Produkcji SM Mlekpol, a także Małgorzata Cebelińska, Dyrektor Handlu SM Mlekpol opowiedziała o historii Spółdzielni, rozwoju technologicznym oraz o eksporcie produktów nabiałowych na rynki zagraniczne. 

Mlekpol jest spółdzielnią, która w szczególny sposób dba nie tylko o najwyższą jakość produktów mleczarskich, ale również o rolników, którzy są odpowiedzialni za dobrostan zwierząt i produkcję mleka. Jak podkreślał prezes Edmund Borawski, Mlekpol wspiera rolników na przeróżne sposoby, przede wszystkim poprzez zabezpieczanie opłacalności produkcji mleka.

Dodał, iż Spółdzielnia zaopatruje rolników w różnego rodzaju produkty przydatne w hodowli - m.in. folie kiszonkarskie, nawozy i nasiona traw. Co więcej, Spółdzielnia posiada fundusz inwestycyjny, dzięki któremu każdy członek może wystąpić o kredyt w wysokości do dwóch milionów złotych.

Dobrze zarządzana spółdzielnia, jaką jest Mlekpol może zatem pochwalić się nie tylko harmonijną współpracą z dostawcami surowca, ale też ugruntowaną pozycją na rynku europejskim i światowym. Jak podkreślił prezes SM Mlekpol, Polska jest poważnym graczem w zakresie produkcji mleka. W Europie zajmuje 5. miejsce, a na świecie 12. pozycję wśród największych producentów. Co ciekawe, SM Mlekpol ma w tym aż 14-15% swojego udziału.

Z nadzieją w przyszłość

Choć prelegenci przyznali, iż miniony rok nie był łatwy głównie ze względu na gospodarcze efekty pandemii koronawirusa, to SM Mlekpol nadal inwestuje w nowe rynki zbytu i koncentruje się na zrównoważonym rozwoju.

Jak podkreślił Zbigniew Groszyk, kluczowymi wyznacznikami Spółdzielni są: rozwój, innowacja i automatyzacja. Podkreślono, iż Mlekpol wprowadza i będzie wprowadzać najlepsze technologie na rynku w części procesowej (czyli obróbce surowca i wytwarzania produktów), jak i w części maszyn pakujących.

Jak dodał Zbigniew Groszyk, Mlekopolowi bliskie są ideały ekologiczne, stąd też wszelkie działania inwestycyjne mające na celu optymalizację zużycia energii i wody. Prekursorem transformacji energetycznej jest mlekpolowski zakład w Mrągowie. To właśnie tam znajduje się pierwsza elektrociepłownia działająca na potrzeby zakładu - jej źródłem jej gaz ziemny, co ma zdecydowanie mniejszą szkodliwość dla środowiska niż węgiel. Kolejne plany inwestycyjne mają być zrealizowane w zakładzie w Zambrowie, a także w Bydgoszczy, Kolnie czy Ełku.

Istotnym filarem wirtualnej konferencji był eksport produktów na rynki zagraniczne. Małgorzata Cebelińska zdradziła, że Mlekpol ma stabilne rynki zbytu w Europie, w Azji, czy na Bliskim Wschodzie. W 2020 roku do krajów eksportowych dołączyła również Dominikana.

Co ciekawe, rynek e-commerce w branży mleka bardzo dobrze rozwija się zwłaszcza w Azji - na strategicznym dla mleczarstwa rynku chińskim konsumenci kupują przez internet aż 80% mleka. Czy w Polsce rozwój w kierunku e-commerce jest tak samo realny? 

Tutaj Małgorzata Cebelińska ma wątpliwości - stwierdziła, że polscy konsumenci nadal wolą osobiście ocenić produkt, mieć z nim fizyczny kontakt, a nietrwałość sporej części produktów nabiałowych sprawia dodatkowe problemy w aspekcie transportu.

Prezes SM Mlekpol Edmund Borawski zaapelował, by pomimo trudnych i niepewnych czasów nie tracić nadziei na pozytywną sytuację na rynku mleka. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

undefined

Podobne artykuły

OSP Kanigowo/Facebook

Wiadomości

Pożar w gospodarstwie produkującym truskawki. Z ogniem walczyło 20 jednostek straży pożarnej

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
UM w Józefowie

Wiadomości

Spłonął tartak. Straty szacuje się na prawie pół miliona złotych

Czytaj więcej >
AGROunia/Facebook

Wiadomości

"Tak się niszczy małe gospodarstwa". AGROunia od rana walczy o zdrowe świnie

Czytaj więcej >
podatek

Wiadomości

Rolnicy zapłacą wkrótce nowy podatek. 30 mln złotych trafi do kieszeni państwa

Czytaj więcej >
STEPHANIE LECOCQ/AFP/East News

Wiadomości

"Więcej szans dla rolników". Jest porozumienie ws. nowej WPR

Czytaj więcej >