Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Na ratunek producentom mięsa. Przyjęto strategię rozwoju sektora
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 08.09.2023 19:42

Na ratunek producentom mięsa. Przyjęto strategię rozwoju sektora

spotkanie w MRiRW
MRiRW

8 września 2023 roku w siedzibie resortu rolnictwa odbyło się  posiedzenie Zespołu ds. stabilizacji i wsparcia rynku mięsa wołowego Porozumienia Rolniczego. Spotkanie zgromadziło przedstawicieli sektora mięsa, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz instytucji branżowych. Głównym celem tego wydarzenia było przyjęcie nowej strategii o nazwie "Polska Wołowina 2030". Dokument ten ma kluczowe znaczenie dla rozwoju sektora mięsa wołowego i ma służyć zabezpieczeniu go w przypadku wyzwań gospodarczych i ekonomicznych.

Nowa strategia na wsparcie sektora

Podczas posiedzenia Zespołu ds. stabilizacji i wsparcia rynku mięsa wołowego, przedstawiono i przyjęto strategię Polska Wołowina 2030. Inicjatywa ta powstała z inicjatywy Rady Sektora Wołowiny i była efektem współpracy różnych organizacji branżowych w ramach Porozumienia Rolniczego. Cały proces przygotowania strategii objął patronatem szef resortu rolnictwa.

Przygotowanie tej strategii zostało sfinansowane z Funduszu Promocji Mięsa Wołowego i stanowi aktualizację wcześniejszej Strategii rozwoju rynku Polska Wołowina z 2019 roku. Zmiany w otoczeniu spowodowały konieczność dostosowania sektora mięsa wołowego do nowych wyzwań rynkowych.

Nowe wyzwania sektora mięsa wołowego

Sektor mięsa wołowego w Polsce musi stawić czoła nowym wyzwaniom, takim jak:

  • unijna strategia “Od pola do stołu”,
  • wymogi dotyczące dobrostanu zwierząt, ochrony klimatu i rolnictwa zrównoważonego,
  • skutki wojny na Ukrainie i pandemii COVID-19,
  • zmieniające się preferencje konsumentów,
  • agresywna kampania przeciwko branży mięsnej,
  • integracja Ukrainy z Unią Europejską i konkurencja z ukraińskimi produktami.

Mimo tych wyzwań, liderzy sektora podkreślają, że Polska ma przewagę nad produktami ukraińskimi w zakresie umiejętności i doświadczenia rolników, infrastruktury i jakości produktów.

– Cały czas mocno inwestujemy w ten sektor. Polska wołowina zdobywa kolejne rynki. Sami producenci podwyższają standardy produkcji polskiej wołowiny. Dziś konkurujemy z krajami, które są największymi producentami wołowiny. Jesteśmy wymieniani w pierwszej trójce producentów wołowiny o najwyższej jakości – powiedział w trakcie spotkania wiceminister Krzysztof Ciecióra.

Cele i obszary pracy strategii

W jakich kierunkach będzie zatem rozwijał się polski sektor wołowiny? Strategia Polska Wołowina 2030 ma na celu poprawę jakości produktu i zwraca szczególną uwagę na konsumenta. Kluczowe obszary pracy strategii to:

  1. współpraca rolników z przetwórcami - budowanie zaufania między stronami,
  2. doradztwo rolnicze o charakterze techniczno-ekonomicznym,
  3. genetyka w polskiej hodowli bydła.

Strategia ma charakter dynamiczny, a cele są krótkoterminowe. Na rok 2023 planowane są wsparcie hodowli bydła w ramach pomocy de minimis oraz wsparcie produkcji mięsa wysokiej jakości w ramach ekoschematów. W strategii zawarto propozycję połączenia ekoschematów z systemem jakości w celu wsparcia najlepszych w branży.

Przedstawiciele sektora podkreślają, że realizacja celów tej strategii zależy głównie od woli politycznej, a proponowane rozwiązania nie wymagają dużych nakładów finansowych. To ważny krok w kierunku zabezpieczenia przyszłości sektora mięsa wołowego w Polsce.

– Zmiany zaproponowane w strategii będą wdrażane do polskiego prawa od przyszłego roku – zapowiedział Krzysztof Ciecióra. 

 

źródło: MRiRW