Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Nadchodzą wykopki. Informacje z rynku ziemniaków nie są optymistyczne
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:42

Nadchodzą wykopki. Informacje z rynku ziemniaków nie są optymistyczne

wykopki ziemniaki
unsplash.com / fot. Markus Spiske

Zależnie od rodzajów ziemniaków, pewna część smakowitych bulw została już zebrana z pól, podczas gdy wiele odmian nadal oczekuje na wykopki. Niestety, w tym sezonie niekorzystna pogoda negatywnie wpłynęła również na produkcję warzyw.

Jak szacuje bialystok.tvp.pl, tylko na Podlasiu zbiór tegorocznych ziemniaków może okazać się trzy razy mniejszy niż zazwyczaj.

Problemy plantatorów ziemniaka

Ziemniak, pyra, kartofel - wszystkie te nazwy wskazują na warzywo, które pełni wyjątkowo ważną rolę w codziennej diecie Polaków. Już wkrótce nastanie czas wykopków odmian późnych - wczesne zebrano już bowiem w lipcu, a średniowczesne - w sierpniu.

W 2021 roku pogoda zdecydowanie nie oszczędziła producentów warzyw. Jak ocenia portal bialystok.tvp.pl na Podlasiu zbiory ziemniaków mają być o 1/3 mniejsze niż zazwyczaj.

Uprawa ziemniaków jest najeżona wieloma trudnościami, które sprawiają, że część rolników porzuca tę gałąź rolnictwa. W ciągu minionej dekady powierzchnia upraw ziemniaka w Polsce zmniejszyła się o około 40%, wynosząc w 2020 roku 226 tysięcy hektarów.

Nie bez znaczenia są tutaj niesatysfakcjonujące ceny warzyw, a także wycofanie kolejnych specyfików przeciwko stonce.

Szczegóły sprawy

Ponieważ część preparatów do walki ze stonką musi odejść do lamusa, rolnicy są zmuszeni do przyzwyczajenia się do nieco innych warunków uprawy ziemniaków. Nie jest to zadanie łatwe - wraz z niekorzystną pogodą doprowadza do znacznych strat.

Ile kosztuje kilogram ziemniaków? Aktualnie mamy do czynienia z przedziałem od około 1,20 zł do 2 zł. Wszystko jednak zależy od odmiany warzywa i wielkości bulw.

Warto dodać, że nie wszystkie ziemniaki zebrane podczas wykopków rzeczywiście nadają się do dalszego handlu - z jednego hektara gruntów można uzyskać (teoretycznie) około czterdziestu ton warzyw. W rzeczywistości zbiera się ich średnio trzydzieści ton.

Do handlu rolnik musi odrzucić jednak kilka ton warzyw. Jak widać, ogrom pracy, który wkładają rolnicy w pracę podczas wykopków, musi również uwzględniać margines nieuniknionych strat.

Zbiory ziemniaków są niezwykle intensywnym czasem dla ich producentów - szacuje się, że wykopki pochłaniają aż 60% całkowitego wysiłku przy plantacjach tych warzyw. Prawdziwymi miłośnikami ziemniaków są rolnicy z Wielkopolski, gdzie produkuje się największą ilość bulw w skali całego kraju.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: bialystok.tvp.pl, rynek-rolny.pl