RolnikInfo.pl
wykopki ziemniaki

unsplash.com / fot. Markus Spiske

Nadchodzą wykopki. Informacje z rynku ziemniaków nie są optymistyczne

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Zależnie od rodzajów ziemniaków, pewna część smakowitych bulw została już zebrana z pól, podczas gdy wiele odmian nadal oczekuje na wykopki. Niestety, w tym sezonie niekorzystna pogoda negatywnie wpłynęła również na produkcję warzyw.

Jak szacuje bialystok.tvp.pl, tylko na Podlasiu zbiór tegorocznych ziemniaków może okazać się trzy razy mniejszy niż zazwyczaj.

Problemy plantatorów ziemniaka

Ziemniak, pyra, kartofel - wszystkie te nazwy wskazują na warzywo, które pełni wyjątkowo ważną rolę w codziennej diecie Polaków. Już wkrótce nastanie czas wykopków odmian późnych - wczesne zebrano już bowiem w lipcu, a średniowczesne - w sierpniu.

W 2021 roku pogoda zdecydowanie nie oszczędziła producentów warzyw. Jak ocenia portal bialystok.tvp.pl na Podlasiu zbiory ziemniaków mają być o 1/3 mniejsze niż zazwyczaj.

Uprawa ziemniaków jest najeżona wieloma trudnościami, które sprawiają, że część rolników porzuca tę gałąź rolnictwa. W ciągu minionej dekady powierzchnia upraw ziemniaka w Polsce zmniejszyła się o około 40%, wynosząc w 2020 roku 226 tysięcy hektarów.

Nie bez znaczenia są tutaj niesatysfakcjonujące ceny warzyw, a także wycofanie kolejnych specyfików przeciwko stonce.

Szczegóły sprawy

Ponieważ część preparatów do walki ze stonką musi odejść do lamusa, rolnicy są zmuszeni do przyzwyczajenia się do nieco innych warunków uprawy ziemniaków. Nie jest to zadanie łatwe - wraz z niekorzystną pogodą doprowadza do znacznych strat.

Ile kosztuje kilogram ziemniaków? Aktualnie mamy do czynienia z przedziałem od około 1,20 zł do 2 zł. Wszystko jednak zależy od odmiany warzywa i wielkości bulw.

Warto dodać, że nie wszystkie ziemniaki zebrane podczas wykopków rzeczywiście nadają się do dalszego handlu - z jednego hektara gruntów można uzyskać (teoretycznie) około czterdziestu ton warzyw. W rzeczywistości zbiera się ich średnio trzydzieści ton.

Do handlu rolnik musi odrzucić jednak kilka ton warzyw. Jak widać, ogrom pracy, który wkładają rolnicy w pracę podczas wykopków, musi również uwzględniać margines nieuniknionych strat.

Zbiory ziemniaków są niezwykle intensywnym czasem dla ich producentów - szacuje się, że wykopki pochłaniają aż 60% całkowitego wysiłku przy plantacjach tych warzyw. Prawdziwymi miłośnikami ziemniaków są rolnicy z Wielkopolski, gdzie produkuje się największą ilość bulw w skali całego kraju.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • MRiRW: cen minimalnych nie będzie. Rolnikom zalecono skracanie łańcucha dostaw

  • Minister Puda otrzymał nagrodę Złotej Kamery. Jury wskazało na jego zasługi dla rolnictwa

  • Kraksa ciągnika i samochodu osobowego. Ursus złamał się na pół

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: bialystok.tvp.pl, rynek-rolny.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

warzywa gruntowe

GUS: nowe dane dotyczące produkcji warzyw gruntowych w Polsce

Czytaj więcej >
kukurydza

Najnowsze prognozy plonów kukurydzy. Polscy rolnicy mają powody do radości

Czytaj więcej >
susza rolnicza

Zbadano 2477 gmin. Gdzie zagrożenie suszą rolniczą jest największe?

Czytaj więcej >
pestycydy

WIORiN: przeprowadzono badania pozostałości pestycydów w płodach rolnych

Czytaj więcej >