Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wykopki

Wykopki

Wykopki - czas zbioru ziemniaków; trwa od połowy sierpnia do około końca września.

rozładunek ziemniaków
19.03.2022 02:44 Nieszczęśliwy rozładunek ziemniaków. Rolniczka trafiła do szpitala

Pośpiech, chwila nieuwagi, czy też może nieszczęśliwy splot wydarzeń? Pytania te pojawiają się w myślach każdego, kto analizuje przyczyny rozmaitych wypadków podczas prac w gospodarstwach rolnych. Jak poinformowała Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej z Torunia, w ostatnich dniach dotkliwej kontuzji doznała rolniczka, która uczestniczyła przy rozładunku ziemniaków. W trakcie prac przy warzywach kobieta została przygnieciona przez maszynę. Poszkodowana trafiła do szpitala. Dantejskie sceny podczas rozładunku ziemniakówWczesna jesień mija pod znakiem zbioru warzyw okopowych, wśród których prym wiodą ukochane przez wielu Polaków ziemniaki. Wykopki wiążą się jednak z ogromnym wysiłkiem ze strony rolników, a także wieloma sytuacjami, które mogą skutkować zagrożeniem zdrowia, a nawet życia. Informacja o niepokojącym wypadku podczas prac w gospodarstwie rolnym została przekazana w ostatnich dniach przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej z Torunia za pośrednictwem mediów społecznościowych. We wtorek 28 września 2021 roku strażacy otrzymali zgłoszenie o wypadku podczas rozładunku ziemniaków w gospodarstwie we wsi Bierzgłowo (gm. Łubianka, woj. kujawsko-pomorskie). Jak zrelacjonowali strażacy, do przykrego zdarzenia doszło po godzinie 13:00.

wykopki ziemniaki
19.03.2022 02:43 Trwają wykopki ziemniaków. Niekorzystne wieści z pól

W Polsce nadszedł czas wykopków ziemniaków. Niestety, informacje z pól nie są najlepsze - niekorzystna pogoda i uciążliwe szkodniki sprawiły, że spodziewana ilość zebranych warzyw w tym sezonie jest znacznie mniejsza niż zazwyczaj. Źródeł kłopotu producentów ziemniaków można dopatrywać się m.in. w niskiej temperaturze i wysokiej wilgotności w sierpniu. Co ciekawe, w tym roku stonka ziemniaczana zaatakowała nie tylko nadziemne części rośliny, ale również same bulwy ziemniaków. Wykopki 2021. Problemy producentów ziemniakówBieżący sezon nie był łatwy dla producentów owoców, warzyw i zbóż. W ostatnim czasie w szczególny sposób rozczarowała sierpniowa pogoda, która - zamiast wyczekiwanego słońca i braku opadów - przyniosła słotę i niskie temperatury. W przyrodzie nic nie ginie, a negatywne czynniki z ubiegłego miesiąca mają wymierny wpływ na kondycję zbieranych obecnie ziemniaków. Tegoroczne wykopki nie zapowiadają się imponująco - zarówno pod względem ilości, jak i jakości zebranego towaru. Nie dziwi zatem, że rolnicy poważnie obawiają się o sprzedaż swoich warzyw.

wykopki ziemniaki
19.03.2022 02:42 Nadchodzą wykopki. Informacje z rynku ziemniaków nie są optymistyczne

Zależnie od rodzajów ziemniaków, pewna część smakowitych bulw została już zebrana z pól, podczas gdy wiele odmian nadal oczekuje na wykopki. Niestety, w tym sezonie niekorzystna pogoda negatywnie wpłynęła również na produkcję warzyw. Jak szacuje bialystok.tvp.pl, tylko na Podlasiu zbiór tegorocznych ziemniaków może okazać się trzy razy mniejszy niż zazwyczaj. Problemy plantatorów ziemniakaZiemniak, pyra, kartofel - wszystkie te nazwy wskazują na warzywo, które pełni wyjątkowo ważną rolę w codziennej diecie Polaków. Już wkrótce nastanie czas wykopków odmian późnych - wczesne zebrano już bowiem w lipcu, a średniowczesne - w sierpniu. W 2021 roku pogoda zdecydowanie nie oszczędziła producentów warzyw. Jak ocenia portal bialystok.tvp.pl na Podlasiu zbiory ziemniaków mają być o 1/3 mniejsze niż zazwyczaj. Uprawa ziemniaków jest najeżona wieloma trudnościami, które sprawiają, że część rolników porzuca tę gałąź rolnictwa. W ciągu minionej dekady powierzchnia upraw ziemniaka w Polsce zmniejszyła się o około 40%, wynosząc w 2020 roku 226 tysięcy hektarów. Nie bez znaczenia są tutaj niesatysfakcjonujące ceny warzyw, a także wycofanie kolejnych specyfików przeciwko stonce.