Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Nawet 40-milionowe wsparcie. Rząd chce pomóc KGW
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:39

Nawet 40-milionowe wsparcie. Rząd chce pomóc KGW

Koła Gospodyń Wiejskich - wsparcie rządu
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiceminister Anna Gembicka w ostatnich dniach powiadomiła, że rząd chce przeznaczyć na wsparcie Kół Gospodyń Wiejskich nawet 40 milionów złotych. Jak się okazuje, ustawa w tej sprawie trafiła już do Senatu.

40 milionów dla Kół Gospodyń Wiejskich

Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Klimontowa w miniony wtorek spotkały się z Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anną Gembicką. Podczas spotkania wiceminister przekazała, że do Senatu przekazana została ustawa, w której między innymi jedną z dopracowanych kwestii było właśnie finansowanie Kół Gospodyń Wiejskich. Co więcej, pomoc ma wynieść 40 milionów złotych.

Jak zaznaczyła podczas spotkania Gembicka, Kół Gospodyń Wiejskich w Polsce jest już prawie 10 tysięcy, co ze względu na podtrzymywanie tradycji niezmiernie cieszy wiceminister MRiRW.

"Inkubatory przedsiębiorczości"

Zdaniem wiceminister środki, które mają wesprzeć Koła Gospodyń Wiejskich, mają niezwykłe znaczenie. Jak podkreśliła Gembicka, KGW są "swoistymi inkubatorami przedsiębiorczości".

- Pozwalają rozwinąć skrzydła, organizować warsztaty. Często odpowiadają za organizację wydarzeń kulturalnych, inspirują do rozwijania pozarolniczych działalności - dodała podczas spotkania.

W ubiegłym roku Koła Gospodyń Wiejskich mogły w dniach od 5 czerwca do 30 września brać udział w naborze wniosków o przyznanie im pomocy prowadzonym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Limit pomocy w 2020 roku wynosił 40.000.000 zł.

Z danych ARiMR wynika, że w 2018 roku ze wsparcia dla KGW skorzystało 4,8 tys. kół, które otrzymały łącznie ok. 16,3 mln zł. Natomiast rok później pomoc została wypłacona 8,6 tys. KGW o łącznej kwocie 29,7 mln zł.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: TVP3/Kielce, ARiMR