RolnikInfo.pl

unsplash.com / fot. Inge Poelman

Nie tylko Polacy do zbioru szparagów w Niemczech. 86 tys. chętnych z Gruzji

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Jak podają niemieckie służby, na pola niemieckich rolników przyjedzie 5000 pracowników z Gruzji. Sezon rusza już od 1 kwietnia. 

Gruzini przyjeżdżają na zbiory szparagów w Niemczech

Bardzo często to właśnie Polacy z chęcią wyjeżdżali (i nadal wyjeżdżają) za naszą zachodnią granicę, by na początku wiosny zarobić dodatkowe pieniądze przy zbiorze szparagów. Od wielu lat jest to zajęcie popularne zarówno wśród osób chcących podreperować domowy budżet, jak i młodych ludzi - uczniów i studentów.

2020 rok otworzył kompletnie nowy rozdział w historii prac sezonowych. Rolnicy - nie tylko w Niemczech, ale także w Polsce - mieli niemałe problemy ze znalezieniem pracowników do zbioru owoców i warzyw.

Wskutek obostrzeń epidemiologicznych wzrosły koszty utrzymania pracowników, m.in. dotyczące zapewnienia odpowiednich warunków mieszkaniowych, a nierzadko i testów na obecność wirusa COVID-19. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-5]

Ze względu na rosnącą niepewność na rynku prac sezonowych, niemieccy rolnicy otworzyli się na pracowników z kolejnego kraju - Gruzji.

Szczegóły sprawy

Jak podaje Deutsche Welle, cytując Wschodnioniemieckie Stowarzyszenie Plantatorów Szparagów i Owoców Jagodowych, zainteresowanie pracą w Niemczech wśród obywateli Gruzji było bardzo duże.

Początkowe plany zakładały, że do niemieckich rolników przyjedzie około 500 pracowników z Gruzji, jednakże plany te szybko zostały zweryfikowane przez rzeczywistość. Jak się bowiem okazało, zainteresowanie pracą przy zbiorach szparagów przeszło najśmielsze oczekiwania Niemców - do Federalnej Agencji Pracy zgłosiło się 86 tysięcy chętnych.

Z tego względu rozszerzono program i do pracy na polach szparagów zatrudniono 5000 obywateli Gruzji. Na pierwszych pracowników rolnicy czekają już od 1 kwietnia 2021 roku.

Wspomniana Federalna Agencja Pracy, odpowiedzialna za rekrutację pracowników, wydaje również pozwolenia na pracę sezonową na 90 dni. Pracownicy na własny koszt muszą dostać się do docelowego miejsca pracy - dobra wiadomość jest jednak taka, że wielu rolników zwraca im koszty podróży.

Pracownicy z Gruzji mogą liczyć na godzinowe stawki brutto w wysokości od 9,5 euro do 12 euro. Warto zaznaczyć, że pewną część zarobków trzeba przeznaczyć na koszty wyżywienia i mieszkania w gospodarstwie. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: sadyogrody.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Uprawy

GUS: nowe dane dotyczące produkcji warzyw gruntowych w Polsce
Czytaj więcej >

Uprawy

Najnowsze prognozy plonów kukurydzy. Polscy rolnicy mają powody do radości
Czytaj więcej >

Uprawy

Zbadano 2477 gmin. Gdzie zagrożenie suszą rolniczą jest największe?
Czytaj więcej >

Uprawy

WIORiN: przeprowadzono badania pozostałości pestycydów w płodach rolnych
Czytaj więcej >

Uprawy

Nielegalna plantacja na polu. W akcji policyjny dron
Czytaj więcej >

Uprawy

Kampania cukrownicza ruszyła. Obiecujące prognozy ws. produkcji cukru
Czytaj więcej >
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]