szparagi niemcy
unsplash.com / fot. Inge Poelman
Autor Magdalena Więckowska - 1 Kwietnia 2021

Nie tylko Polacy do zbioru szparagów w Niemczech. 86 tys. chętnych z Gruzji

Niemieccy rolnicy, w obawie przed efektami pandemii koronawirusa na rynek pracy, w bieżącym sezonie zdecydowali się zatrudnić pracowników z Gruzji. Federalna Agencja Pracy uruchomiła specjalny program rekrutacyjny, a liczba chętnych Gruzinów do pracy przy zbiorach szparagów sięgnęła aż 86 tysięcy osób.

Jak podają niemieckie służby, na pola niemieckich rolników przyjedzie 5000 pracowników z Gruzji. Sezon rusza już od 1 kwietnia.

Gruzini przyjeżdżają na zbiory szparagów w Niemczech

Bardzo często to właśnie Polacy z chęcią wyjeżdżali (i nadal wyjeżdżają) za naszą zachodnią granicę, by na początku wiosny zarobić dodatkowe pieniądze przy zbiorze szparagów. Od wielu lat jest to zajęcie popularne zarówno wśród osób chcących podreperować domowy budżet, jak i młodych ludzi - uczniów i studentów.

2020 rok otworzył kompletnie nowy rozdział w historii prac sezonowych. Rolnicy - nie tylko w Niemczech, ale także w Polsce - mieli niemałe problemy ze znalezieniem pracowników do zbioru owoców i warzyw.

Wskutek obostrzeń epidemiologicznych wzrosły koszty utrzymania pracowników, m.in. dotyczące zapewnienia odpowiednich warunków mieszkaniowych, a nierzadko i testów na obecność wirusa COVID-19.

Gmina Iława: mężczyzna wrzucił żywe króliki do pieca. Był zły na pasierbaGmina Iława: mężczyzna wrzucił żywe króliki do pieca. Był zły na pasierbaCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

Ze względu na rosnącą niepewność na rynku prac sezonowych, niemieccy rolnicy otworzyli się na pracowników z kolejnego kraju - Gruzji.

Szczegóły sprawy

Jak podaje Deutsche Welle, cytując Wschodnioniemieckie Stowarzyszenie Plantatorów Szparagów i Owoców Jagodowych, zainteresowanie pracą w Niemczech wśród obywateli Gruzji było bardzo duże.

Początkowe plany zakładały, że do niemieckich rolników przyjedzie około 500 pracowników z Gruzji, jednakże plany te szybko zostały zweryfikowane przez rzeczywistość. Jak się bowiem okazało, zainteresowanie pracą przy zbiorach szparagów przeszło najśmielsze oczekiwania Niemców - do Federalnej Agencji Pracy zgłosiło się 86 tysięcy chętnych.

Z tego względu rozszerzono program i do pracy na polach szparagów zatrudniono 5000 obywateli Gruzji. Na pierwszych pracowników rolnicy czekają już od 1 kwietnia 2021 roku.

Wspomniana Federalna Agencja Pracy, odpowiedzialna za rekrutację pracowników, wydaje również pozwolenia na pracę sezonową na 90 dni. Pracownicy na własny koszt muszą dostać się do docelowego miejsca pracy - dobra wiadomość jest jednak taka, że wielu rolników zwraca im koszty podróży.

Pracownicy z Gruzji mogą liczyć na godzinowe stawki brutto w wysokości od 9,5 euro do 12 euro. Warto zaznaczyć, że pewną część zarobków trzeba przeznaczyć na koszty wyżywienia i mieszkania w gospodarstwie.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: sadyogrody.pl

Następny artykuł