RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Niemiecki minister rolnictwa chce przywozić świnie do Polski ze stref objętych ASF
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:35

Niemiecki minister rolnictwa chce przywozić świnie do Polski ze stref objętych ASF

asf niemcy
unsplash.com / fot. Laura Anderson

Minister rolnictwa Brandenburgii Axel Vogel miał wystosować prośbę do federalnego resortu rolnictwa o staranie się na takie pozwolenie za zgodą Unii Europejskiej. 

Niemiecka trzoda chlewna trafi do Polski? 

Informacje przekazywane m.in. przez telewizję rtl.de z pewnością nie spodobają się polskim rolnikom. Nie jest nowością, że afrykański pomór świń sprawia, że rynki zbytu kurczą się, a stabilizacja staje się powoli marzeniem ściętej głowy. Sprawia to, że politycy z różnych krajów szukają rozmaitych sposób na radzenie sobie z kryzysem. 

W ostatnim czasie niemieckie media przekazały, że szef resortu rolnictwa Brandenburgii zadeklarował, że transportowanie niemieckiej trzody chlewnej z terenów zajętych przez ASF do Polski jest dobrym pomysłem i nie powinno być zakazane.

Niemiecki polityk swoją wypowiedź uzasadnił stwierdzeniem, że w zachodniej Polsce i tak mamy do czynienia z wieloma ogniskami afrykańskiego pomoru świń. Jego zdaniem ewentualny zakaz eksportu ma sens tylko w sytuacji, gdy mowa o obszarach wolnych od tej choroby.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-9]

Axel Vogel wskazał, że niemieckie gospodarstwa produkujące mięso wieprzowe są często blisko związane z zakładami przetwórczymi w zachodniej Polsce. Choć z jednej strony chęć utrzymania ożywionych kontaktów handlowych jest zrozumiała, to pod znakiem zapytania staje bezpieczeństwo takiego przedsięwzięcia.

ASF nie daje za wygraną

Jakiś czas temu na polsko-niemieckiej granicy polscy rolnicy starali się blokować transporty niemieckiej trzody chlewnej na teren naszego kraju. Obecnie hodowcy zmagają się z konkurencją w postaci taniej wieprzowiny z Belgii.

Pobieżna analiza nastrojów społecznych wśród rolników nie pozostawia wątpliwości: hodowcy zwierząt woleliby uniknąć finansowej rywalizacji z niskimi cenami niemieckiej wieprzowiny.

Rolnicy wskazują, że w obecnych czasach potrzeba szczególnego wsparcia branży, a kupowanie polskiego mięsa jest jednym z kroków w tę stronę. Warto jednak zaznaczyć, że będąc członkiem Unii Europejskiej, należy być otwartym na swobodny przepływ dóbr i usług na terenie wszystkich państw wspólnoty. Wobec tego zabronione jest gospodarcze faworyzowanie krajowych produktów kosztem wyrobów z innych krajów UE.

Czy w najbliższej przyszłości wieprzowina z niemieckich stref ogarniętych ASF będzie na powrót transportowana do Polski, czy też na ewentualne zmiany obowiązujących przepisów będziemy musieli nieco poczekać? 

Jeśli w niedalekiej perspektywie spodziewamy się szczepionki przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń, bardzo możliwe, że sytuacja na polsko-niemieckim rynku trzody chlewnej ulegnie przekształceniu.

Na temat najnowszych wyników badań ws. szczepionki przeciwko ASF pisaliśmy w tekście Przełom w zwalczaniu ASF? Niezwykle obiecujące wieści dla rolników.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: farmer.pl