Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Osuszał przydomowy staw. Niewiarygodne, co kryło się na dnie
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 10.09.2023 15:01

Osuszał przydomowy staw. Niewiarygodne, co kryło się na dnie

narzędzia ogrodnicze
unsplash.com

Podczas rutynowych prac ziemnych w niewielkim stawie na terenie Pawęzowa (woj. małopolskie), mieszkaniec natknął się na coś, co okazało się być zaskakującym znaleziskiem. W ziemi na dnie osuszonego stawu właściciel znalazł korodowany i zabrudzony granat wraz z zapalnikiem, prawdopodobnie z czasów II wojny światowej.

 

Mieszkaniec odkrył tajemniczy przedmiot na dnie stawu

Jak informuje Policja Małopolska na swojej oficjalnej stronie internetowej, trakcie prac ziemnych mających na celu osuszenie niewielkiego stawu w Pawęzowie (woj. małopolskie), mieszkaniec natknął się na dość zaskakujące znalezisko. Woda opadając, ujawniła skorodowany przedmiot przypominający granat wraz z zapalnikiem. Mężczyzna zrozumiał, że sytuacja jest niebezpieczna, i postanowił natychmiast poinformować o tym fakcie lokalną policję.

Saperzy w akcji

Na miejscu zdarzenia pojawili się tarnowscy policjanci, którzy szybko zorientowali się, że to, co znajduje się na dnie stawu, może stanowić potencjalne zagrożenie. Zdecydowali się wezwać specjalistyczną grupę minersko-pirotechniczną, która miała odpowiednie doświadczenie w rozpoznawaniu i neutralizacji niebezpiecznych przedmiotów.

Po dokładnym zbadaniu niewybuchu, okazało się, że jest to granat wz. 23, produkowany w Polsce i używany przez żołnierzy Wojska Polskiego podczas II wojny światowej. O sytuacji zostali poinformowani saperzy Wojska Polskiego z 21. Batalionu w Rzeszowie. Wkrótce po tym niewybuch został zabrany z posesji właściciela. Teraz niewybuch unieszkodliwiony zostanie na poligonie wojskowym przez specjalistów.

Ostrzeżenie przed niebezpiecznymi znaleziskami

To nie pierwszy przypadek niebezpiecznego znaleziska w regionie tarnowskim. Policja przypomina, że nieostrożne podejście do takich sytuacji może prowadzić do utraty zdrowia lub życia. W razie natknięcia się na podejrzane przedmioty, należy jedynie zaznaczyć miejsce ich znalezienia i niezwłocznie powiadomić służby mundurowe, pozostawiając dalsze kroki fachowcom. 

 

 

źródło: Policja Małopolska

 

Tagi: Rolnictwo